„The Punisher” - przyjaciele i wrogowie Franka Castle

Sergiusz Kurczuk
17.11.2017 14:00
„The Punisher” - przyjaciele i wrogowie Franka Castle Fot. materiały promocyjne

Punisher rozprawia się z szumowinami, by pomścić śmierć swojej rodziny. Kto stoi po stronie Franka Castle, a kto będzie starał się go wyeliminować? Sprawdź kto jest kim w nowym serialu platformy Netflix. 

„The Punisher” to długo wyczekiwany serial Netfliksa oparty na serii komiksów Marvela. Tytułowy (anty) bohater to były marine Frank Castle, który rozpoczyna krwawą vendettę przeciwko wszystkim przestępcom w Nowym Jorku po tym, jak jego rodzina ginie podczas mafijnych porachunków. W niekończącej się walce nie jest jednak sam. Kto mu pomoże dorwać złoczyńców? 

17. listopada 2017 roku na platformie Netflix zadebiutował pierwszy sezon solowych przygód Punishera. Postać po raz pierwszy pojawiła się w drugim sezonie „Daredevila” i zrobiła takie wrażenie na fanach serialu, że widzowie złożyli petycję, w której domagali się osobnej produkcji o Franku Castle. Po wielu miesiącach oczekiwań marzenie tysięcy miłośników Punishera doczekali się spełnienia marzeń. W tytułowej roli występuje ponownie Jon Bernthal. Kim są bohaterowie serialu i ile mają wspólnego z komiksowymi oryginałami?

Sprzymierzeńcy Punishera

Punisher/Frank Castle

Punisher Fot. foto: Original Sin 4, materiały promocyjne

Głównego bohatera w sumie nie trzeba przedstawiać. W komiksach zadebiutował na łamach „The Amazing Spider-Man” nr 129 z 1974 roku. Początkowo był złoczyńcą i wrogiem Spideya, ale szybko twórcy dostrzegli potencjał w jednoosobowej armii biorącej udział w eksterminowaniu przestępców odpowiedzialnych za śmierć jego rodziny. Z czasem postać wyewoluowała, zyskując dużą popularność, szczególnie na przełomie lat 80. i 90. Śmiertelne w skutkach metody Punishera wciąż nie cieszą się uznaniem wśród wielu tradycyjnych superbohaterów. 

Grany przez Bernthala bohater rozprawia się z ludźmi odpowiedzialnymi za śmierć jego najbliższych. Chociaż może się wydawać, że ginie pod koniec drugiego sezonu „Daredevila”, przeżywa i pojawia się we własnym serialu. Ukrywa się jako robotnik, planując kolejne akty zemsty na przestępcach, którzy zostali przy życiu i są zamieszani w większe zbrodnie. 

Microchip/David Lieberman

Microchip Fot. foto: Punisher Origin of Microchip 1/ kadr z serialu The Punisher

Bohater znany jako Micro pojawił się po raz pierwszy w 4. numerze „Punishera” z 1987 roku. Uzdolniony haker poznaje Punishera podczas prywatnego śledztwa w sprawie zamordowanego siostrzeńca. Ślady prowadzą Micro do Wilsona Fiska, czyli Kingpina. W końcu łączy siły z nowo poznanym mścicielem. Od tego czasu obaj ściśle współpracują. To Lieberman jest odpowiedzialny za dostarczanie trudno dostępnych informacji, broni, amunicji, załatwianie kryjówek, stworzeni kultowego vana bojowego i zdobywanie finansów na walkę z przestępczością.

W serialu w rolę Micro wciela się Ebon Moss-Bachrach i w zasadzie jego postać nierożni się od pierwowzoru. Jest byłym analitykiem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Po uzyskaniu pewnych wrażliwych informacji, woli przebywać w ukryciu i pomaga Punisherowi pozbyć się wspólnych wrogów. 

Karen Page

Karen Page Fot. foto: Daredevil Annual 1/ kadr z serialu The Punisher

Sekretarka Matta Murdocka i Foggy'ego Nelsona pojawiła się w komiksach stosunkowo wcześnie, bo już w 1964 roku na łamach pierwszego numeru „Daredevila”. Na przestrzeni lat była obiektem miłosnych zainteresowań obu prawników. Poznała sekretną tożsamość swojego pracodawcy. W końcu wyjechała z Nowego Jorku, by zostać aktorką. Jednak skończyła jako uzależniona od narkotyków prostytutka i sprzedała informację o tajemnicy Daredevila ludziom Kingpina. Wktórce została zabita przez Bullseye'a.

