„Diuna” Denisa Villeneuve'a ma mieć przynajmniej dwie części. Szykuje się kolejna filmowa seria?

Natalia Hluzow
12.03.2018 17:59
Diuna|undefined Fot. UNIVERSAL PICTURES / EAST NEWS

Reżyser „Blade Runnera 2049” o swoim kolejnym filmie myśli już w kategoriach serii. Czy tym razem uda mu się stworzyć dzieło, które zarobi tyle, by producenci chcieli zainwestować w kolejne części? 

Denis Villeneuve należy do najbardziej nieoczywistych reżyserów nowego pokolenia. W swoim dotychczasowym dorobku ma dwa oscarowe filmy science-fiction, które wymykają się jednoznacznym definicjom - kameralne mimo wizualnego rozmachu i skupione na kwestiach filozoficznych bardziej niż na akcji. „Diuna” doskonale wpisuje się w ten schemat, co pozwala wierzyć, że nadchodząca ekranizacja powieści Franka Herberta będzie równie fascynująca, co „Blade Runner 2049” czy „Nowy początek”. Tym bardziej, że reżyser zapowiedział już, iż zamierza zrealizować film zupełnie po swojemu, odcinając się od filmowej „Diuny” Davida Lyncha z 1984 roku. Ostatnio dodał też, że nie zamierza ograniczać się do jednego filmu.

„Diuna” Denisa Villeneuve'a będzie serią?

Podczas spotkania Rendez-Vous du Cinema w kanadyjskim Quebecu Villeneuve opowiadał m.in. o swoich planach wobec „Diuny”. Jak powiedział:

Realizacja „Diuny” zajmie mi prawdopodobnie dwa lata. Celem jest stworzenie dwóch lub więcej filmów. 

To dość odważne założenie, biorąc pod uwagę fakt jak niszowe jest to dzieło i jak wielką klapą finansową okazał się poprzedni film reżysera skierowany do równie wąskiej grupy odbiorców. Przypomnijmy, że „Blade Runner 2049” choć otrzymał Oscara za najlepsze zdjęcia i zebrał doskonałe recenzje, nie zgromadził satysfakcjonujących dochodów ze sprzedaży biletów. Jeśli „Diunę” spotka podobny los i artystyczna wizja reżysera nie przełoży się na zyski producentów, Villeneuve nie będzie mógł raczej liczyć na kontynuowanie planowanej serii.

Póki co czekamy jednak na pierwszy film, który sam reżyser zapowiada jako „Star Wars” dla dorosłych, i wierzymy, że tym razem uda mu się pogodzić specyficzny klimat z sukcesem finansowym i zrealizować „Diunę” zgodnie z planem. W tylu częściach, w ilu tylko zechce.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.