Twórca „The Walking Dead” pozwał stację AMC

Sergiusz Kurczuk
16.08.2017 10:49
Robert Kirkman, The Walking Dead|undefined Fot. EastNews/Celebrity Photo, EastNews/Yang Lei

Robert Kirkman jest autorem komiksu „The Walking Dead”. Kiedy stacja AMC postanowiła stworzyć serial oparty na historii o zombie, Kirkman został jego producentem. Współpraca nie przebiegała chyba jednak do końca tak, jakby tego chciał komiksowy twórca, bo właśnie podał mediowego potentata do sądu.

Stacja AMC odniosła wielki sukces dzięki serialowi „Żywe trupy”. Nic dziwnego, w końcu komiks Roberta Kirkmana jest jedną z najpopularniejszych serii ostatniej dekady. Kirkman został producentem serialu i wszystko było dobrze, do pewnego momentu. Jak donosi serwis Hollywood Reporter, autor „The Walking Dead” i czterej inni producenci pozwali stację za złamanie podpisanej umowy. Czmu Kirkman, Gale Anne Hurd, Glen Mazzara, Charles Eglee i David Alpert złożyli pozew? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I to naprawdę duże kwoty. 

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy Frank Darabont, główny scenarzysta serialu, pozwał stację z powodu łamania zawartej umowy. Według Darabonta AMC wykorzystuje kruczki prawne obecne w kalifornijskim prawie licencyjnym. Innymi słowy, stacja miałby ukrywać praktyki dotyczące opłat za wykonane dzieło. AMC miałaby zapłacić 280 milionów dolarów odszkodowania. Proces scenarzysty po latach zbliża się do końca, ale na horyzoncie pojawia się bardzo podobna sprawa. Kirkman i spółka zarzucają AMC, że stacja nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań widniejących w umowie, które dotyczą wypłat dla zespołu kreatywnego. Mówiąc w skrócie, producenci też czują się oszukani na kasę.

W pozwie możemy przeczytać, że powództwo domaga się wypłacenia dodatkowych pieniędzy. Argumentem mającym działać na korzyść Kirkmana i jego kolegów, ma być korporacyjna struktura stacji AMC, dzięki której potentat zarabiał zarówno na produkcji serialu, jak i na jego emisji telewizyjnej. Dzięki temu lwia część zysków z serialu trafiała do kieszeni stacji, a nie do osób odpowiedzialnych za sukces „The Walking Dead”, czyli jego twórców. Producenci chcą dostać swoją dolę z zarobionych miliardów dolarów. Nie wiadomo, jakiego odszkodowania zażyczą sobie poszkodowani twórcy. Jeśli kwota będzie lawirować w okolicach stawki Darabonta, łączna wysokość rekompensaty wyniesie ponad miliard dolarów. Tak czy siak, jest więc o co walczyć...

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.