Współtwórczyni "Przyjaciół" czuje się winna, że serial był "taki biały", więc wpłaciła miliony na programy nauki o Afryce

05.07.2022 11:34
Współtwórczyni "Przyjaciół" czuje się winna, że serial był "taki biały", więc wpłaciła miliony na programy nauki o Afryce Fot. HBO Max/Ferrari Press/East News

Rewizjonizm istnieje nie tylko w polityce i historii, ale także sztuce - dokonała go niedawno współtwórczyni serialu "Przyjaciele", która stwierdziła, że produkcja była "zbyt biała".

Przyjaciele byli "zbyt biali" i współtwórczyni produkcji jest teraz przykro

Niezależnie od tego, czy uważacie "Przyjaciół" za najlepszy sit-com w historii, czy też za najbardziej przereklamowany serial wszechczasów, to wpływu na popkulturę nie można mu odmówić. Jednak według współtwórczyni produkcji, Marty Kaufmann, serial zawierał za mało różnorodności etnicznej, co po latach bardzo jej uwiera.

Polecamy

Boli ją to tak bardzo, że niedawno przekazała aż 4 miliony dolarów swojemu alma mater Brandeis University. W ramach "naprawienia błędów", producentka chce, by uniwersytet wykorzystał pieniądze na rozwój ich wydziału afrykanistyki i afroamerykanistyki. 

Te wydziały działają w Brandeis od 1969 roku i są jednymi z najstarszych w kraju. Nowa inicjatywa ma pomóc uniwersytetowi w rekrutowaniu większej ilości studentów, wykładowców, a także zapewnić budżet do badań prowadzonych w ramach tego wydziału. 

Kaufmann skomentowała swoją decyzję na łamach Los Angeles Times, wskazując, że wzmożona działalność ruchu Black Lives Matter po morderstwie George'a Floyda skłoniła ją do przemyśleń:

Po tym, co wydarzyło się z George'em Floydem, zaczęłam zastanawiać się, czy też byłam członkini tego systemowego rasizmu. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo głęboko to mogło być we mnie zakorzenione. Wtedy wiedziałam, że muszę coś z tym zrobić.

Polecamy

Kauffman dodała później, że teraz widzi, że jej produkcja była "zbyt biała" i nie reprezentowała zbyt dobrze Nowego Jorku z przełomu wieków:

Przez 20 lat wiele się nauczyłam. Przyznanie się do winy i zaakceptowanie jej nie jest łatwe. Trudno jest potem patrzeć na siebie w lustro. Jest mi wstyd, że 25 lat temu nie miałam takiej wiedzy.

Scenarzystka/producentka zapewniła również, że na tym nie zamierza poprzestać - zapowiedziała, że w każdym kolejnym projekcie będzie szukała miejsca dla osób należących do mniejszości etnicznych:

Od tej pory wiem, że będę świadoma w trakcie tworzenia swoich projektów. W każdej mojej produkcji będzie miejsce dla osób o innych kolorach skóry, podobnie zresztą będzie w przypadku scenarzystów. Chcę wiedzieć, że zmienię swoje zachowanie. Dopiero wtedy będę mogła spokojnie odetchnąć. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.