Polacy powalczą o nagrody na Sundance

Do konkursu zagranicznych filmów fabularnych oraz zagranicznych filmów dokumentalnych trafiły dwa rodzime tytuły. Kto będzie się ubiegać o statuetkę?
Naszymi reprezentantami w stolicy stanu Utah są odpowiednio „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka. Pierwszy z obrazów został już wcześniej doceniony na festiwalu w Gdyni, gdzie został okrzyknięty najlepszym debiutem.
Sundance Film Festival odbędzie się w dniach od 21-31 stycznia 2016 roku, a jego organizatorem jest Robert Redford. O wszystkich zakwalifikowanych 120 filmach fabularnych łącznie z 37 krajów, wypowiedział się on tymi słowami:
Pochodzą one z różnych środowisk, miejsc i perspektyw, od niezależnych artystów, a łączy je moc ich historii i wizji.
Z jakimi dziełami będzie konkurować obraz Smoczyńskiej?
- Belgica
- Between Sea and Land
- Brahman Naman
- A Good Wife
- Halal Love (and Sex)
- Male Joy, Female Love
- Mammal
- Mi Amiga del Parque
- Much Ado About Nothing
- Sand Storm
- Wild
„Córki dancingu” to historia dwóch młodych dziewczyn - Srebrnej i Złotej - które tak naprawdę są... syrenami. Żyją one w warszawskiej rzeczywistości lat 80. w świecie tętniących muzyką i cekinami dancingów. Łączą one siły z zespołem Figi i Daktyle, z miejsca stają się sensacją nocnego życia stolicy.
Zdaniem reżyserki jest to „perwersyjna, wielkomiejska bajka dla dorosłych”. Zobaczcie zwiastun dzieła Agnieszki Smoczyńskiej:
Drugim z naszych reprezentantów jest dokument Michała Marczaka, który jest polsko-brytyjską koprodukcją. Reżyser zasłynął wcześniej szokującym dziełem „Fuck for Forest”, opowiadającym o ekologach-aktywistach, którzy zajmują się kręceniem filmów pornograficznych, by zebrać pieniądze na ratowanie świata.
Jak podają twórcy najnowszy obraz, „Wszystkie nieprzespane noce”, jest:
Błyskotliwym portretem współczesnych polskich dwudziestolatków, mającym szansę stać się manifestem niespokojnego pokolenia urodzonych po 1989 roku. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała najbardziej intymna i prawdziwa opowieść o młodych ludziach od czasu „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy.
Z jakimi dziełami będzie konkurować film Marczaka?
- A Flag Without a Country
- Hooligan Sparrow
- The Land of the Enlightened
- The Lovers and the Despot
- Plaza de la Soledad
- The Settlers
- Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang
- Sonita
- We Are X
- When Two Worlds Collide
Pozostaje nam trzymać kciuki za naszych reprezentantów. Powodzenia!
Oceń artykuł