Według TVP „Kler” dostał jedną, a nie trzy nagrody. Kurski skomentował słowa i film Smarzowskiego: „szmira” i „tandetna prowokacja”

Natalia Hluzow
24.09.2018 09:24
Wiadomości TVP o „Klerze|undefined Fot. screen z głównego wydania Wiadomości TVP 23 września 2018

„Rzekome elity atakują Kościół katolicki” to tytuł newsa Wiadomości TVP poświęconego... podsumowaniu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak zapowiedział Jacek Kurski, stacja wyemitowała wycięty fragment wypowiedzi Smarzowskiego, a przy okazji posunęła się o kilka kroków dalej i nie tylko pozwoliła sobie na recenzję „Kleru” w Wiadomościach, ale też na pozbawienie go dwóch z trzech nagród.

Po tym jak Polskę obiegła wieść, że z transmisji gali 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wycięto wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego, w mediach wezbrała fala oburzenia. W związku z tym Jacek Kurski skomentował sprawę na Twitterze, zapowiadając, że wycięte zdanie padnie w Wiadomościach TVP. I faktycznie padło. W obszernym materiale, który miał chyba podsumowywać festiwal w Gdyni, ale zamiast tego skupił się na „Klerze” i „rzekomych elitach”, przy okazji zahaczając o muzułmanów, Żydów, banderowców i Romana Polańskiego.

Komentarz TVP w sprawie wycięcia wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego

Po tym, jak w mediach rozpętała się burza w związku z usunięciem fragmentu wypowiedzi reżysera „Kleru” z transmisji festiwalowej gali, wystosowaliśmy prośbę o komentarz do stacji. W odpowiedzi Zespół Rzecznika TVP przesłał nam następującą wiadomość:

Wycięcie fragmentu transmisji z gali zakończenia 43. FPFF w Gdyni nastąpiło w wyniku błędnego zrozumienia obowiązków zawodowych przez osobę, odpowiedzialną za realizację transmisji.Do tej przykrej sprawy odniósł się Prezes TVP Jacek Kurski, jego komentarz znajdą Państwo w załączonym linku.

Załączony link przekierowywał do tweetu Jacka Kurskiego:

Prezes TVP słowa dotrzymał i odniósł się do wypowiedzi Smarzowskiego w głównym wydaniu Wiadomości TVP 23 września 2018. Jednak stacja nie ograniczyła się do komentarza, przygotowując obszerny i pełen emocji materiał o „Klerze”.

Wiadomości TVP: „Rzekome elity atakują Kościół katolicki”

Materiał przygotowany przez Dominika Cierpioła wprowadziły słowa Michała Adamczyka, które już wzbudziły wiele wątpliwości. Po lakonicznej informacji o zakończeniu i zwycięzcy festiwalu w Gdyni, prezenter poinformował o tylko jednej nagrodzie dla filmu „Kler”:

Złote Lwy dla „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Taki był werdykt jury 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Spośród dziewiętnastu nagród, jedną - nagrodę publiczności - przyznano Wojciechowi Smarzowskiemu za kontrowersyjny film „Kler”.

Trudno zarzucić autorowi tych słów kłamstwo, gdyż jeśli weźmiemy pod uwagę tylko 19 spośród 21 nagród przyznanych na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, pomijając Nagrodę Specjalną i nagrodę za scenografię, które otrzymał „Kler”, zostanie nam tylko jedna - Nagroda Publiczności dla filmu Smarzowskiego. Problem pojawił się jednak w momencie, kiedy zgodnie z zapowiedzią Jacka Kurskiego, w materiale znalazła się wycięta wypowiedź Smarzowskiego, będąca częścią podziękowań za... Nagrodę Specjalną. 

Po ukazaniu rzeczonego fragmentu przemówił sam prezes TVP, komentując słowa reżysera (a przy okazji film „Kler” i nagrodę dla niego) w następujący sposób:

Nie mogłem wręczyć reżyserowi żadnej nagrody dlatego, że telewizja nie dała mu w tym roku żadnej nagrody. Telewizja faktycznie nagrodziła film „Wołyń”, bo to jest świetny film pokazujący wreszcie prawdę o ludobójstwie na Polakach popełnionych na Kresach przez banderowców, natomiast nigdy Telewizja nie nagrodzi tandetnej prowokacji, swoistej „Drogówki 2”, w której pan Smarzowski poprzebierał policjantów w sutanny, a patologie marginesu rozciągnął i przypisał całej wspólnocie Kościoła. I wybór jury nagrody specjalnej dla takiej szmiry w 40-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i 100-lecie niepodległości, którego nie byłoby bez heroizmu polskiego Kościoła, uważam za moralną aberrację. 

Pozostałe fragmenty materiału Dominika Cierpioła utrzymane były w bardzo podobnym tonie. Twórca (cytując znanych mu recenzentów) nazwał film Smarzowskiego brutalnym, ale nieprawdziwym atakiem na Kościół katolicki. Ponadto zadał pytanie, czy w Niemczech odważonoby się na promocję filmu, który „równie stronniczo i według negatywnych stereotypów przedstawia Żydów lub muzułmanów”, zarzucił Smarzowskiemu obrażanie uczuć religijnych wiernych Kościoła katolickiego, stwierdził, że film promują artyści i krytycy znani z niechęci do Kościoła i tradycyjnych polskich wartości, zacytował fragment artykułu Doroty Łosiewicz z wPolityce.pl, która twierdzi, że środowiska lewicowe i liberalne nie znają żadnego księdza, by finalnie nawiązać do sprawy Romana Polańskiego. Cały materiał, którym Wiadomości TVP chwalą się na Twitterze, możecie zobaczyć poniżej:

Reżyser „Kleru”, „Róży” i „Wołynia”, który opowiada o drastycznych aktach przemocy dokonywanych w latach 40. XX wieku na Kresach zarówno przez Ukraińców, jak i przez Polaków, na razie nie skomentował sprawy.

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w jednym z polskich miast? Mieszkańcy są oburzeni <<<

„Kler” otrzymał Konkursie Głównym 43. FPFF 3 statuetki - Nagrodę Publiczności, Nagrodę Specjalną oraz nagrodę za Najlepszą Scenografię. Film został również wyróżniony pozaregulaminową Nagrodą Dziennikarzy. Najnowsze dzieło Smarzowskiego trafi do kin 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.