„Westworld”: covery rockowych kawałków na ścieżce dźwiękowej serialu

Natalia Hluzow
05.06.2018 19:43
Westworld|undefined Fot. materiały promocyjne serialu "Westworld"

Serial „Westworld” kryje w sobie wiele tajemnic, tropów i ukrytych znaczeń, a także… utworów rockowych, które na ścieżce dźwiękowej nie znalazły się przypadkiem.

Ramin Djawadi to obecnie jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki filmowej, który ma na swoim koncie ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak „Pacific Rim”, „Iron Man”, „Equilibrium” czy seriali „Gra o tron” oraz „Westworld”. Każda z nich wyróżnia się na swój sposób. Cechą charakterystyczną soundtracku „Westworld” jest na przykład występowanie licznych coverów rockowych przebojów obok kompozycji Djawadiego. Oczywiście, jak przystało na produkcję Jonathana Nolana i Lisy Joy, każdy z tych utworów pełni ważniejszą funkcję niż zwykłe tło muzyczne i jest dodatkowym nośnikiem znaczeń.

Jakie rockowe nuty kryją się za dźwiękami słynnego pianina w Saloonie w Sweetwater? Sprawdźcie, czy wyłapaliście wszystkie covery rockowych utworów w „Westworld”!

„Westworld”: rockowe utwory na ścieżce dźwiękowej serialu:

piano westworld Fot. foto: kadr z intro serialu "Westworld"

Nirvana – „Heart-Shaped Box”

Na pierwszy ogień słynny utwór ikony grunge’u, do którego teledysk zrealizował przed laty sam Anton Corbijn. Kawałek „Heart-Shaped Box” Nirvany zagrany na pianinie w zwolnionym tempie pojawił się w finalnym zwiastunie 2. sezonu „Westworld”.

The Rolling Stones – „Paint It Black”

Cover przeboju Stonesów sprzed pół wieku występuje w „Westworld” niejednokrotnie. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku „The Original” (Westworld s01e01), kiedy na scenę wkracza Hector – poszukiwany zbir w narracji z parku Dzikiego Zachodu, który z czasem staje się towarzyszem i kochankiem Maeve. Co ciekawe, po raz drugi utwór ten rozbrzmiewa w epizodzie „Akane No Mai” (Westworld s02e05), kiedy grupa hostów pod wodzą Maeve trafia do Shogun World i przygląda się scence ze swojej własnej pętli, tyle że w innym świecie i odgrywanej przez japońskich odpowiedników.

Soundgarden – „Black Hole Sun”

W pierwszym odcinku „Westworld” mamy okazję usłyszeć także fragment utworu grupy Soundgarden. Cover wyróżnionego nagrodą Grammy utworu „Black Hole Sun” towarzyszy pierwszym ujęciom charakterystycznego pianina w serialu.

Radiohead – „No Suprises”

Radiohead to osobny rozdział na ścieżce dźwiękowej „Westworld” i zdecydowanie ulubiony zespół Jonathana Nolana z uwagi na częste nawiązania do filmów i robotów w utworach grupy. Dlatego też w serialu znalazły się aż cztery kawałki z repertuaru Brytyjczyków. Pierwszy z nich to „No Suprises” z albumu „OK Computer” – rozbrzmiewający po raz pierwszy w 2. odcinku i powracający w momentach, kiedy Maeve zaczyna odkrywać prawdę o otaczającym ją świecie.

Radiohead – „Motion Picture Soundtrack”

Utwór (nomen omen) „Motion Picture Soundtrack” również towarzyszy Maeve w pierwszym sezonie „Westworld” i również jest związany z jej budzącą się świadomością. Tym razem wykonany nie na pianinie, lecz przez kwartet smyczkowy, pojawia się, kiedy przebudzona bohaterka przemierza laboratoria firmy Delos i dowiaduje się, kim tak naprawdę jest i do czego (wraz z innymi hostami) służy ludziom. Kiedy płynącą w tle melodię uzupełnimy o występujący oryginalnie tekst scena ta okaże się jeszcze bardziej wymowna niż przypuszczaliśmy:

It's not like the movies (Tu nie jest tak w filmach)

They fed us on little white lies (Karmią nas białymi kłamstewkami)

I think you're crazy, maybe (Jesteś chyba szalona)

I will see you in the next life (Do zobaczenia w kolejnym życiu)

Radiohead – „Fake Plastic Trees”

Jak widać, utwory Radiohead są ściśle związane z postacią Maeve w każdym momencie jej życia. Kiedy bohaterka budzi się, rozpoczynając swoje codzienne czynności, w tle słyszymy dźwięki pianina, które układają się w utwór „Fake Plastic Trees”. Piosenka ta nie została oczywiście umieszczona tam przypadkowo. Fani Thoma Yorke’a wiedzą, że śpiewa w niej:

She looks like the real thing (Wygląda jak prawdziwa)

She tastes like the real thing (Smakuje jak prawdziwa)

My fake plastic love (Moja sztuczna plastikowa miłość)

Radiohead – „Exit Music (For a Film)”

Kolejna piosenka Radiohead, która pojawia się w serialu, to „Exit Music (For a Film)”. Wykonany przez orkiestrę utwór stanowi muzyczną ilustrację przemowy Forda oraz komentarz do krwawego zakończenia 1. sezonu  „Westworld”. Ostatnie, zapętlone słowa oryginalnego utworu brzmią bowiem: „We hope that you choke” („Mamy nadzieję, że się udławisz”). 

Nine Inch Nails – „Something I Can Never Have”

Na soundtracku „Westworld” znalazło się też miejsce na „Something I Can Never Have” Nine Inch Nails. Cover w wykonaniu Vitamin String Quartet można usłyszeć w odcinku „Contrapasso” (Westworld s01e05), kiedy William, Dolores i Logan trafiają do mrocznego Pariah w sam środek iście antycznej orgii.

The White Stripes – „Seven Nation Army”

W trzecim odcinku 2. sezonu „Westworld”, „Virtu e Fortuna” poznajemy zupełnie nowy park – stylizowany na Indie z czasów kolonialnych Raj World. Witają nas olśniewające widoki, nowe twarze i egzotyczne atrakcje oraz… „Seven Nation Army” The White Stripes zagrane na sitarze.

The Cure – „A Forest”

Pamiętacie informacje poukrywane na fikcyjnych stronach Delos i kody do rozszyfrowania umieszczane w zwiastunach i na plakatach „Westworld”? Pojawienie się utworu „A Forest” grupy The Cure w momencie, kiedy Maeve zaczyna odkrywać, że wszystkie hosty żyją w narracyjnych pętlach, to kolejny smaczek zakamuflowany w serialu przez twórców. W oryginalnym utworze występuje bowiem tekst:

The girl was never there (Tej dziewczyny nigdy tam nie było)
It's always the same (Zawsze jest tak samo)
I'm running towards nothing (Znów biegnę donikąd)
Again and again and again and again (Wciąż i wciąż, i wciąż, i wciąż)

The Animals – „House of the Rising Sun”

Na koniec wisienka na torcie, czyli coverowany ponad 1000 razy utwór „House of the Rising Sun” zespołu The Animals, który zagrano na pianinie w 8. odcinku 1. sezonu serialu. Jak zwykle, ilustrował on przeżycia Maeve w Mariposa Saloon – siedlisku zepsucia i cielesnych uciech w świecie Dzikiego Zachodu.

Serial „Westworld” można obecnie oglądać na HBO i HBO GO. Który z coverów rockowych utworów w „Westworld” brzmi według Was najlepiej i najbardziej pasuje do serialu?

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.