PiS będzie nas inwigilował za pomocą telewizji? Politycy chcą wiedzieć, co oglądamy

20.05.2022 11:16
PiS będzie nas inwigilował za pomocą telewizji? Politycy chcą wiedzieć, co oglądamy Fot. zdjęcie poglądowe/Shutterstock.com

Wystarczyło nazwać projekt tego rozporządzenia jakoś w stylu "ciasteczka" i nikt by się pewnie nie przyczepił.

PiS chce nas inwigilować za pomocą telewizji?

A tak na poważniej - politycy PiS chcą, by Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała możliwość sprawdzenia jakie programy, filmy i seriale oglądają Polacy. Pomysł kontrowersyjnego projektu rozporządzenia Rady Ministrów skrytykowała Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zauważając, że pomysł zakrawa na inwigilację obywateli.

Polecamy

Organizacja zrzeszająca takie podmioty, jak sieci kablowe UPC, Inea, Multimedia Polska oraz operatorów telekomunikacyjnych Netia, T-Mobile Polska i Play, zamieściła na swojej stronie internetowej argumentację przeciwko projektowi polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jak czytamy w ich oświadczeniu:

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji obawia się, że dane, które KRRiT pozyskałaby od operatorów, mogą posłużyć mediom publicznym i administracji rządowej. Część z wyżej wymienionych danych jest opisana nieprecyzyjnie, co uniemożliwia oszacowanie skali kosztów niezbędnych do poniesienia w celu zapewnienia realizacji badania (...) Część wskazanych kategorii danych jest zbędna z punktu widzenia celu, w jakim badanie ma być przeprowadzane, np. zakodowane dane użytkownika z umowy czy identyfikator urządzenia.

Polecamy

Jak sami rozumiecie, ten pomysł zakłada przyznanie pracownikom KRRiT dostępu do najbardziej wrażliwych danych użytkowników sieci kablowych i telekomunikacyjnych. KIGEiT widzi w takim procederze dość poważne zagrożenie.

Przekazanie (...) takiego zakresu danych pozwoli administracji publicznej na zdobycie wiedzy nie tylko o zasięgu terytorialnym stacji telewizyjnych, ale również o preferencjach, w tym politycznych abonentów usług świadczonych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Przedstawiciele KIGEiT są więc zgodni, że projekt "niezależnie od intencji i potrzeb może zostać odczytany społecznie jako element inwigilacji społeczeństwa przez organy administracji państwowej". Projekt miałby wejść w życie pod koniec 2022 roku.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.