Nie żyje twórca "Ulicy sezamkowej". Legendarny producent i psycholog miał 93 lata

26.01.2023 10:36
Nie żyje twórca "Ulicy sezamkowej". Legendarny producent i psycholog miał 93 lata Fot. Richard Termine/CTW/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

W wieku 93 lat zmarł doktor Lloyd N. Morrisett, współtwórca "Ulicy Sezamkowej" i propagator edukacji wśród najmłodszych.

Nie żyje współtwórca Ulicy Sezamkowej i propagator edukacji

Doktor Lloyd N. Morrisett zmarł w wieku 93 lat. O jego śmierci poinformowała organizacja Sesame Workshop, która odpowiada za realizację programów edukacyjnych dla dzieci - w tym oczywiście "Ulicy Sezamkowej", czyli jednego z największych telewizyjnych hitów w historii.

Polecamy

Współpracownicy Morrisetta pożegnali go w oficjalnym oświadczeniu, oddając hołd człowiekowi, który na dobrą sprawę stworzył telewizyjne programy edukacyjne dla dzieci:

Bez Lloyda Morrisetta nie byłoby "Ulicy Sezamkowej". Jako pierwszy wpadł na to, by wykorzystać telewizję do uczenia przedszkolaków podstawowych umiejętności, takich jak znajomość literek i cyferek. Był zaufanym partnerem i moim lojalnym kolegą przez ponad pięćdziesiąt lat i będzie mi go bardzo brakowało.

Doktor Lloyd Morrisett z wykształcenia był psychologiem, który skończył studia na UCLA i zrobił doktorat na Yale. Na przestrzeni kolejnych lat kariery zaczął współpracę z Carnegie Corporation, gdzie zaczął zgłębiać temat ludzkiej kreatywności. Niezadowolony z amerykańskich nierówności społecznych w dostępie do edukacji, Morrisett postanowił wystartować ze skierowanym do dzieci projektem telewizyjnym.

Polecamy

Legenda twierdzi, że doktor Morrisett miał zauważyć, że jego córka z łatwością zapamiętuje treści przekazywane za pośrednictwem ekranu. Dzięki temu w głowie badacza zaczął kiełkować pomysł o stworzeniu projektu edukacyjnego - tutaj mowa oczywiście o "Ulicy Sezamkowej".

Program był strzałem w dziesiątkę, a "Ulica Sezamkowa" zdobyła ponad 100 nominacji do nagród Emmy, a także stała się jednym z najpopularniejszych i najważniejszych programów telewizyjnych na świecie.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.