Kostiumy szturmowców z „Gwiezdnych wojen” nie dla absolwentów uczelni Princeton

Robert Skowronski
07.03.2017 09:21
Kostiumy szturmowców z „Gwiezdnych wojen” nie dla absolwentów uczelni Princeton Fot. kadr z filmu

Absolwenci amerykańskiej uczelni chcieli zorganizować imprezę tematyczną w związku z rocznicą ukończenia szkoły. Władze Princeton nie zezwoliły im na realizację pierwotnego pomysłu.

Absolwenci z rocznika 2012 nie przywdzieją kostiumów szturmowców. Decyzją uczelni mogłyby one wzbudzać kontrowersje i być kojarzone z rasistowską postawą, a dokładniej z wojskami III Rzeszy. Sprawę skomentowała była klasowa przewodnicząca, Lindy Li:

Stroje na zjazd rocznika 2012 zostały zmienione, gdyż część kolegów i koleżanek z klasy było zaniepokojonych pochodzeniem słowa szturmowiec. Kostiumy wybierało 50 osób z klasy, które nie wykazało żadnych obaw i nigdy nie miało zamiaru odnosić się do czasów II wojny światowej. Chcieliśmy jedynie nawiązać do postaci z „Gwiezdnych wojen”, a naszą intencją nie było obrażanie kogokolwiek. Postanowiliśmy zmienić przebrania na inną postać z uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Tak wyglądało zaproszenie wysłane do absolwentów z rocznika 2012:

INTRO

Można w nim wyczytać m.in.:

Pojaw się na Zemście Absolwentów z pełną klasy plastikową bransoletką na ramieniu i z maską szturmowca na twarzy. Uwierz nam, będziesz żałować, jeśli tego nie zrobisz.

Jak widać dla niektórych to wystarczyło, aby doszukać się odniesień do totalitaryzmu. Jednak jak wyjaśnia strona poświęcona „Gwiezdnym wojnom”:

Po tym jak I wojna światowa zakończyła się w 1918 roku, rosnący w siłę narodowi socjaliści ustanowili własnych szturmowców w latach 20., aby ochraniać zebrania partii nazistowskiej. Jak wiele elementów z ikonografii Hitlerowskich Niemiec nazwa ta została zaczerpnięta z wcześniejszych czasów. Sturmabteilung rozrosło się w paramilitarne skrzydło partii nazistowskiej służące do utrzymania porządku. Jednostki były powszechnie identyfikowane przez ich brązowe koszule i czarne oficerki. Sturmabteilung , późniejsze SS, było widoczne w partyjnej propagandzie prowadzącej do wybuchu wojny. Stali się oni obrazem kojarzonym z faszyzmem, który był inspiracją do stworzenia kultowych szturmowców z „Gwiezdnych wojen”.

To nie pierwszy raz kiedy „Gwiezdne wojny” wzbudzają kontrowersje. Przecież saga jest przyczyną smogu w Warszawie, a nawet przedostała się do polskiego sejmu :)

 

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.