Top 10 czołówek z zagranicznych seriali kryminalnych

Sergiusz Kurczuk
30.08.2018 13:27
Top 10 czołówek z zagranicznych seriali kryminalnych Fot. kadry z seriali Detektyw, Twin Peaks, Dexter i Hannibal

Dobre wprowadzenie do serialu kryminalnego, jest podstawą sukcesu. Intro do telewizyjnej produkcji ma przyciągać widzów i zapowiadać atmosferę historii. Oto Top 10 najlepszych czołówek w zagranicznych serialach kryminalnych. 

Czołówka jest wizytówką każdego serialu. Ten element pojawia się w każdym odcinku i sprawia, że na pierwsze dźwięki muzyki z wprowadzenia, widz kojarzy, z jaką produkcją ma do czynienia. Oczywiście charakter czołówki zależy od gatunku serialu. Kryminalne tytuły pojawiające się w telewizji i na platformach streamingowych powinny przypominać swoją formułą budowę historii, do której wprowadzają. Nieść za sobą tajemnicę i jednocześnie posiadać ukryte znaczenia ważne dla całej opowieści. Znaczącą funkcją czołówki, jest również wprowadzenie odbiorcy w odpowiedni klimat. 

Postanowiliśmy stworzyć dla Was Top 10 najlepszych czołówek zagranicznych seriali kryminalnych. 

10. „Breaking Bad” (2008)

Do serialu o zdesperowanym nauczycielu chemii, który postanawia produkować narkotyki, wprowadza nas dość prosta i krótka czołówka, idealnie wpisująca się w klimat produkcji. Widzimy symbole pierwiastków chemicznych z tablicy Mendelejewa, układające się w tytuł „Breaking Bad”

9. „Dochodzenie” (2011)

Tym razem widzimy dynamiczny montaż samochodowej podróży na miejsce zbrodni, z krótkimi, pozornie nieznaczącymi elementami tytułowego śledztwa. W czołówce poznajemy również głównych bohaterów serialu - Sarah Linden i Stephena Holdera.

8. „Rodzina Soprano” (1999)

Być może ten hit HBO nie jest typowym kryminałem, ale intrygi i wątki ze zbrodnią w roli głównej są nieodłącznym elementem opowieści o gangsterach. Czołówka „Rodziny Soprano” przeszła już do historii i chociaż trwa ponad półtorej minuty, mało który fan serialu pomija samochodową podróż głównego bohatera do domu. 

7. „Mindhunter” (2017)

Powolna, ale klimatyczna czołówka serialu platformy Netflix została zbudowana na podobnej zasadzie, co wstęp do „Dochodzenia”. Tym razem użyto jednak silnych kontrastów. Metodyczna praca głównego bohatera, ustawiającego aparaturę do nagrywania rozmów z psychopatami, została zestawiona z drastycznymi scenami zbrodni seryjnych morderców. 

6. „The Punisher” (2017)

Superbohaterska pozycja nie wiele ma wspólnego z herosami w kolorowych galotach. „The Punisher” to trzymająca w napięciu opowieść kryminalna. Czołówka udowadnia, że do rangi sztuki można podnieść nawet umiejętnie skadrowaną broń palną. Arsenał układa się finalnie w kształt czaszki - logo głównego bohatera.  

5. „Top of the Lake” (2013)

Kolejna czołówka, która nie tylko przybliża atmosferę serialu, ale również w zakamuflowany sposób zdradza najważniejsze wątki całej historii. Pięknie malowane wprowadzenie prawdopodobnie zainspirowało twórców serialu „Belfer”

4. „Dexter” (2006)

Przewrotna pozycja, odwracająca klasyczny układ serialu kryminalnego. Główny bohater jest mordercą, który zabija złych ludzi i to przeciwko niemu toczy się śledztwo policji Miami. Czołówka jest tak fantastyczna, że trudno ją pominąć. Przedstawia rutynowe czynności, które wykonuje większość osób, wychodzących do pracy. Są jednak ukazane tak, że przywodzą na myśl działania mordercy.  

3. „Miasteczko Twin Peaks” (1990)

Jedna z najsłynniejszych czołówek z seriali potrafi przykuć uwagę widza. Mimo że trwa 3 minuty i przedstawia niemal całą listę płac, przyciąga klimatyczną muzyką i pięknymi widokami na okolicę tytułowej miejscowości. Całość jest jednak stworzona w taki sposób, że podświadomie odczuwa się nierealność ukazywanych obrazów oraz dziwaczną atmosferę panującą w serialu. 

2. „Hannibal” (2013)

Dość proste wprowadzenie, w którym wielką rolę odgrywa charakterystyczna muzyka, wprawiająca odbiorcę w niepokój. Widzimy generowaną komputerowo krew na białym tle, która formuje się w kształt twarzy głównych bohaterów

1. „Detektyw” (2014)

Czołówka 1. sezonu „Detektywa” łączy w sobie większość cech wypisanych powyżej. Na specjalną uwagę zasługuje estetyka sfery wizualnej oraz muzyka. Wszystkie te elementy tworzą kompletną całość, która doskonale odnosi się do tego, co widzimy w kolejnych odcinkach serialu. 

Polskie seriale kryminalne starają się naśladować nie tylko zagraniczne produkcje, ale również ich czołówki. Niedawno pisaliśmy o oryginalnym serialu AXN pod tytułem „Znaki”, który zbyt mocno zainspirował się wizualną sferą „Detektywa”. Jeśli jesteście fanami czołówek, koniecznie przeczytajcie nasz tekst o 10 kultowych otwarciach seriali

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.