"Przyjaciele": TOP 15 odcinków kultowego serialu

Natalia Hluzow
22.09.2018 14:42
Friends najlepsze odcinki Przyjaciół|undefined Fot. kadr z serialu „Przyjaciele”/EAST NEWS

Serial „Przyjaciele” to jeden z największych fenomenów w historii telewizji. Postanowiliśmy przypomnieć najlepsze odcinki tej wyjątkowej produkcji.

22 września 1994 roku o godzinie 20:30 21,5 mln widzów w USA po raz pierwszy zobaczyło na ekranie Rachel, Monikę, Phoebe, Rossa, Chandlera i Joeya. Paczka przyjaciół z Manhattanu, reprezentująca nowoczesne wówczas podejście do życia, związków, randkowania i walki płci, niemal od razu skradła serca widowni. Z czasem serial tylko zyskiwał na popularności, a miłość fanów do stałych bywalców Central Perku wzrastała z każdym sezonem. Miłośnicy „Przyjaciół” dorastali razem z ulubionymi bohaterami, śmiali się i płakali, przeżywali wraz z nimi rozterki i cieszyli się z ich sukcesów.

Po 10 latach emitowania „Przyjaciół” serial zakończył się, by już nigdy nie powrócić na antenę. Pewien etap w historii telewizji został zamknięty, a w miejsce „Friends” zaczęły pojawiać się inne, podobne produkcje (z „Jak poznałem Waszą matkę” na czele), czerpiące pełnymi garściami z tego, co Marta Kauffman i David Crane stworzyli w swoim serialu. I choć dla wielu współczesnych widzów „Przyjaciele” są już tylko reliktem lat 90., żaden z późniejszych seriali o grupie ok. 30-letnich znajomych nie odcisnął takiego piętna na popkulturze, jak ta pionierska produkcja NBC.

Zapewne każdy fan zgodzi się ze stwierdzeniem, że nawet po wielokrotnym obejrzeniu 236 wyemitowanych epizodów „Przyjaciół”, nie sposób wybrać kilkunastu najlepszych. Zadaliśmy sobie jednak ten trud i wyłoniliśmy TOP 15 epizodów „Przyjaciół”! Ostrzegamy – to lista absolutnie subiektywna. A jako że nie potrafiliśmy zdecydować, które są najbardziej ulubione, przedstawiamy ją w porządku chronologicznym.

Najlepsze odcinki serialu „Przyjaciele”

Przyjaciele najlepsze odcinki Fot. foto: WARNER BROS TV / AlbumEAST NEWS

1. Przyjaciele s01e18 – „Ten z pokerem”

Każdy, kto dorastał w latach 90., wie, czym jest „Ross & Rachel Relationship”. Wątek ten został wprowadzony w pierwszym odcinku serialu i doczekał się finału w ostatnim. W 18. epizodzie pierwszego sezonu Ross po raz kolejny daje dowód swojej miłości do Rachel, dając się jej ograć w pokera. Meritum odcinka stanowi natomiast przewrotna opowieść o dziewczynach udowadniających facetom, że znają się na kartach tak samo, jak oni. W odcinku pojawia się też bardzo istotna dla serialu postać - mały przyjaciel Rossa imieniem Marcel.

2. Przyjaciele s02e24 – „Ten z weselem Barry’ego i Mindy”

Postać Rachel poznajemy w dniu ucieczki sprzed ołtarza, gdzie zostawiła swojego nudnego narzeczonego Barry'ego. Szybko okazuje się, że Barry zdradzał ją z jej przyjaciółką, za którą postanowił wyjść w 2. sezonie serialu. Mimo wszystko Rachel godzi się na uczestnictwo w ceremonii, a nawet bycie jedną z druhen. Wszystko idzie oczywiście nie tak, a już na samym weselu bohaterka dowiaduje się, jakie plotki rozpuszczał o niej były narzeczony. Moment, w którym decyduje się wyjść na scenę i utrzeć nosa parze młodej, przy okazji przezwyciężając jedną ze swoich największych traum z dzieciństwa, jest po prostu bezcenny.

W ostatnim odcinku 2. sezonu ma też miejsce bardzo ważne wydarzenie w życiu Moniki - rozstaje się z Richardem, którego długo będzie uważać za miłość swojego życia.

3. Przyjaciele s03e01 – „Ten z fantazją o księżniczce Lei”

Jako, że serialowi przyjaciele są uczestnikami kultury, w odcinkach przewija się mnóstwo nawiązań do słynnych produkcji filmowych czy telewizyjnych. Odniesienie do „Star Wars” pojawia się oczywiście na płaszczyźnie relacji damsko-męskich, przy okazji komentując różnice między męsko-męskimi i damsko-damskimi rozmowami o seksie. Finał całej sytuacji jest absolutnie rozbrajający.

4. Przyjaciele s04e01 – „Ten z meduzą”

Motyw z meduzą z pierwszego odcinka 4. sezonu „Przyjaciół”, będący parodią rozmaitych tajemniczych historii o mrocznych sekretach łączących grupę znajomych, można jedynie podsumować stwierdzeniem - „To się nazywa prawdziwa przyjaźń!”.

5. Przyjaciele s04e12 – „Ten z embrionami”

„Ten z embrionami” to nie tylko obraz zabawnej rywalizacji między przyjaciółmi, którzy chcą sobie udwodnić, kto o kim wie więcej. To jeden z tych odcinków, który popycha akcję do przodu. Rachel i Monika zakładają się z Chandlerem i Joeyem, w efekcie czego tracą swoje mieszkanie. W międzyczasie Phoebe dowiaduje się, że udało jej się zajść w ciążę i że urodzi bliźniaki swojemu bratu i bratowej.

