Led Zeppelin i AC/DC kontra disco polo, czyli pierwszy zwiastun filmu "Zenek"

23.01.2020 10:56
Zenek|undefined Fot. kadr z filmu Zenek

TVP zaprezentowała pierwszy zwiastun do filmu "Zenek" - biografii Zenona Martyniuka z discopolowego zespołu Akcent. Jak prezentuje się zapowiedź tej produkcji?

Już za kilka tygodni do kin trafi "Zenek", w którym poznamy losy jednej z największych gwiazd disco polo - Zenona Martyniuka z grupy muzycznej Akcent. Jak prezentuje się pierwszy zwiastun biografii Białego Cygana?

"Zenek" - pierwszy zwiastun filmu o Zenonie Martyniuku

Tytułowy bohater to prawdziwy fenomen polskiej popkultury. Jego popularność nieprzerwanie trwa od początku lat 90., kiedy zaczynał swoją muzyczną karierę. Jest jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców, co idzie w parze z trwającą od kilku lat promocją jego twórczości na antenie TVP. Telewizja Polska postanowiła wykorzystać jego popularność i powołała do życia kinową biografię Martyniuka. Jak prezentuje się zwiastun filmu?

Twórcy filmu zaprezentowali oficjalny opis fabularny "Zenka".

"Zenek" to fabularna historia jednej z największych gwiazd muzyki disco polo, Zenona Martyniuka, chłopaka z podlaskiej wsi, który dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom osiągnął niebywały sukces, udowadniając wszystkim, że "Król disco polo jest tylko jeden!".

Niestety trailer nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu aktorskiego i technicznego twórców "Zenka". Przaśnością bije na kilometr, co z jednej strony może być zaletą - film przywołuje ducha bardzo dziwnych w polskiej historii czasów, ale na dłuższą metę może męczyć. Szczególnie że maniera aktorska Jakuba Zająca, wcielającego się w młodego Martyniuka, zakrawa na karykaturę muzyka.

Przeczytaj także

Pod koniec zwiastuna pojawiają się też nawiązania do ostrzejszych brzmień - takich grup jak Led Zeppelin czy AC/DC. Te nazwy zostały jednak wykorzystane po to, by podkreślić, do kogo kierowany jest "Zenek". Główny bohater zdziwiony, że ktoś może słuchać tego typu muzyki, mówi: "A tam. Po to śpiewam, żeby ludziom było weselej".

Zwiastun nie został też odebrany zbyt dobrze przez widzów. Pod trailerem zamieszonym na kanale YouTube pojawiło się wiele negatywnych komentarzy dotyczących produkcji.

Mamo możemy obejrzeć bohemian rhapsody w domu? Przecież mamy bohemian rhapsody w domu Bohemian rhapsody w domu:
Misją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest rozwój kultury, nie zacofanie jej. Nie mówiąc już o misji TVP, choć z upadkiem tej instytucji chyba wszyscy się już pogodziliśmy.
...jaki kraj...taki George Michael...

Czy "Zenek" okaże się hitem? Komercyjnie ma na to duże szanse, ale o pozytywnych recenzjach raczej można zapomnieć. W sieci już krąży żart, że film w rzeczywistości nazywa się "Żenek". Wszystko przez koronę umiejscowioną nad literą "Z", która wygląda jak "Ż".

 

Przeczytaj także

"Zenek" - kiedy premiera filmu?

W filmie Jana Hryniaka ("Trzeci", "Trik") oprócz Zająca wystąpią Krzysztof Czeczot (jako dojrzały Zenon Martyniuk), Klara Bielawka (żona Danuta), Agnieszka Suchora i Roman Gancarczyk (rodzice Zenka), Jan Frycz (ojciec Danusi), Piotr Cyrwus, Magdalena Berus, Andrzej Andrzejewski czy Karol Dziuba. Gościnnie towarzyszą im gwiazdy muzyki disco lat 80. - autor przeboju "Never ending story"Limahl oraz John McInerney, wokalista grupy Bad Boys Blue. Film trafi do kin 14 lutego 2020 roku.

Przeczytaj także

Zobacz też: Zenek Martyniuk jest fanem rocka i słucha Metalliki oraz Scorpions

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.