Serialowa wersja, grana przez Deborah Ann Woll, trochę różni się od komiksowej Karen. Sama ma sekrety z przeszłości, który ukrywa przed Foggym i Mattem. Na szczęście jej przyszłość w serialach Netfliksa zapowiada się lepiej niż w przypadku komiksowej postaci. W „The Punisher” nadal zajmuje się dziennikarstwem śledczym dla New York Bulletin i jako jedna z niewielu osób wie, że Frank wciąż żyje i kontynuuje walkę z przestępcami.

Wrogowie Punishera

Jigsaw/Billy Russo

Billy Russo Fot. foto: Paunisher War Journal #18/ kadr z serialu The Punisher

Jeden z klasycznych komiksowych wrogów Punishera, który po raz pierwszy pojawił się w „Amazing Spider-Man #161” z 1976 roku. Przystojny płatny zabójca, pracujący na zlecenie jednego z gangów. Został wynajęty do zlikwidowania wszystkich osób, które mają informacje na temat strzelaniny, która skończyła się tragicznie dla rodziny Franka Castle. Kiedy jednak dochodzi do konfrontacji z Punihserem, Russo zostaje wyrzucony przez mściciela przez okno. Wypadek potwornie okalecza twarz Billy'ego. Przestępca zmienia swój pseudonim z „Beauty” na bardziej pasujący przydomek  - „Jigsaw”. 

Grany przez Bena Barnesa Russo w niczym nie przypomina Jigsawa. Jest przyjacielem Franka z czasów służby wojskowej. Po powrocie z misji zakłada organizację paramilitarną o nazwie Anvil. Chociaż w ofercie jego biznesu znajduje się pomoc weteranom konfliktów zbrojnych, Billy wcale nie jest taką pozytywną postacią, na jaką wygląda. 

William Rawlins

William Rawlins Fot. foto: Punisher vol. 6 #42/ kadr z serialu The Punisher

W komiksach ten skorumpowany agent CIA zadebiutował w 14 numerze serii „Punisher MAX” z 2005 roku. Jest zamieszany w wiele przestępstw - od przemytu heroiny przez terroryzm po zbrodnie wojenne. Niektóre z nich są sankcjonowane przez rząd. Skorumpowani wojskowi wydali wyrok na Punishera. Rawlinsowi nie udało się wykonać misji. Frank schwytał go i poddał torturom, między innymi wycinając mu lewe oko. W końcu zabił Rawlinsa podczas spotkania w Afganistanie.

W serialu w rolę wysoko postawionego pracownika CIA wcielił się Paul Schulze. Nieuczciwy agent pnie się po szczeblach kariery i tylko Punisher będzie w stanie zatrzymać jego nieuczciwe gierki.

Curtis Hoyle

Curtis Hoyle Fot. Punisher vol. 2 #1/ kadr z serialu The Punisher

Po raz pierwszy w papierowym uniwersum wystąpił w pierwszym numerze „Punishera” z 1987 roku. Hoyle był wojskowym, którego Castle poznał w Wietnamie. Po wojnie wkręcił się w przemysł narkotykowy i z czasem stał się ważną osobą w półświatku. Punisher udawał zbira, by rozpracować gang od środka i w końcu zamordował dawnego kolegę, wyrzucając go z helikoptera.

W netfliksowskiej wersji, grany przez Jasona R. Moore'a Hoyle również jest starym kolegą Franka z czasów wojennych. Jako jeden z nielicznych wie, że Punisher wciąż żyje. Pracuje u Russo jako nadzorca programu pomagającego weteranom wojennym. 

Nowe postacie

Dinah Madani i Sam Stein 

Dinah Madani i Sam Stein Fot. foto: kadr z serialu The Punisher

W serialu pojawiają się tez postacie stworzone specjalnie na potrzeby „The Punisher”. Amber Rose Revah i Michael Nathanson wcielają się w agentów Bezpieczeństwa Narodowego Dinah Madani i Sama Steina. Ich śledztwo doprowadza ich do Punishera, który według opinii publicznej jest martwy. Madani jest Afganką ściągnięta do Nowego Jorku. Tam dostaje nowego partnera i razem próbują rozwikłać tajemnicę, która wisi w powietrzu.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.