„South Park” naśmiewa się z „rasistowskich Simpsonów”

Kamil Kacperski
12.10.2018 13:36
„South Park” naśmiewa się z „rasistowskich Simpsonów” Fot. kadr z wideo

W obecnym, 22. sezonie przygód Cartmana i spółki, pojawiło się wiele odniesień do popkultury - tym razem oberwało się serialowi „Simpsonowie”, a konkretnie postaci Apu i kontrowersjom z nią związanym.

W 2018 roku „Simpsonowie” znaleźli się w opałach, gdy widzowie posądzili twórców o przesadną stereotypizację (niektórzy nawet o zwykły rasizm) postaci Apu, który jest hindusem. Mężczyzna jest imigrantem z Indii, który przybywa do Stanów Zjednoczonych na studia. Zdobywa dyplom z informatyki, ale mimo swojego wykształcenia podejmuje pracę na czarno w zwykłym sklepie spożywczym. Ma ze swoją żoną Manjulą 8 dzieci, które noszą imiona typu Coke, Pepsi i Apple Pie. Jest pracoholikiem, pobożnym hinduistą i fanem krykieta. Krótko mówiąc, Apu uosabia wszystkie stereotypowe cechy przypisywane mieszkańcom Indii.

Twórcy serialu zareagowali na głosy krytyki odpowiedzią, która znalazła się w samym serialu. W jednym z odcinków, Lisa Simpson po wysłuchaniu opowieści swojej mamy, Marge, przełamała 4. ścianę i zwróciła się wprost do widzów, mówiąc:

Coś, co zaczęło się dekady temu, podobało się i nie było obraźliwe, dziś jest niepoprawne politycznie. Co można z tym zrobić?

South Park dogryza Simpsonom

Sprawę postanowili skomentować twórcy „South Park”. W tegorocznym sezonie serialu oberwało się już „Black Pantherowi”, a Matt Stone i Trey Parker zostali skrytykowani przez szefa USA Catholic League, Billa Donohue. Panowie nie marnują jednak czasu i w kolejnym odcinku zatytułowanym „The Problem With Poo” postanowili zażartować z „Simpsonów”. W całkiem sprytny sposób.

W nowym epizodzie, do miasteczka South Park powraca pan Hankey (świąteczna kupa). Odgrywa rolę lokalnego rasisty i po serii niewybrednych tweetów, zostaje wypędzony z miejscowości. Gdy ożywiony kał w czapce Mikołaja odjeżdża w dal, jeden z chłopców pyta się Randy'ego Marsha, gdzie pan Hankey będzie teraz mieszkał. Mężczyzna odpowiada mu:

Będzie musiał znaleźć miejsce, które akceptuje rasistów i innych obrzydliwych osobników jak on. Wciąż są takie miasta, w których ludzie nie przejmują się bigoterią i nienawiścią.

Na końcu odcinka widzimy, że pan Hankey trafia do... Springfield, czyli miasteczka, w którym mieszkają „Simpsonowie”:

South Park 22 - kiedy premiera?

Nowe odcinki „South Park” można oglądać za darmo na stronie www.southparkstudios.com.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.