Serial „Mroczna wieża” naprawi błędy filmowej adaptacji?

Natalia Hluzow
23.10.2017 14:32
Serial „Mroczna wieża” naprawi błędy filmowej adaptacji? Fot. kadr z wideo

Jak twierdzi Stephen King, serial „Mroczna wieża” ma być rebootem, który na nowo opowie historię znaną z powieści. 

Do realizacji filmu „Mroczna wieża” przygotowywano się przez lata. Za kamerą mieli stanąć Ron Howard lub J.J. Abrams. Ostatecznie produkcja w reżyserii Nikolaja Arcela trafiła na ekrany w 2017 roku, a w główne role wcielili się Idris Elba i Matthew McConaughey. Mimo wielkich nadziei, jakie wiązano z ekranizacją powieści Kinga, film okazał się niewypałem.

mroczna wieża 3 Fot. foto: kadr z wideo

O projekcie serialu na podstawie cyklu Kinga mówiło się jeszcze zanim pojawił się film. Jednak, gdy kinowa produkcja zebrała nieprzychylne recenzje, rozległy się głosy, że telewizyjna „Mroczna wieża” przepadła na zawsze. Faktycznie, temat ucichł na jakiś czas, jednak w ostatnim wywiadzie dla Vulture, Stephen King przywrócił nadzieje, że cykl zostanie przeniesiony na małe ekrany. Tłumaczył jednocześnie, dlaczego pełnometrażowy film nie do końca się udał:

Największym wyzwaniem było zrobienie filmu na podstawie serii książek, która jest naprawdę długa, liczy ok. 3000 stron. Drugą sprawą była decyzja, by ekranizacja była przeznaczona dla widzów od 13 roku życia, podczas gdy książki przepełnione są przemocą, do tego przedstawioną w bardzo obrazowy sposób. I to musiało zostać przezwyciężone. Muszę jednak powiedzieć, że Akiva Goldsman [scenarzysta] wykonał fantastyczną pracę, biorąc główną część książki i zmieniając ją w coś, co uważałem za całkiem niezły film. Serial telewizyjny jest teraz w fazie przygotowawczej… zobaczymy, co się z tym stanie. To ma być całkowity reboot, więc będziemy musieli to zobaczyć.

Stephen King, choć zawsze stawał w obronie filmu Arcela, nie ukrywał, że według niego oznaczenie go jako produkcji dla widzów od trzynastego roku życia było ogromnym błędem. Sprawiło to, że „Mroczna wieża” w filmowej wersji została utemperowana i pozbawiona swoich atutów. Szanse, że powstanie jej kinowy sequel są więc bardzo niewielkie. Inaczej wygląda jednak sprawa serialu, który „Mroczną wieżę” mógłby opowiedzieć od nowa, przedstawiając historię Rolanda w bliższy oryginałowi sposób.

mroczna wieża 2 Fot. foto: kadr z wideo

Na razie o serialu niewiele jeszcze wiadomo. Kiedy tylko poznamy jego datę premiery bądź szczegóły dotyczące produkcji – od razu Was o tym poinformujemy!

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.