Słynna powieść science-fiction stanie się serialem. Apple TV+ zaprezentowało zwiastun „Fundacji”

23.06.2020 12:36
Słynna powieść science-fiction stanie się serialem. Apple TV+ zaprezentowało zwiastun „Fundacji” Fot. . materiały prasowe Apple

„Fundacja” to słynna powieść science-fiction amerykańskiego autora Isaaca Asimova. Przez lata różne wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne próbowały zadaptować dzieło, ale ze znikomym skutkiem. Teraz platforma streamingowa Apple TV+ zaprezentowała zwiastun serialu.

„Fundacja” Isaaca Asimova powstała w 1951 roku. Przedstawiona w niej historia przyglądała się losom genialnego matematyka, który odkrył nową dziedzinę nauki, dzięki której mógł ze sporym prawdopodobieństwem przewidzieć zachowania innych, a co za tym idzie – przewidzieć przyszłość.

Przeczytaj także

Cykl „Fundacja”

Pierwotnie cykl posiadał trzy tomy, ale przez lata rozrósł się aż do 7 pełnoprawnych historii, rozgrywających się w tym samym świecie. Cykl opowiada o świecie przyszłości, w którym rządzi gigantyczne Imperium Galaktyczne, które musi podjąć działania, mające na celu niedopuszczenie do katastrofy, przewidzianej przez naukowca. Rozpocznie się specyficzna walka z czasem, która sama w sobie wpłynie na dalsze losy wszechświata.

Powieści Asimova posiadały też pewien filozoficzny aspekt historii, a zasada wedle której: gdy człowiek dowie się na temat schematów swojego działania, zaczyna być tak samoświadomy swoich czynności, że jego kolejne decyzje przestają być już łatwe do przewidzenia. Nikt w końcu nie lubi słyszeć, że się powtarza i łatwo przewidzieć jego reakcję.

Przeczytaj także

Jak słychać w pierwszy zwiastunie, powieści Asimova miały silny wpływ na George’a Lucasa i jego serię „Gwiezdne wojny”.

„Foundation” – zwiastun serialu

Wygląda na to, że „Fundacja” będzie adaptację pierwszego tomu cyklu, co daje platformie duże plany na przyszłość, gdyby miała powstać ew. kontynuacja. Pierwszy materiał promocyjny wygląda następująco:

„Foundation” – twórcy i ekipa

Pomysłodawcami i showrunnerami serialu są: David S. Goyer (scenarzysta „Batman Początek”, „Człowieka ze stali”, czy „Batman V Superman”) oraz Josh Friedman (scenarzysta „Wojny światów”, „Czarnej Dalii” i „Terminator: Mroczne przeznaczenie”). Jedną z producentek serialu jest natomiast Robyn Asimov, córka pisarza, która wyprodukowała wcześniej film „Ja, Robot”, również bazujący na prozie Isaaca.

W serialu wystąpią zaś: Jared Harris, Lee Pace, Lou Llobell, Leah Harvey, Laura Birn, Terrence Mann, Cassian Bilton.

Przeczytaj także

„Foundation” – kiedy premiera?

W chwili obecnej premiera serialu zapowiedziana jest po prostu na przyszły rok, 2021. W najbliższych miesiącach, wraz z kolejnymi materiałami promocyjnymi poznamy pewnie bardziej konkretną datę.

Czytaj także: Michael Keaton powróci do roli Batmana? Aktor negocjuje rolę w nowych filmach DC! 

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.