Shomax: oto produkcje, które nie doczekają się kontynuacji

Kamil Kacperski
13.12.2018 18:23
Showmax|undefined Fot. materiały prasowe

Na początku grudnia 2018 roku Showmax poinformował, że wycofuje się z polskiego rynku. Zarząd firmy postanowił zmienić kierunek rozwoju marki. Niestety, oznacza to, że nie powstaną nowe odcinki kilku ciekawych produkcji. Które z projektów Showmaksa nie doczekają się zatem nowych odcinków?

Showmax wycofuje się z Polski - taka wiadomość zaskoczyła nas 12 grudnia 2018 roku. Platforma jako główny powód decyzji poinformowała, że zamierza skupić się na rozwijaniu działalności w krajach Afryki, a polska odnoga serwisu będzie działała jeszcze do 31 stycznia 2019 roku, a jak dowiedzieliśmy się następnego dnia, ostatni miesiąc na platformie można otrzymać nawet za darmo.

Koniec platformy oznacza również, że przyszłość oryginalnych polskich produkcji serwisu jest zagrożona - "Rojst", "Egzorcysta", "SNL Polska", czy seriale na podstawie filmów Patryka Vegi, będą musiały zniknąć lub znaleźć sobie nowy dom. Sam Showmax wstrzymuje się z informowaniem o losach swoich oryginalnych projektów, ponieważ jak tłumaczy Magdalena Marzec, Communications & Social Media Manager platformy:

Niestety tego nie możemy komentować, ponieważ produkcje oryginalne jeszcze czekają na swój nowy dom.

Showmax - seriale, które warto obejrzeć nim platforma zniknie

A o jakie produkcje konkretnie chodzi? Cóż, tych jest kilka i postaramy się Wam przybliżyć oryginalne projekty polskiego Showmaksa, które mogą zniknąć na dobre. Na samym początku musimy wymienić "Ucho prezesa", ponieważ pierwszy polski serial, który Showmax wziął pod swoje skrzydła zakończy się po 4. sezonie. Takie informacje podał Robert Górski, czyli twórca produkcji i odtwórca głównej roli. A co oprócz tego jest zagrożone przymusowym zakończeniem?

Egzorcysta (2017)

Pierwszy oryginalny program został przygotowany przez Bartosza Walaszka, legendarnego wręcz twórcę programów średnich, w porywach do słabych - to on stoi za "Kapitanem Bombą", "Blok ekipą", czy "Wściekłymi pięściami Węża". Tak brzmi za to opis jego najnowszego projektu, który może zniknąć przez zakończenie funkcjonowania Showmaksa:

Egzorcysta to człowiek do którego dzwoni się w ostateczności. Na co dzień zajmuje się pracami budowlano-remontowymi. Ale w ramach powołania – walczy z demonami, wampirami, duchami i tym podobnym cholerstwem.

Tak za to wygląda jeden z odcinków serialu, który udostępniono za darmo na kanale SPinkafilmstudio:

SNL Polska (2017)

Showmax podjął się całkiem niezłej próby przeniesienia do Polski kultowego formatu "Saturday Night Live", który w USA doczekał się ponad 40 sezonów. Wśród gospodarzy programu rozrywkowego znaleźli się m.in. Jakub Gierszał, Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Weronika Rosati i Robert Biedroń. Program parodiował polityków, popularne seriale (np. "Koronę Królów") i doczekał się nawet "samodzielnego spin-offu", którym jest "Weekend Update" emitowany w Telewizji WP i na Showmaksie, Oto przykładowy skecz z "SNL Polska" w którym udział wziął Tomasz Karolak:

Twórczość Patryka Vegi

Patryk Vega na przestrzeni kilku ostatnich lat wydał kilka filmów - dwa z nich ("Botoks" i "Kobiety mafii") doczekały się nawet swoich własnych seriali, które znacząco rozszerzały fabułę oryginalnych filmów. Już 14 grudnia 2018 roku na Showmaksie odbędzie się premiera "Plag Breslau", czyli nowego filmu reżysera. Czy produkcja z Małgorzatą Kożuchowską i Darią Widawską doczeka się kontynuacji? Czy powstanie 2. sezon "Kobiet mafii", których sequel trafi do kin już 22 lutego 2019 roku? Tego na razie nie wiemy, ale możemy być pewni, że taka drobnostka jak likwidacja serwisu streamingowego nie zatrzyma Patryka Vegi, a jego filmy i seriale wciąż będą powstawały:

Rojst (2018)

Akcja serialu została osadzona w Polsce lat 80. i przeniosła widzów w sam środek ponurego krajobrazu pomiędzy stanem wojennym a obradami Okrągłego Stołu. W małej miejscowości na południowym zachodzie kraju dochodzi do podwójnego morderstwa, komunistycznego działacza i prostytutki, oraz do samobójstwa pary nastolatków. Temat brutalnego mordu zostaje przydzielony lokalnemu, zgorzkniałemu dziennikarzowi (Andrzej Seweryn). W tym samym czasie swoje śledztwo dziennikarskie rozpoczyna młody Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), Okazuje się, że im bardziej zanurza się w sprawę, tym głębiej wchodzi w tytułowy rojst. Serial spotkał się z dobrymi ocenami krytyków i planowany był kolejny sezon produkcji. Niestety również nie wiemy, jaka przyszłość czeka "Rojst":

Niezatytułowany projekt o polskim superbohaterze

Jednym z nadchodzących projektów Showmax byłą też serialowa opowieść o superherosie znad Wisły. Serial miał opowiadać o dresiarzu, któremu niespodziewanie wyrosły skrzydła. Chłopak miał wykorzystać ten fakt w dobrej wierze i zostać superbohaterem. Projekt był w fazie developmentu, a nad rozwojem scenariusza pracowała firma Telemark – producent takich seriali, jak "Nielegalni", "Bez tajemnic" czy "Pakt". Niestety wygląda na to, że projekt legnie w gruzach. A szkoda, bo zapowiadało się naprawdę ciekawie. 

Jakie jeszcze pomysły nie zostały zrealizowane? Tego nie wiemy - jak wspomnieliśmy, Showmax na razie milczy, ale jesteśmy pewni, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy dowiemy się pod czyj dach trafią osierocone produkcje.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.