Niskobudżetowy horror osiągnął zaskakujący sukces. Taka sytuacja miała miejsce tylko dwa razy w historii

28.07.2020 14:57
Niskobudżetowy horror osiągnął zaskakujący sukces. Taka sytuacja miała miejsce tylko dwa razy w historii Fot. . materiały prasowe IFC Films

Horror „The Rental”, będący debiutem reżyserskim aktora Dave’a Franco, trafił w ostatni weekend na ekrany kin oraz na platformy VOD. I od razu trafił na szczyt obu list przebojów.

The Rental” opowiada o grupie przyjaciół, którzy wspólnie wynajmują domek letniskowy. Na miejscu zaczynają się dziać dziwne, niepokojące rzeczy, które nie tylko wystawią ich relacje na próbę, ale sprawią, że będą musieli walczyć o własne życie. W filmie wystąpili Dan Stevens i Alison Brie, prywatnie żona reżysera.

Przeczytaj także

„The Rental” – zwiastun

W sieci można znaleźć zwiastun filmu:

Przeczytaj także

„The Rental” nieoczekiwanym (podwójnym) hitem

Pandemia koronawirusa wciąż wpływa na wiele gałęzi gospodarki, w tym na branżę rozrywkową. To właśnie z powodu pandemii i zasad dystansu społecznego dystrybutorzy filmowi muszą przemyśleć strategię swojego działania. Jednym z pomysłów jest wypuszczenie filmów równolegle do serwisów VOD, jak i do kin, z czego głównie są to kina samochodowe, gdyż największe amerykańskie sieci wciąż pozostają zamknięte.

Ta niecodzienna sytuacja prowadzi do nowych historycznych wyników filmów, które w normalnych warunkach raczej nie miałyby aż takie siły przebicia.

Właśnie taki los spotkał „The Rental”. Film Franco zadebiutował na ekranach w ostatni weekend, a pierwsze dane z box office oraz statystyki sklepu iTunes pokazują, że film trafił na pierwsze miejsce w obu zestawieniach. Jest to drugi w historii przypadek, gdy ta sama produkcja dominuje oba rynki – kina domowego i stacjonarnego kina na zewnątrz.

Przeczytaj także

 

Sytuacja nie bez precedensu

Pierwszym filmem, który dokonał podobnego wyczynu, tzn. był hitem w obu modelach dystrybucji – równocześnie w kinach i na VOD w tym samym czasie, była produkcja „Trolle 2”, która trafiła na ekrany w kwietniu tego roku.

To pokazuje jak nowym zjawiskiem jest ten rodzaj rekordu i jak bardzo pandemia zmieniła sposób myślenia dystrybutorów filmowych.

Dystrybutorzy zwykle decydują się najpierw wypuścić film do kin, a dopiero później wyświetlać go na platformach streamingowych czy w serwisach „wypożyczalniach”, jak iTunes, gdzie płacimy za wypożyczenie poszczególnych tytułów. Z powodu koronawirusa coraz więcej dystrybutorów decyduje się na połączenie obu strategii i wypuszczenie filmu w obu modelach dystrybucji. Jak pokazuje przykład „The Rental”, ryzyko może się opłacać.

Czytaj także: „Love in Time of Corona” – zobacz zwiastun serialowej komedii romantycznej nakręconej podczas kwarantanny

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.