TVP opublikowała oświadczenie w sprawie odcinka „Ojca Mateusza” o muzułmańskich uchodźcach

Maciej Koprowicz
25.01.2018 11:29
TVP opublikowała oświadczenie w sprawie odcinka „Ojca Mateusza” o muzułmańskich uchodźcach Fot. VIPHOTO/EAST NEWS

Telewizja twierdzi, że ujawniony przez „Gazetę Wyborczą” zarys fabuły odcinka popularnego serialu, w którym muzułmanin miał podłożyć bombę na placu zabaw w Sandomierzu, jest „wypaczeniem faktów”.

Serial „Ojciec Mateusz” z Arturem Żmijewskim w tytułowej roli to jedna z najpopularniejszych produkcji telewizyjnej Jedynki. „Kryminalno-familijny” serial z akcją w Sandomierzu rzadko wzbudza kontrowersje, ale 24 stycznia 2018 pisały o nim wszystkie media.

„Gazeta Wyborcza” ujawniła fabułę niewyemitowanego jeszcze 240. odcinka „Bezpieczna odległość”. Pojawić w nim mieli się muzułmańscy uchodźcy. Jeden z nich, imieniem Szihab miał podłożyć bombę na placu zabaw. O atak terrorystyczny oskarżony miał być mieszkający w Sandomierzu Arab, mąż Polki i chrześcijanin. W rzeczywistości incydent motywowany miał być nie fanatyzmem, ale konfliktem rodzinnym. Przesłanie odcinka miało być pozytywne – ojciec Mateusz w kazaniu miał przekonywać, że nie należy bać się obcych.

„Wyborcza” dotarła także do wrocławskiego aktora Mikołaja Woubisheta, któremu proponowano rolę Szihaba. Aktor odmówił, tłumacząc, że nie chciał być zaangażowany w powielanie stereotypów na temat uchodźców z Bliskiego Wschodu. Producent serialu, Krzysztof Grabowski w tym samym artykule bronił się, że „Ojciec Mateusz” powstaje na licencji włoskiej, a w oryginalnej wersji często poruszany jest wątek imigrantów.

TVP opublikowała oficjalne oświadczenie w sprawie kontrowersyjnego odcinka. Czytamy w nim, że wersja odcinka, o której pisała gazeta, to odrzucone tłumaczenie epizodu z włoskiej wersji.

Scenariusz, na który powołuje się „Gazeta Wyborcza”, będący oryginalnym tłumaczeniem włoskiej wersji serialu, nie został zatwierdzony przez redakcję TVP i nie wszedł do produkcji. 
„Gazeta Wyborcza” tworzy i wypacza fakty, tak by budować klimat uprzedzeń i powielać szkodliwy i krzywdzący stereotyp o polskiej ksenofobii. 

„GW” informowała, że odcinek miał być wyemitowany dopiero w marcu 2018. TVP postanowiła zaprezentować ostateczną wersję odcinka już dzisiaj, 25 stycznia 2018 o godzinie 20.25 w TVP 1.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.