"South Park" zbanowany w Chinach. Twórcy "przeprosili": Xi nie wygląda jak Kubuś Puchatek!

08.10.2019 11:45
South Park|undefined Fot. kadr z serialu "South Park"/Comedy Central

W środę 2 października 2019 roku na antenie Comedy Central wyemitowano 2. odcinek 23. sezonu "South Park" o tytule "Band in China". Matt Stone i Trey Parker naśmiewali się w epizodzie z gospodarczej polityki zagranicznych korporacji, które chcą wejść na rynek chiński. Władzom państwa nie spodobała się treść programu i "South Park" został... zbanowany w Chinach. 

Twórcy "South Park" czują się wśród "kontrowersji" jak ryby w wodzie. Napisanie pracy o ich wszystkich występkach zajęłoby prawdopodobnie kilka lat, dlatego szkoda tracić na to czasu. Tym razem panowie Stone i Parker wzięli pod lupę ekspansję zagranicznych korporacji na rynek chiński.

South Park zbanowany w Chinach

W genialnie zatytułowanym odcinku "Band in China" (słowo "band" w mowie brzmi jak "banned", czyli "zakazany"), twórcy zaczęli się naśmiewać z Disneya, zarządzanego przez Myszkę Miki. W Chinach pojawia się również ojciec Stana Marsha, Randy, który od kilku odcinków zajmuje się produkcją i sprzedażą legalnej marihuany. Marsh trafia do więzienia, gdzie przetrzymywany jest wraz z Kubusiem Puchatkiem i Prosiaczkiem.

Po wydostaniu się na wolność, Randy poznaje Myszkę i duet zaczyna planować wspólną ekspansję w Chinach. Jednak rząd nie ma zbyt dużej ochoty na współpracę - marihuana jest bowiem zakazana w Państwie Środka, co skutecznie utrudnia Randy'emu w prowadzeniu biznesu, natomiast Disney jest obwiniany za... Kubusia Puchatka. Sympatyczny miś jest bowiem uznawany za karykaturę prezydenta Xi Jinpinga i używany przez opozycję do naśmiewania się z niego. 

Przeczytaj także

Aby osiągnąć swój cel, Randy i Miki postanawiają zrobić jedyną logiczną rzecz, która im pozostaje - jest to oczywiście zamordowanie Puchatka. Randy dusi Kubusia i tym sposobem Disney oraz Tegridy Farms (firma Marsha) zaczynają sprzedawać swoje produkty w Chinach. W odcinku znajduje się również wątek związany z zespołem metalowym Stana, który otrzymuje propozycję nakręcenia filmu o ich kapeli. Produkcja miałaby zostać przeznaczona na rynek chiński. Z tego powodu, na planie pojawia się chiński cenzor, który zakazuje np. umieszczenia w filmie wątków homoseksualnych. 

Taka ilość nawiązań i celnych uwag kierowanych w Chiny spowodowały, że władze postanowiły zakazać serialu w swoim kraju. Program został usunięty ze wszystkich serwisów streamingowych, a wspominanie o nim na social mediach jest zakazane. Tego prawdopodobnie panowie Parker i Stone się spodziewali, ponieważ opublikowali na Twitterze bardzo szczere przeprosiny:

Tak jak NBA, my również zapraszamy chińskich cenzorów do naszych domów i naszych serc. My również kochamy pieniądze bardziej od wolności i demokracji. Xi wcale nie wygląda jak Kubuś Puchatek. Zobaczcie nasz 300. odcinek w najbliższą środę o 22! Niech żyje Komunistyczna Partia Chin! Niechaj jesienne zbiory sorgo były obfite. Już jest wszystko okej, Chiny?

Tak jak wspomnieli twórcy "South Park", nowy odcinek zadebiutuje już 9 października 2019 roku. Wszystkie epizody są dostępne legalnie i za darmo na stronie South Park Studios (nowe pojawiają się w piątki po emisji). 

Zobacz także: Prezes amerykańskiej Ligi Katolików nazwał twórców "South Park" tchórzami

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.