Top 10: Najlepsze zagraniczne seriale o lekarzach

Sergiusz Kurczuk
03.09.2018
Aktualizacja: 19.03.2020 11:12
Top 10: Najlepsze zagraniczne seriale o lekarzach Fot. materiały promocyjne

Seriale medyczne mimo upływu lat są nadal bardzo popularne. Postanowiliśmy stworzyć listę Top 10 najlepszych zagranicznych produkcji telewizyjnych o lekarzach. 

Seriale o lekarzach z jakiejś przyczyny nie nudzą się widzom i wciąż powstają produkcje z bohaterami w kitlach w roli głównej. Fani seriali medycznych śledzą nie tylko nietypowe schorzenia, z którymi zmagają się protagoniści, ale również obserwują osobiste perypetie doktorów, ratujących życie. Tego typu produkcje mogą przybrać różne formy. Pojawiają się seriale o lekarzach utrzymane w konwencji dramatu, komedii, produkcji dla dzieci, historycznej, a nawet wojennej. Nic dziwnego, że wielu widzów śledzi losy pracowników szpitalu przed telewizorami lub ogląda je online. Postanowiliśmy stworzyć listę 10 najlepszych zagranicznych seriali medycznych.

10. „Doktor Kildare” (1961)

Zaczynamy od mało znanego, ale swego czasu popularnego amerykańskiego serialu. Jest to pierwszy serial medyczny w historii telewizji, który został poprzedzony serią filmów, słuchowisk i powieści. W tytułową rolę wcielił się Richard Chamberlain, który zagrał doktora Jamesa Kildare'a. Historia opowiada losy młodego lekarza, który wbrew przestrogom starszych kolegów nie tylko leczy, ale również angażuje się w problemy swoich pacjentów. Ważną postacią był również mentor Kildare'a - doktor Leonard Gillespie. 

9. „Doogie Howser, lekarz medycyny” (1989)

Kolejna mniej znana pozycja, ale warta uwagi ze względu na odbiorcę, do którego była kierowana. „Doogie Howser, lekarz medycyny” to serial familijny opowiadający o genialnym chłopcu, który w wieku kilku lat zaczął studia medyczne, a jako nastolatek rozpoczął regularną praktykę lekarską. Co ciekawe w głównego bohatera wcielił się gwiazdor „Jak poznałem waszą matkę”Neil Patrick Harris. 

8. „Szpital na peryferiach” (1977)

Kultowy serial o lekarzach wszystkich tych, którzy pamiętają czasy komunizmu. Czechosłowacka produkcja opowiadała o pracy i życiu prywatnym lekarzy, pracujących w czeskim mieście Bor. Głównymi bohaterami byli: młoda lekarka Elżbieta Čeňková, zastępca ordynatora Józef Štrosmajer, zalotny doktor Arnošt Blažej oraz nieudolny doktor Cvach. 

7. „M.A.S.H.” (1972)

Tytuł serialu to skrót od amerykańskiej nazwy Mobile Army Surgical Hospital. Produkcja opowiadała bowiem o szpitalu polowym, w którym pracowali amerykańscy chirurdzy wojenni i pielęgniarki. Rzecz działa się podczas wojny w Korei w latach 50. XX wieku. Do głównych bohaterów należeli Benjamin Franklin „Hawkeye” Pierce, „Trapper” John McIntyre czy Margaret „Hot Lips” Houlihan, jednak na przestrzeni 11 sezonów zaszło wiele zmian personalnych i dołączyły nowe postacie. 

6. „Prywatna praktyka” (2007)

Spin-off serialu „Chirurdzy”, może niecieszący się tak dużą popularnością jak oryginał, ale równie chętny oglądany. Tym razem główną bohaterką została Addison Montgomery, która rozwodzi się z Derekiem i zmienia swoje życie w prywatnej klinice w Los Angeles, prowadzonej przez jej przyjaciół. Podobnie jak w „Chirurgach” śledzimy nie tylko rozmaite przypadki medyczne, ale również życie prywatne lekarzy

5. „Doktor Quinn” (1993)

Ten serial medyczny pamięta każdy, kto wychował się w latach 90. XX wieku. Produkcja przenosi widza na Dziki Zachód, a dokładnie do miasteczka Colorado Springs, do którego przyjeżdża wykształcona lekarka z Bostonu, chcąca pomagać miejscowym. W „Doktor Quinn” nacisk na przypadki medyczne nie był tak duży i odbiorca śledził raczej wątki przygodowo-obyczajowe. Serial poruszał również ważne tematy, jak alkoholizm, rasizm, równouprawnienie czy tolerancja. 

4. „Hoży doktorzy” (2001)

W tej popularnej komedii konwencja serialu o lekarzach została wykorzystana, by przedstawić dość absurdalne przygody głównych bohaterów. Protagonistami są początkujący doktor John „J.D.” Dorian, chirurg Chris Turk, lekarka Elliot Reid i pielęgniarka Carla Espinosa. Mają do czynienia nie tylko z dziwnymi przypadkami pacjentów, ale prowadzą też zawiłe relacje koleżeńskie i romantyczne. Chociaż wydaje się to nie realne, serial został bardzo luźno oparty na wydarzeniach z życia doktora Jonathana Dorisa - przyjaciela twórcy serii.

3. „Chirurdzy” (2005)

Kolejna pozycja, będąca typowym serialem medycznym. „Chirurdzy” to połączenie dramatu, komedii i opowieści obyczajowej o lekarzach, ich pracy i życiu prywatnym. Akcja dzieje się w jednym ze szpitali w Seattle. Główną bohaterką jest doktor Meredith Grey i to właśnie do jej nazwiska (oraz podręcznika do anatomii „Henry Gray’s anatomy of the human body”) odnosi się oryginalny tytuł serialu - „Gray's Anatomy”

2. „Doktor House” (2004)

Na drugim miejscu znalazł się serial, który swego czasu był niezwykle popularny. Wszystko za sprawą tytułowego Gregory'ego House'a - genialnego lekarza, i socjopaty w jednej osobie. Każdy odcinek to mieszanka tajemniczej zagadki diagnostycznej oraz życia prywatnego głównych bohaterów. House z przenikliwością detektywa dokonywał niezwykłych odkryć, niejednokrotnie ratując życie swoim pacjentom. 

1. „Ostry dyżur” (1994)

Na miejscu pierwszym nie ma żadnego zaskoczenia. „Ostrzy dyżur” stał się synonimem serialu o lekarzach i dla wielu fanów tego typu produkcji, niedoścignionym ideałem. W przypadku tego tytułu widzowie śledzili losy lekarzy szpitala w Chicago. W ciągu 15 sezonów przewinęło się wielu aktorów, ale warto pamiętać, że jednym z głównych bohaterów był początkowo doktor Doug Ross grany przez George'a Clooneya

Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli wolicie polskojęzyczne produkcje na ten sam temat, koniecznie sprawdźcie nasze zestawienie poświęcone temu zagadnieniu. Osoby wolące tajemnice i akcję, mogą być natomiast zainteresowane tekstowi o najlepszych polskich serialach kryminalnych.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.