„Nielegalni”: nowy polski serial szpiegowski CANAL+ na podstawie książek prawdziwego tajnego agenta

Natalia Hluzow
13.06.2018 12:50
Nielegalni serial Canal Plus|undefined Fot. materiały prasowe CANAL+

„Nielegalni” to nowa oryginalna produkcja CANAL+ oparta na bestsellerowych powieściach szpiegowskich Vincenta V. Severskiego, byłego pułkownika polskiego wywiadu. Czy nowy serial powórzy sukces „Belfra”?

Po świetnie przyjętym „Belfrze” i intrygującym serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, jesienią 2018 na antenę CANAL+ trafi nowy oryginalny serial sensacyjny stacji. „Nielegalni” to adaptacja bestsellerowych powieści szpiegowskich Vincenta V.Severskiego, który przez lata pracował jako pułkownik polskiego wywiadu. Pisarz osobiście konsultował scenariusz. „Nielegalni” będą pierwszym polskim serialem szpiegowskim od czasów „Stawki większej niż życie”.

„Nielegalni” – o czym jest nowy serial CANAL+?

Fabuła nowej produkcji CANAL+ została osadzona we współczesnych realiach polskich służb specjalnych. Ma ukazać prawdziwe życie szpiegów, presję podwójnej tożsamości, spektakularne misje i osobiste porachunki.

Głównym bohaterem jest Konrad Wolski (Grzegorz Damięcki), szef wydziału Q, czyli elitarnej jednostki polskiego wywiadu. Poznajemy go w Stambule, kiedy przejmuje białoruskiego handlarza bronią, przy okazji dowiadując się o planowanym w Szwecji zamachu terrorystycznym. Broń, którą terroryści planują użyć w zamachu, ma pochodzić z sowieckiego arsenału ukrytego na Białorusi. W obliczu tych informacji, Wolski postanawia natychmiast uruchomić Travisa, polskiego szpiega zakonspirowanego w mińskim KGB, by zdobył informacje, które pozwolą udaremnić plan terrorystów. Travis został jednak zdekonspirowany przez jednego z białoruskich oficerów… Na ratunek polskiego agenta wyrusza Sara, oficer polskiej Agencji Wywiadu.

Autor „Nielegalnych” o serialowej adaptacji książki

Autorem literackiego pierwowzoru „Nielegalnych” – serii sensacyjno-szpiegowskich książek – jest były pułkownik polskiego wywiadu, który ukrywa się pod literackim pseudonimem Vincent V. Severski. Pisarz aktywnie uczestniczył w procesie powstawania scenariuszy i jest bardzo zadowolony z efektu końcowego. Jak powiedział:

Miałem okazję zobaczyć dwa pierwsze odcinki. Mogę śmiało powiedzieć, że to mój serial, chociaż jest tylko na motywach tetralogii. (…) Fani spotkają swoich bohaterów, idealnie oddanych przez scenarzystów i zagranych przez świetnych aktorów polskich i zagranicznych. (…) Akcja serialu nie pokrywa się dokładnie z moją historią, ale to wyszło mu tylko na dobre. Widzowie będą mieć trochę niespodzianek, które w mojej opinii wzbogacają opowieść. Miałem wpływ na powstawanie scenariuszy, a nawet produkcję i ani razu nie zaprotestowałem. Więcej - jestem nieco zazdrosny o nowe pomysły! Będzie się działo!

„Nielegalni” – międzynarodowy rozmach polskiej produkcji

Nowy serial CANAL+ został zrealizowany z międzynarodowym rozmachem. Jego akcja będzie toczyła się w Warszawie, Sztokholmie, Stambule i Mińsku. Zdjęcia do produkcji ruszyły jesienią 2017 roku. Ekipa zakończyła już prace na Białorusi i w Turcji. Obecnie trwają zdjęcia w Warszawie. Ostatnia transza będzie realizowana w Szwecji w lipcu 2018.

Również obsada serialu ma wymiar międzynarodowy. Znaleźli się w niej nie tylko polscy aktorzy, ale i zagraniczne gwiazdy. Obok Grzegorza Damięckiego, Agnieszki Grochowskiej, Adama Woronowicza, Tomasza Schuchardta, Ireneusza Czopa, Jana Frycza, Akra Detmera, Sylwii Juszczak, Filipa Pławiaka oraz Andrzeja Seweryna, wystąpią norweska aktorka – Synnøve Macody Lund, Rosjanin Sergey Forlov i ukraińska gwiazda Fatima Gorbenko.

Serial „Nielegalni” jest dziełem wybitnych polskich filmowców: reżyserów – Leszka Dawida („Jesteś bogiem”) i Jana P. Matuszyńskiego („Ostatnia rodzina”) oraz operatorów – Piotra Sobocińskiego Jr. i Kacpra Fertacza. Scenariusz „Nielegalnych” napisali Maciej Kubicki, Bartosz Staszczyszyn i Dorota Jankojć-Poddębniak. Serial trafi na ekrany jesienią 2018 w technologii 4K.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.