Jak powstawały efekty specjalne w „Blade Runnerze 2049”?

Natalia Hluzow
28.12.2017 00:05
Jak powstawały efekty specjalne w „Blade Runnerze 2049”? Fot. kadr z wideo

Zajmująca się efektami specjalnymi firma Rodeo FX zaprezentowała wideo, ukazujące jak powstawała strona wizualna 2. części „Łowcy androidów”.

Niezależnie od wyników finansowych filmu, rozczarowania wytwórni i głosów tych, którzy nie mają serca do „Blade Runnera”, odrzucając również wszelkie sympatie i sentymenty – filmowi Villeneuve’a należy szczerze i obiektywnie przyznać jedno – jego strona wizualna jest absolutnie zniewalająca.

Bardzo dobrze wie o tym firma, która zajmowała się efektami specjalnymi na planie i na etapie postprodukcji filmu – Rodeo FX. Dlatego też postanowiła pochwalić się swoimi osiągnięciami i zrealizowała krótkie wideo, ukazujące jak powstawały efekty wizualne w „Blade Runnerze 2049”:

Ten krótki showreel potwierdza tylko deklaracje twórców na temat niewielkiej ilości generowanych komputerowo efektów specjalnych (jak na film science-fiction). Widać, że większość pracy została tutaj wykonana na planie, a nie przy komputerze, a więc że nie był to film zrealizowany w całości na green screenie i zarówno autor zdjęć, Roger Deakins, jak i scenografowie mieli tutaj spore pole do popisu. Specjaliści od efektów specjalnych tylko dopełnili ich dzieła, uzupełniając przedstawiony świat generowanymi komputerowo dodatkami i wykonując kawał dobrej roboty podczas korekcji barwnej. No i oczywiście tworząc postać Rachel.

W efekcie powstał wizualny majstersztyk, który trudno będzie przebić w wyścigu po Oscary za najlepsze efekty specjalne oraz – miejmy nadzieję – najlepsze zdjęcia. W jakich jeszcze kategoriach „Blade Runner 2049” będzie mógł liczyć na zwycięstwo? Przekonamy się już 23 stycznia 2018, kiedy nominacje do Oscarów zostaną oficjalnie ogłoszone.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.