Tom Hardy, Keira Knightley i Emma Thompson uhonorowani tytułami przez królową Elżbietę II

Olga Konarzycka
11.06.2018 18:04
Keira Knightley, Tom Hardy, Emma Thompson|undefined Fot. East News/FRANCOIS GUILLOT/ AFP/Rob Latour/REX/Shutterstock/Rex Features/Jo Davidson/SHM/REX/Shutterstock/Rex Features/

W związku z uroczystymi obchodami swoich 92. urodzin królowa Elżbieta II opublikowała listę honorową, zawierającą nazwiska osób, które otrzymają odznaczenia i tytuły. Wśród nich są także znani i lubiani Emma Thompson i Tom Hardy.

8 czerwca 2018 roku Britain’s Cabinet Office opublikowało tzw. listę honorową królowej. Na jej mocy Orderem Imperium Brytyjskiego oraz innymi odznaczeniami zostaną uhonorowane osoby wyróżniające się odwagą oraz osiągnięciami w rozmaitych dziedzinach. Królowa postanowiła wyróżnić łącznie 1057 osób. Mogą oni być nominowani zarówno przez rząd, jak i każdego kto napisze odpowiednio uzasadniony wniosek i wyśle go do Royal, Ceremonial and Honours Unit. Na liście po raz kolejny nie zabrakło osób znanych w świecie show-biznesu. I tak, obok laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 2017 Kazuo Ishiguro, wyróżnieni zostaną również aktorzy – Emma Thompson, Tom Hardy i Keira Knightley.

Królowa Elżbieta II Fot. foto: East News/DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP

Emma Thompson stanie się Damą                               

Za swoje osiągnięcia w filmowe Emma Thompson zostanie uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego oraz tytułem „Dame”. Jest to żeński odpowiednik tytułu rycerskiego, na mocy którego mężczyznę można określać mianem „Sir”. Zdaniem komitetu honorowego jest ona „jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych brytyjskich aktorek”.

Emma Thompson karierę aktorską rozpoczęła w 1989 roku w filmie „ Henryk V”. Jednak przełomowa okazała się być dla niej rola u boku Anthony’ego Hopkinsa w produkcji „Powrót do Howards End”. Za rolę Margaret Schlegel Thompson w 1992 roku otrzymała Oscara. Kolejną statuetkę Akademia Filmowa przyznała jej zaledwie dwa lata później za występ w filmie „Rozważna i romantyczna”. Znana jest również m.in. z roli w komedii romantycznej „Love, Actually”, serii „Harry Potter” oraz „Niania McPhee”.

Komandor Tom Hardy

Tom Hardy, który otrzyma tytuł CBE, stanie się jednocześnie Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Czterdziestolatek dał się poznać szerszej publiczności gościnnym występem w mini serialu HBO „Kompania Braci” oraz rolą w filmie Ridley’a Scotta „Helikopter w Ogniu”. Największy rozgłos przyniosły mu jednak role w filmach  „Incepcja”, „Mroczny Rycerz Powstaje” oraz „Mad Max: Fury Road”. W 2016 został również nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w „Zjawie” Alejandro Gonzaleza Inaritu. Partnerował tam wówczas Leonardo DiCaprio.

W 2018 roku do kin mają trafić dwie produkcje z udziałem Hardy’ego. Zagra on głównego bohatera w filmie „Venom” oraz wcieli się w postać słynnego gangstera, Ala Capone w produkcji „Fonzo”. Aktor wystąpi również w drugiej części remake’u filmu „Mad Max” zatytułowanej „The Wasteland”.

Oficer Keira Knightley

Odznaczenie od królowej otrzyma również Keira Knightley. Aktorka debiut filmowy zanotowała w wieku zaledwie 12 lat. Dziś ma na koncie wiele ról, m.in w „Annie Kareninie" czy serii "Piraci z Karaibów". Knightley ma również na koncie dwie nominacje do Oscara za role w filmach "Duma i Uprzedzenie" oraz "Gra Tajemnic". Za swoje osiągnięcia filmowe oraz działalność charytatywną aktorka otrzyma tytuł Oficer Imperium Brytyjskiego, w skrócie OBE.

Order Imperium Brytyjskiego

Order Imperium Brytyjskiego został ustanowiony przez króla Jerzego V w 1917 roku. Odznaczenie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w wielu różnych dziedzinach  życia publicznego, m.in muzyce, literaturze i kulturze.

order Fot. foto: wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

W tym roku na liście honorowej znajduje się również Polka. Małgorzata Goddard, która zajmowała się opieką nad archiwami polskich weteranów II Wojny Światowej, będących w posiadaniu brytyjskiego Ministerstwa Obrony. To nie pierwszy polski akcent w historii Orderu Imperium Brytyjskiego. Wcześniej odznaczenie otrzymał m.in. Ignacy Jan Paderewski.

Znani muzycy, aktorzy i celebryci uhonorowani przez królową Elżbietę II

The Beatles Fot. foto: East News/ Associated Press

To oczywiście nie pierwszy raz, kiedy znani ze świata show-biznesu zostają uhonorowani przez monarchię. I choć pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że orderem wyróżniono Davida Bowiego, Stephena Hawkinga czy też wszystkich Beatlesów, to niektóre nazwiska mogą nieco zaskakiwać. W przeszłości odznaczono na przykład Davida Beckhama, serialowego Tywina Lannistera, Charlesa Dance’a, Michaela Caine’a czy aktorkę Julie Andrews. Do grona utytułowanych muzyków możemy za to zaliczyć Bono, Marka Knopflera czy Jimmy’ego Page’a. Na liście znalazło się także miejsce dla naszego ulubionego kucharza, Gordona Ramsaya oraz słynnego projektanta butów Manolo Blahnika.

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.