"Gra o tron" ciekawostki: Czego jeszcze nie wiecie o serialu HBO?

Natalia Nowecka
25.03.2019 15:46
Foto: Materiały prasowe|undefined Fot. Materiały prasowe

"Gra o tron" to najpopularniejszy serial świata, który każdego roku oglądają miliony widzów na całym świecie. Należycie do fanów "Gry o tron"? Oto 27 ciekawostek związanych z serialem.

"Gra o tron" to istny fenomen. Serial oglądają miliony widzów na całym świecie, a z każdym rokiem fanów jest coraz więcej. Każdy wielbiciel twórczości Georga R.R. Martina myśli zapewne, że wie o "Grze o tron" już absolutnie wszystko. Ale czy na pewno?

"Gra o tron" ciekawostki: Czego jeszcze nie wiecie o serialu HBO?

Myślicie, że znacie "Grę o tron" od podszewki i wiecie wszystko o tym hicie stacji HBO? Sprawdźmy to. Oto 27 ciekawostek o "Grze o tron".

Przeczytaj także

"Gra o tron": Jest to pierwszy serial wyświetlany w kinach IMAX

"Gra o tron" jest pierwszym w historii serialem, który doczekał się seansów w kinach IMAX.

Foto: Kadr z serialu Fot. Foto: Kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Twórcy serialu musieli zdać "test" by uzyskać zgodę na realizację

Jak wiadomo, serial "Gra o tron" jest ekranizacją sagi "Pieśń Lodu i Ognia" autorstwa Georga R.R. Martina. Autor książek chciał powierzyć realizację serialu wyłącznie osobom, które naprawdę tę historię rozumieją. Dlatego właśnie, gdy David Benioff i D.B. Weiss zgłosili się do niego z chęcią podjęcia się ekranizacji jego dzieła, Martin zadał im jedno pytanie, na które odpowiedź przesądziła o ich dalszej współpracy. Pytaniem było "Kim są prawdziwi rodzice Jona Snow?".

Rhaegar i Lyanna, foto: kadr z serialu Fot. Rhaegar i Lyanna, foto: kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Serial przez cztery lata był najbardziej "piraconym" serialem świata

Według danych sporządzonych przez TorrentFreak "Gra o tron" przez cztery lata z rzędu (od 2012 do 2015 roku) była najczęściej nielegalnie udostępnianym serialem na świecie. Na miejscu drugim znajdowało się The Walking Dead.

"Gra o tron": Nazwa krainy Westeros pochodzi od szwedzkiego miasta

Nazwa krainy Westeros, w której dzieje się akcja "Gry o tron", pochodzi od nazwy szwedzkiego miasta Västerås.

Westeros, foto: Kadr z serialu Fot. Westeros, foto: Kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Żadna z postaci nie pojawiła się w każdym odcinku serialu

Żaden z bohaterów "Gry o tron" nie pojawił się dotąd w absolutnie każdym odcinku serialu. Do rekordzistów pod względem liczby występów zaliczają się kolejno Tyrion Lannister (62 odcinki), Cersei Lannister (59 odcinków) oraz Daenerys Targaryen i Jon Snow (oboje po 57 odcinków).

rodzina Starków, foto: Kadr z serialu Fot. rodzina Starków, foto: Kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Istnieje nigdy niewyemitowany odcinek pilotażowy

Reżyserem pierwszego odcinka "Gry o tron" był Tom McCarthy, scenarzysta i reżyser oscarowego "Spotlight". Pierwotna wersja odcinka pilotażowego znacznie różniła się od tego, co finalnie zobaczyliśmy na ekranie. Stało się tak, ponieważ epizod okazał się kompletną katastrofą i większość scen trzeba było nakręcić jeszcze raz. Jak przyznają twórcy, praktycznie nic nie trzymało się tam kupy. Przykładowo, po obejrzeniu tego odcinka żaden z widzów, którym udostępniono materiał, nie zorientował się, że Jaime i Cersei są rodzeństwem, a to trzeba przyznać dość istotny szczegół.

Jaime i Cersei w pilocie serialu, foto: kadr z serialu Fot. Jaime i Cersei w pilocie serialu, foto: kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": W Catelyn i Daenerys wcielały się początkowo inne aktorki

Kręcenie odcinka pilotażowego od nowa pociągnęło za sobą znacznie więcej konsekwencji, niż kosmetyczne zmiany w scenariuszu. Przykładowo, w postacie Catelyn Stark i Daenerys Targaryen wcielały się początkowo zupełnie inne aktorki. W niewyemitowanym pilocie, żonę Neda Starka odgrywała Jennifer Ehle, zaś w rolę Matki Smoków wcieliła się Tamzin Merchant. Dopiero w kolejnej wersji zastąpiły je Michelle Fairley i Emilia Clarke.  

