To jak to jest z tym dzieleniem się kontem na Netflixie? Serwis zaktualizował swoje zasady

03.01.2023 12:41
To jak to jest z tym dzieleniem się kontem na Netflixie? Serwis zaktualizował swoje zasady Fot. Vantage_DS / Shutterstock.com

Sprawa dzielenia się kontem na Netflixie jest poruszająca dla użytkowników serwisu - w końcu jak szacuje sama firma, tego procederu dopuszcza się około 100 milionów widzów. Teraz oficjalnie wprowadzono nowe zasady.

Netflix - nowe zasady dzielenia się kontem

Nie działała prośba, groźba, ani ostrzeżenie, więc Netflix w końcu postanowił przejść do czynów i ukrócić dzielenie się kontem w ich serwisie. Zmiany były zapowiadane od kilku miesięcy i w końcu w 2023 roku weszły w życie. Prawdę mówiąc, na pierwszy rzut oka te nie są jakieś diametralne, czy specjalnie utrudniające życie - serwis stawia na kody weryfikacyjne i ograniczanie się do "gospodarstw domowych".

Polecamy

Od nowego roku z jednego konta będzie mogło korzystać jedno "gospodarstwo domowe", czyli osoby, które dzielą wspólny dach. Jak czytamy na stronie Netflixa:

Konto Netflix może być powiązane tylko z jednym gospodarstwem domowym. Osoby, które nie mieszkają w twoim gospodarstwie domowym, będą musiały założyć własne konto, aby korzystać z serwisu.

Abonament w serwisie ma być powiązany z urządzeniami właściciela konta i z tymi, które należą do innych osób z gospodarstwa.

Serwis będzie sprawdzał adresy IP urządzeń, z których użytkownicy oglądają Netflixa w celu weryfikacji zachowania tej zasady. Ponadto platforma będzie monitorować aktywność na koncie - jak np. czy ktoś loguje się spoza "gospodarstwa domowego Netflix" i korzysta z abonamentu z miejsca, które nie jest przypisane właścicielowi konta.

Z opisu serwisu wynika, że kiedy Netflix wykryje, że z jednego konta korzystają osoby spoza "gospodarstwa", serwis zwróci się do właściciela konta z prośbą o weryfikację urządzenia, z którego dana osoba próbuje się zalogować. Bez dalszej weryfikacji korzystanie z serwisu nie będzie możliwe (podobną zasadę stosuje m.in. Prime Video).

Polecamy

Wówczas właściciel konta otrzyma specjalny kod na numer telefonu lub adres e-mail, z którego zakładał konto. Ten czterocyfrowy szyfr będzie aktywny przez 15 minut - w tym czasie powinien zostać wprowadzony na urządzeniu, które chce się podłączyć do serwisu. Możliwe będzie też poproszenie o kod drugi raz, by ponownie zweryfikować ten proceder.

Co jest jednak najważniejsze, to Netflix zapewnił, że nie będzie automatycznie obciążał właściciela konta opłatą za dzielenie się kontem z osobami, z którymi nie mieszka.

Na podstawie własnego researchu i anonimowych źródeł możemy poinformować, że do tej pory osoby korzystające z konta, których nie są właścicielami, nie zauważyły żadnej różnicy w użytkowaniu serwisu. Nie wykluczamy jednak, że w przeciągu kilku dni sytuacja może się zmienić. 

Więcej informacji i szczegółowy opis wszystkich zasad znajdziecie w zakładce "centrum pomocy" na oficjalnej stronie Netflixa.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.