6. Przyjaciele s04e24 – „Ten z weselem Rossa cz.2”

Finałowy odcinek 4. sezonu to jeden z najważniejszych epizodów całego serialu. To właśnie w nim rozpoczyna się związek Moniki i Chandlera, a Ross myli imię swojej przyszłej żony... w chwili zaślubin.

7. Przyjaciele s05e14 – „Ten, w którym wszyscy się dowiadują”

Wspólna noc Moniki i Chandlera w Londynie przekształciła się w regularny związek. Para nie chce jednak powtarzać błędów Rossa i Rachel, dlatego swoją relację utrzymuje w sekrecie. Jednak przed prawdziwymi przyjaciółmi nic się nie ukryje i wkrótce wszyscy po kolei dowiadują się o ich romansie. Dziewczyny czują się urażone, że nie poznały prawdy z ust Moniki, postanawiają więc zadrwić sobie z przyjaciół, udając, że Phoebe ma ochotę na Chandlera. Ale świeżo upieczona para już o tym wie i nie zamierza się poddać. „Ten, w którym wszyscy się dowiadują” to jeden z najzabawniejszych odcinków serialu z jednym z najromantyczniejszych finałów.

8. Przyjaciele s06e06 - „Ten o ostatniej nocy”

Co zrobić, kiedy chcesz podarować pieniądze przyjacielowi, który jest zbyt dumny, by je przyjąć? Wymyślić najbardziej absurdalną grę świata! Niestety, fakt, że jesteś najinteligentniejszym gościem w towarzystwie, może pokrzyżować ci plany... „Ten o ostatniej nocy” jest odcinkiem przełomowym z uwagi na fakt, że Chandler i Monika zaczynają wieść wspólne życie, Rachel się wyprowadza, a Joey zostaje sam w mieszkaniu, jednak do grona najlepszych zalicza się przede wszystkim z powodu gry „w kubki”. 

9. Przyjaciele s06e17 – „Ten z unagi”

„Ten z unagi” to kolejny odcinek, który igra ze stereotypami na temat różnic między kobietami i mężczyznami. Ross próbuje udowodnić dziewczynom, że w przeciwieństwie do niego nie znają się na samoobronie, co - jak na Rossa przystało - wydobywa jego wewnętrznego psychopatę i kończy się dla niego nie najlepiej. 

10. Przyjaciele s06e23 – „Ten z pierścionkiem”

Trudno zdecydować, co w tym epizodzie „Przyjaciół” jest najlepsze - Phoebe targująca się u jubilera, Chandler próbujący z jej pomocą odzyskać pierścionek czy gościnny występ Bruce'a Willisa w roli twardego faceta, który na prośbę Rachel (i ku jej późniejszej rozpaczy) postanawia się przed nią otworzyć...

11. Przyjaciele s06e25 – „Ten z zaręczynami cz.2”

Nie istnieje chyba żadne zestawienie najlepszych odcinków „Przyjaciół”, które pomijałoby „Ten z zaręczynami”. Po licznych omyłkach i niefortunnych decyzjach Chandlera i Moniki w tym dwuczęściowym epizodzie, finalnie dochodzi do najbardziej wzruszającej sceny w historii serialu:

12. Przyjaciele s07e10 – „Ten ze świątecznym pancernikiem”

Ross przebrany za pancernika z okazji Świąt Bożego Narodzenia to jeden z najśmieszniejszych obrazków z serialu, jednak w tym świątecznym odcinku nie chodzi jedynie o głupkowaty strój, mający wywołać śmiech na sali, ale także o ciepłe, rodzinne przesłanie. 

13. Przyjaciele s08e09 – „Ten z plotką”

Jedną z wielu rzeczy, z których słynął serial „Przyjaciele”, były fantastyczne gościnne występy słynnych aktorów. Prócz wspomnianego już Bruce'a Willisa, Danny'ego DeVito, George'a Clooneya, Robina Williamsa i Winony Ryder, w jednym z odcinków pojawił się ówczesny mąż Jennifer Aniston - Brad Pitt. Hollywoodzki gwiazdor wcielił się w gościa Moniki, który od czasów liceum nienawidzi Rachel, za co otrzymał nominację do nagrody Emmy.

14. Przyjaciele s08e10 – „Ten z butami Moniki”

To, co najlepsze w 10. odcinku 8. sezonu wcale nie jest związane z butami Moniki. Epizod ten znalazł się na naszej liście z powodu Stinga, wokół którego kręci się cały wątek Phoebe. I choć zabrakło w nim gościnnego występu muzyka, pojawiła się jego żona, Trudie Styler, mnóstwo zdjęć i obsesja Phoebe na punkcie brytyjskiej legendy muzyki. 

15. Przyjaciele s10e17 i 18 – „Ten ostatni”

Wszystko co dobre, kedyś się kończy i tak też musiało stać się z serialem „Friends”. Przyjaciele z grupy singli odnajdujących się lepiej lub gorzej w relacjach damsko-męskich i prawdziwie dorosłym życiu, przeroczyli 30-tkę, zawarli stałe związki i zostali rodzicami. I choć rozwiązania z ostatniego odcinka nie każdemu przypadły do gustu, „Ten ostatni” był zakończeniem pewnej ery dla wieloletnich miłośników serialu.

Przez 10 lat „Przyjaciele” zdobyli 6 nagród Emmy, nagrodę BAFTA, Złoty Glob, a także ponad 50 innych nagród i ponad 150 nominacji. Serial wyświetlany był w ponad 100 krajach. Finałowy epizod zobaczyło ponad 50 mln widzów (w USA). Obecnie wszystkie sezony dostępne są w serwisie Netflix.

A który odcinek „Przyjaciół” Wy lubicie najbardziej?

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.