Jennifer Ehle / Michelle Fairley jako Catelyn Stark, foto: AP/East News, Album Online/East News Fot. Jennifer Ehle / Michelle Fairley jako Catelyn Stark, foto: AP/East News, Album Online/East News
Tamzin Merchant / Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen, foto: Dave Norton bauergriffinonline.com/East News, EAST NEWS Fot. Tamzin Merchant / Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen, foto: Dave Norton bauergriffinonline.com/East News, EAST NEWS

"Gra o tron": Autor książek pojawił się w pilocie serialu

Zmiany w odcinku pilotażowym dotknęły również samego twórcę książek – Georga R.R. Martina. Pisarz pojawił się bowiem w pierwotnej wersji, jako gość na ślubie Daenerys i Khala Drogo. Scena została jednak wycięta i nie znalazła się w ostatecznej wersji odcinka.

George R.R. Martin, foto: Everett Collection/East News Fot. George R.R. Martin, foto: Everett Collection/East News

"Gra o tron": Peter Dinklage był jedynym kandydatem do roli Tyriona

Wyobrażacie sobie kogokolwiek innego w roli Krasnala? My też nie. Jak się okazuje, twórcy "Gry o tron" podzielali to zdanie, gdyż wcielający się w postać Tyriona Lannistera Peter Dinklage był jedynym kandydatem do tej roli. Żaden inny aktor nie został nawet przesłuchany.

Peter Dinklage jako Tyrion Lannister, foto: HBO/Ferrari Press/East News Fot. Peter Dinklage jako Tyrion Lannister, foto: HBO/Ferrari Press/East News

"Gra o tron": Wielu aktorów odrzuciło role w serialu HBO

Występ w "Grze o tron" wielu aktorom pozwolił rozwinąć skrzydła i znacząco wpłynął na ich kariery. Okazuje się jednak, że nie każdy był skory z takiej szansy skorzystać, bowiem wielu aktorów odrzuciło role w serialu. Wśród nich byli: Gillian Anderson (której proponowano rolę Cersei Lannister), Brian Cox (który przyznał, że bardzo żałuje swojej decyzji), Mark Strong (który był ponoć pretendentem do roli Stannisa Baratheona), Ray Stevenson, Charlie Hunnam (któremu zaproponowano wcielenie się w rolę Rhaegara Targaryena w 7. sezonie serii) oraz Dominic West. Ciekawymi przypadkami są Tamzin Merchant, która początkowo przyjęła angaż do roli Daenerys, po czym z roli zrezygnowała z powodów nieznanych do dziś oraz Jonathan Pryce, który z początku odmówił zagrania w "Grze o tron", gdyż jak stwierdził "serial z całą pewnością nie jest dla niego", jednak po pewnym czasie zmienił zdanie i pojawił się w 5. odsłonie serii w roli Wielkiego Wróbla.

Gillian Anderson / Lena Headey jako Cersei Lannister, foto: Jordan Strauss/Invision/AP/East News Fot. Gillian Anderson / Lena Headey jako Cersei Lannister, foto: Jordan Strauss/Invision/AP/East News
Charlie Hunnam /  Wilf Scolding jako Rhaegar, foto: Twitter/Entertainment Weekly, materiały prasowe Fot. Charlie Hunnam / Wilf Scolding jako Rhaegar, foto: Twitter/Entertainment Weekly, materiały prasowe

Zobacz też: >> Emilia Clarke: Ciekawostki o gwieździe "Gry o tron" <<

"Gra o tron": W serialu miała wystąpić Lily Allen

Popularna piosenkarka Lily Allen miała wystąpić w "Grze o tron" w roli Yary Greyjoy. Zrezygnowała jednak, gdy okazało się, że rolę Theona, brata Yary, otrzymał jej rodzony brat Alfie. Wszystko ze względu na scenę, w której Theon dobiera się do Yary, nie zdając sobie sprawy, że jest jego siostrą. Lily doszła do wniosku, że odegranie tej sceny byłoby przekroczeniem jakichkolwiek granic i zrezygnowała z roli.

Lily Allen, foto: Retna/Avalon.red/REPORTER Fot. Lily Allen, foto: Retna/Avalon.red/REPORTER

"Gra o tron": Jeden aktor wcielił się w serialu w cztery różne postacie

Ian Whyte to aktor, który w "Grze o tron" odegrał cztery zupełnie inne postacie. W pierwszych dwóch sezonach pojawił się jako jeden z Innych, w sezonie 2. wystąpił również jako ser Gregor Clegane aka Góra, w sezonie 3. był bezimiennym olbrzymem, zaś w sezonach 5. i 6. podziwialiśmy go jako zaprzyjaźnionego olbrzyma Wun Wuna.  

postacie, w które wcielił się Ian Whyte, foto: kady z serialu Fot. postacie, w które wcielił się Ian Whyte, foto: kady z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": W serialu wystąpiło kilka aktorek porno

"Gra o tron" słynie z licznych scen rozbieranych, w których aktorki chętnie pokazują swoje wdzięki. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kilka aktorek, znanych z "Gry o tron", występowało wcześniej w filmach dla dorosłych. Były to Sibel Kekilli – odtwórczyni roli Shae, Sahara Knite, Maisie Dee, Jessica Jensen i Samantha Bentley.

