"Zimna wojna" kandydatem do kolejnej prestiżowej nagrody

Natalia Hluzow
06.11.2018 13:02
Zimna wojna|undefined Fot. materiały prasowe

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego idzie jak burza. Jak wynika z najnowszych doniesień, film Pawła Pawlikowskiego jest już nie tylko polskim kandydatem do Oscara, ale ma też szanse zawalczyć o Złoty Glob.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które od ponad 70 lat przyznaje Złote Globy, ogłosiło listę filmów wytypowanych do walki o statuetkę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wśród 80 wybranych tytułów z 49 krajów znalazła się "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego wskazana już wcześniej jako polski kandydat do Oscara, za którą reżyser otrzymał m.in. nagrodę w Cannes

"Zimna wojna" wśród kandydatów do Złotych Globów

Wybór kandydatów do  Złotych Globów przebiega nieco inaczej niż w przypadku Oscarów. Organizatorzy dopuszczają możliwość typowania kilku filmów z tego samego kraju. Dlatego też Włochy wytypowały aż 3 kandydatów do kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zaś Norwegia wskazała ich 4. Rekordzistami w tej dziedzinie są natomiast Rosja i Indie, które zgłosiły aż po 6 filmów do walki o nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

"Zimna wojna" podbija świat

"Zimna wojna" to historia trudnej miłości Zuli i Wiktora (Joanna Kulig i Tomasz Kot) opowiedziana na tle powojennej Polski i Europy. Młoda artystka sceniczna i stateczny kompozytor zakochują się w sobie bez pamięci, lecz choć nie potrafią bez siebie żyć, nie umieją też żyć razem. 

Reżyserem i scenarzystą "Zimnej wojny" jest Paweł Pawlikowski. W tworzeniu scenariusza pomagali mu nieżyjący już Janusz Głowacki oraz Piotr Borkowski. Zdjęcia, podobnie jak w przypadku "Idy", są dziełem Łukasza Żala. Na ekranie, obok Kulig i Kota, pojawili się m.in. Agata Kulesza i Borys Szyc. 

Dotychczas, poza nagrodą na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes, film otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film pokazywano również na festiwalach: MFF w Telluride, Cinematik Piestany (gdzie otrzymała nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Filmu Roku), MFF w Karlowych Warach, MFF w Toronto, MFF w San Sebastian. Produkcja ma również szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Nominacje do Złotych Globów zostaną ogłoszone 6 grudnia 2018. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 6 stycznia 2019.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.