Rząd Kanady domaga się usunięcia materiałów z katastrofy kolejowej użytych w "Nie otwieraj oczu". Co na to Netflix?

Sergiusz Kurczuk
01.02.2019 11:42
kadr z filmu Nie otwieraj oczu |undefined Fot. kadr z filmu Nie otwieraj oczu

W filmie Netfliksa "Nie otwieraj oczu" wykorzystano nagrania z katastrofy kolejowej w Lac-Mégantic. Do krytyki hitu platformy streamingowej dołączył rząd Kanady.

Mimo że od premiery horroru Netfliksa "Nie otwieraj oczu" z Sandrą Bullock w roli głównej, minęło już trochę czasu, nie ustają kontrowersje wokół jednego z fragmentów filmu. W jednej ze scen znajdujących się na początku produkcji, pojawiają się fragmenty nagrań pochodzących z prawdziwych katastrof. Jedna z nich miała miejsce w 2013 roku. Chodzi o głośną katastrofę kolejową w Lac-Mégantic, w której zginęło 47 osób. Burmistrz kanadyjskiego miasta Julie Morin skrytykowała platformę streamingową za wykorzystanie nagrań w filmie i domagała się ich usunięcia. Przedstawiciele Netfliksa argumentowali swoją decyzję tym, że nagranie zostało znalezione w bazie danych i użyte bez wiedzy na temat jego pochodzenia. Teraz sprawa nabrała poważniejszego tonu.

"Nie otwieraj oczu" - rząd Kanady domaga się usunięcia nagrania z katastrofy w Lac-Mégantic

Jak donosi serwis AP News, kanadyjscy parlamentarzyści dołączyli się do apelu Morin. Uważają również, że Netfliks powinien wypłacić odszkodowanie członkom rodzin ofiar katastrofy kolejowej w Lac-Mégantic. Pierre Nantel - poseł w kanadyjskiej Izbie Gmin zabrał głos w tej sprawie.

Wiemy, że ludzie będą oglądać ten film i ponownie pojawią się nagrania z prawdziwej katastrofy. Ludzie w Lac-Mégantic, którzy zobaczyli swoje płonące miasto, mogli sobie wyobrażać siebie i członków ich rodzin, biorących udział w tym wypadku.

Carrie Mudd z Peacock Alley Entertainment twierdzi, że podjęła wszelkie kroki, by usunąć nagranie z filmu "Nie otwieraj oczu". Jednak Netflix twierdzi, że jest to niemożliwe. Przedstawiciele serwisu rozumieją frustrację i smutek wynikający z użycia materiału pochodzącego z prawdziwej tragedii, ale nie mogą zmienić zawartości produkcji, która już została opublikowana. Na razie nie wiadomo, jak potoczą się dalsze losy sprawy wokół "Nie otwieraj oczu". Prawdopodobnie Netflix będzie zmuszony wypłacić odszkodowania osobom, które były bezpośrednio dotknięte katastrofą w Lac-Mégantic, pokrzywdzonym wykorzystaniem nagrania z tego zdarzenia.

Katastrofa kolejowa w Lac-Mégantic

Do tragicznego wydarzenia doszło 6 lipca 2013 roku. Pociąg wiozący ropę naftową wykoleił się w Lac-Mégantic w Quebecu, powodując śmierć 47 osób. Była to największa katastrofa kolejowa w Kanadzie od 1864 roku i największym wypadkiem kolejowym od 1989 roku w Ameryce Północnej.

Wykolejenie się pociągu doprowadziło do pożaru w centrum Lac-Mégantic. Spłonęło około 30 obiektów m.in. domy mieszkalne, kilka punktów usługowych i budynków użyteczności publicznej. Afera z wykorzystaniem nagrań z katastrofy to nie jedyne kontrowersje wokół "Nie otwieraj oczu". Po premierze filmu w sieci rozpoczęła się internetowa moda na tak zwany Bird Box Challenge, polegający na wykonywaniu czynności z życia codziennego z zawiązanymi oczami. Wielu uczestników zabawy ryzykowało zdrowie lub życie. Bird Box Challenge został oficjalnie potępiony przez Netflix.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.