Polski serial Netfliksa ma już oficjalny tytuł i kolejne reżyserki na pokładzie

Natalia Hluzow
06.03.2018 10:59
polski serial Netfliksa|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

Netflix ogłosił oficjalny tytuł swojego pierwszego polskiego serialu oryginalnego realizowanego przez Agnieszkę Holland. Pojawiły się też nazwiska kolejnych reżyserek.

Planowana od 2017 roku pierwsza polska oryginalna produkcja Netfliksa ruszyła z początkiem 2018 roku. Zdjęcia do polskiego serialu Netfliksa Agnieszki Holland i Kasi Adamik według pomysłu i scenariusza Joshuy Longa rozpoczęły się w styczniu w Warszawie. Serial realizowany jest także we Wrocławiu, Lublinie i na Śląsku. Podczas, gdy na planie trwają prace, Netflix ogłosił oficjalny tytuł serialu. Prosty i minimalistyczny, związany z kluczową datą w alternatywnej historii przedstawionej w serialu – „1983”. 

1983 – pierwszy polski serial Netfliksa

Jak zapowiadano od samego początku, serial zaprezentuje alternatywną historię Polski, w ramach której Żelazna Kurtyna nigdy nie upadła. Tytuł produkcji nawiązuje do daty ataku terrorystycznego z 1983 roku, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Akcja serialu toczy się 20 lat później, w roku 2003, kiedy po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu postanawiają wcielić w życie tajny plan stworzony wraz z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek ten ma nie tylko radykalnie odmienić Polskę i życie jej obywateli, ale też odmienić losy całego świata. Intrygę odkrywają jednak główni bohaterowie - skompromitowany oficer śledczy i student prawa. Ich odkrycie może wzniecić rewolucję, dlatego rządzący nie cofną się przed niczym, by zachować swój sekret w tajemnicy.

Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych, pokłada duże nadzieje w tym nowym, europejskim projekcie firmy. Jak powiedział:

Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem. Jestem przekonany, że 1983 spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie.

Twórcy serialu „1983”

Inną ważną wiadomością związaną z serialem jest także to, że do Agnieszki Holland i Kasi Adamik dołączyły kolejne reżyserki. Poszczególne odcinki wyreżyserują też Olga Chajdas („Głęboka woda”) i Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”). Za zdjęcia odpowiadają Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak, za scenografię - Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. 

Produkcją serialu zajmują się The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi są Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne), Robert Zotnowski (House of Cards), Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Obsada „1983”

Jak informowaliśmy już w styczniu 2018 roku, w serialu zobaczymy Roberta Więckiewicza, Macieja Musiała, Andrzeja Chyrę, Zofię Wichłacz, Michalinę Olszańską i Patrycję Wolny. Jednak teraz wiemy też, że w skompromitowanego oficera śledczego wcieli się Robert Więckiewicz, a nie Andrzej Chyra, jak dotychczas podejrzewaliśmy. Bohater Więckiewicza wraz z pełnym ideałów studentem prawa granym przez Macieja Musiała ma odkryć spisek, który zmienił bieg historii Polski i pozwolił utrzymać żelazną kurtynę. Poznaliśmy też kolejnych członków obsady, w której znajdą się Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska. 

Polski serial Netliksa – kiedy premiera?

Polski serial to kolejna inwestycja Netfliksa na europejskim rynku po niemieckiej produkcji „Dark” i duńskim „The Rain”. Pierwszy sezon ma mieć 8 odcinków. Światowa premiera „1983” planowana jest na 2018 rok w serwisie Netflix.

„Głęboka woda”

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.