Top 6 najgłupszych śmierci w polskich serialach

Sergiusz Kurczuk
06.11.2017 16:13
Top 6 najgłupszych śmierci w polskich serialach Fot. kadr z serialu M jak miłość

„Lepiej zginąć w kartonach, niż żyć, grając w tasiemcach” - pomyślała Małgorzata Kożuchowska i roztrzaskała samochód o stertę pudełek. To nie jedyny przykład absurdalnych śmierci w szczególnym typie serialu, jakim jest opera mydlana. Oto lista Top 6 najgłupszych śmierci w polskich serialach.

Polscy scenarzyści tak zwanych oper mydlanych mają sporo fantazji. Szczególnie ci, którzy pracują przy serialu „Klan”, o czym pisaliśmy przy okazji 20-lecia tej produkcji TVP. Szczególnie interesujące są śmierci bohaterów. Moment, który powinien być dla widza dramatem, bardzo często wywołuje łzy... ale płynące ze śmiechu! Czemu tak się dzieje? Istnieje kilka hipotez na ten temat. Jedna mówi, że to brak talentu lub lenistwo scenarzysty, który idzie po linii najmniejszego oporu, bo tasiemiec, jak sama nazwa wskazuje, to produkcja taśmowa. Według innej, autorzy scenariusza to też ludzie i czasem lubią się pośmiać. A że fabuła większości oper mydlanych jest bardzo naiwna i łatwo zrobić sobie żarcik, okazują tym samym dystans do własnej pracy i puszczają oczko do widza, oglądającego serial "dla beki". Według jeszcze innego założenia głupia śmierć, to zemsta producenta, który w ten sposób chce ukarać aktora, odchodzącego z serialu. 

Nas jednak nie interesuje, co jest przyczyną takich scen. Skupimy się raczej na tym, jak te momenty wyglądają. Przygotowaliśmy dla Was Top 6 najgłupszych śmierci w polskich serialach!

6. Śmierć Pawła z „Pierwszej miłości” 

Ten bohater był w serialu od samego początku. Jednak w 2013 roku aktor Mikołaj Krawczyk zdecydował się opuścić produkcję po 8 latach pracy na jego planie. Po rozpadzie związku z Marysią zniknął z "Pierwszej miłości". Ostatni raz był widziany, gdy oddawał nerkę swojemu przyjacielowi Arturowi, a potem pracował jako steward na karaibskich statkach.

Jednak powrócił (duchem) w 2014 roku, kiedy okazało się, że jest zamieszany w handel narkotykami w Peru. Bohater zaginął i od tego czasu nie daje znaku życia. Technicznie nie zginął, ale już raczej nie powróci do serialu. No, chyba że twórcy zdecydują się na innego aktora do tej roli, a Paweł zmieni twarz. Na samym początku serialu już się to zresztą wydarzyło. 

5. Śmierć Magdy z „Na Wspólnej”

Magda Na Wspólnej Fot. foto: kadr z serialu Na Wspólnej

Może i bohaterka epizodyczna, ale jak wspaniale zginęła! Tak widowiskowej śmierci mógł jej pozazdrościć sam Han Solo! Magda była dziewczyną Igora, z którym zresztą miała dziecko. Uczucie nie przetrwało i w życiu dziewczyny pojawił się popylający na motorku Kazik. Kiedy widzowie po raz pierwszy zobaczyli brykę Kazika, nie wiedzieli jeszcze, że niczym hitchcockowska strzelba wystrzeli (dosłownie), by zakończyć wątek dziewczyny.

Kazik oświadczył się Magdzie, ale niestety odrzuciła pierścionek. Kiedy chłopak odwoził ją do domu, był tak zdenerwowany, że zagapił się i wjechał prosto pod koła nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu. Magda nie przeżyła wypadku. Jak się tak głębiej zastanowić, to należy sobie zadać pytanie, czy to na pewno był wypadek?

4. Śmierć Mamutu w „Na dobre i na złe”

Mamutu Fot. foto: kadr z serialu Na dobre i na złe

W tym wypadku mamy do czynienia z postacią jeszcze bardziej epizodyczną od Magdy z „Na Wspólnej”. Jednak śmierć tego obywatela Rwandy jest tak absurdalna, że nie mogło jej zabraknąć. Afrykanin postanowił uciec z ogarniętego wojną kraju i osiedlić się na stałe w Polsce. Znalazł sobie nawet narzeczoną. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło, kiedy Zuza zakładała suknię ślubną. I to dosłownie. W dzień ślubu chłopak wszedł na dach, żeby zawiesić flagę Rwandy na swoim domu. Niestety spadł i nawet lekarze z Leśnej Góry nie byli mu wstanie pomóc.

3. Śmierć Maksa i Olgi z „Lekarzy”

Pierwszy serial z prawdziwego zdarzenia (nie tasiemiec) i pierwsza (i jedyna) umierająca para na naszej liście. W produkcji TVN jednymi z głównych bohaterów byli Maks i Alicja. Twórcy mieli zrobić 6 sezonów, ale po spadku oglądalności postanowiono zakończyć na 5. serii. I zrobiono to z przytupem! Maks wyjeżdża na misję do Somalii, gdzie zakochuje się w Oldze.

Romans kończy się ciążą, o której lekarz dowiaduje się po ślubie z Alicją. Maks postanawia wspomóc samotną matkę swojego dziecka. Lekarz i dawna kochanka uczestniczą w wypadku samochodowym, w którym ginie Olga. Kiedy Alicja zaczyna darzyć nieślubnego Kubusia matczynym uczuciem... Maks także umiera, rozwiewając nadzieje widzów na happy end.

2. Śmierć Ryśka z „Klanu”

Pewnie większość z Was kliknęła ten artykuł, by ponownie obejrzeć ten ikoniczny dla polskich produkcji telewizyjnych moment. Rysiek Lubicz dla milionów Polaków był synonimem serialu „Klan”. Jednak przyszła i pora na niego. Piotr Cyrwus grał męża Grażynki przez 14 lat i w końcu zrezygnował z roli.

W nagrodę dostał jedną z najśmieszniejszych scen śmierci w polskich serialach. Kiedy podczas remontu Rysiek dostał zawału, widzom również stanęło serce. Jednak scenarzyści postanowili zaskoczyć wszystkich i bohater umarł dopiero kilka odcinków później - w szpitalu podczas szarpaniny ze złodziejem. Zwróćcie uwagę na te efekty specjalne. Bonus dla koneserów: to jedyna okazja, by spojrzeć przez krótką chwilę na świat oczami Ryśka!

1. Śmierć Hanki Mostowiak z „M jak miłość”

I niekwestionowany lider tego zestawienia. Trudno sobie wyobrazić tego typu listę bez momentu, który na zawsze przejdzie do historii polskich seriali. Śmierć w kartonach brzmi może jak tytuł niskobudżetowego horroru albo tandetnego kryminału w sam raz na podróż pociągiem, ale swego czasu była na ustach niemalże wszystkich!

Hanka Mostowiak spokojnie jechała sobie szosą, aż tu nagle doszło do wypadku samochodowego. Auto wylądowało na stosie ustawionych przy drodze kartonów i ulubiona bohaterka Polaków zmarła na skutek pęknięcia tętniaka mózgu. Śmiechy śmiechami, ale ta scena stała się tak popularna, że dostała jedną z nagród za wydarzenie roku w polskim show-biznesie w 2012 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.