Sibel Kekilli jako Shae w Fot. Sibel Kekilli jako Shae w "Grze o tron", foto: Kadr z serialu

"Gra o tron": W 5. sezonie pojawili się członkowie zespołu Mastodon

Jak się okazuje, Ed Sheeran nie był jedynym muzykiem, który pokusił się o występ w "Grze o tron". Powszechnie wiadomo, że w odcinku zatytułowanym "Deszcze Castamere", podczas Krwawych Godów, wystąpił perkusista zespołu Coldplay, Will Champion. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że cameo w serialu zaliczyli również członkowie zespołu heavy metalowego Mastodon. Muzycy wystąpili w 5. odsłonie serii, podczas bitwy o Hardhome, w roli Dzikich, których Nocny Król przemienił w Innych.

"Gra o tron": Stannis Baratheon jest ojcem Voldemorta

Rzecz jasna nie dosłownie. Aktor wcielający się w rolę Stannisa Baratheona w "Grze o tron", w rzeczywistości jest ojcem aktora, który odegrał rolę młodego Toma Marvolo Riddle'a w filmie "Harry Potter i Książę Półkrwi".

Foto: kadry z serialu Fot. Foto: kadry z serialu "Gra o tron" i filmu "Harry Potter i Książę Półkrwi"

"Gra o tron": Żona Robba Starka jest potomkinią Charliego Chaplina

Oona Chaplin, czyli aktorka wcielająca się w "Grze o tron" w Talisę, żonę Robba Starka, jest w rzeczywistości wnuczką Charliego Chaplina.

Oona Chaplin jako Talisa w Fot. Oona Chaplin jako Talisa w "Grze o tron", foto: kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Viserys Targaryen to potomek Dickensa

Harry Lloyd, aktor wcielający się w postać Viserysa Targaryena, jest pra-pra-prawnukiem Charlesa Dickensa.

Harry Lloyd jako Viserys, foto: kadr z serialu Fot. Harry Lloyd jako Viserys, foto: kadr z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Aktor wcielający się w maestera Aemona sam był prawie niewidomy

Nieodżałowany Peter Vaughan, który wcielał się w rolę niewidomego maestera Czarnego Zamku – Aemona Targaryena, w rzeczywistości sam był niemalże niewidomy.

Peter Vaughan jako maester Aemon w Fot. Peter Vaughan jako maester Aemon w "Grze o tron", foto: Kadr z serialu

"Gra o tron": Daenerys powinna mieć fiołkowe oczy

Zgodnie z książkowym pierwowzorem, Daenerys Targaryen powinna mieć srebrne włosy i fiołkowe oczy. Jednak wcielająca się w jej postać Emilia Clarke nie była w stanie pracować w soczewkach kontaktowych, a twórcy serialu nie chcieli poprawiać komputerowo każdej sceny z jej udziałem.

Daenerys Targaryen, foto: Kadr z serialu Fot. Daenerys Targaryen, foto: Kadr z serialu

Zobacz też: >> "Gra o tron": Wyciekł rzekomy scenariusz 1. odcinka 8. sezonu <<

"Gra o tron": Sophie Turner adoptowała wilkora Sansy

Choć wilkory Starków w późniejszych sezonach generowane były komputerowo, w pierwszej odsłonie serii grały je psy rasy Northen Inuit. Aktorka wcielająca się w postać Sansy StarkSophie Turner, postanowiła adoptować suczkę imieniem Zunni, która w serialu wcielała się w Lady, czworonożną przyjaciółkę odgrywanej przez nią postaci.

Sophie Turner i jej wilkor, foto: Coventry Telegraph Fot. Sophie Turner i jej wilkor, foto: Coventry Telegraph

"Gra o tron": Sophie Turner cieszyła się na myśl o ślubie Sansy i Ramsaya

Sansa Stark od kiedy tylko opuściła Winterfell nie miała łatwego życia. Gdy w końcu udało jej się uwolnić od Joffreya pojawił się cień szansy, że wszystko jakoś się ułoży. Wcielająca się w jej postać Sophie Turner podzielała ten optymizm, licząc na to, że jej bohaterkę spotka w końcu coś dobrego. Dlatego właśnie, gdy w trakcie kręcenia zdjęć do sezonu 4. usłyszała, że w nadchodzącej serii odgrywana przez nią postać otrzyma nowego partnera, bardzo się ucieszyła licząc na to, że Sansa w końcu zazna odrobiny szczęścia. Wszyscy jednak wiemy, jak to się skończyło.

Sansa Stark i Ramsay Bolton, foto: materiały prasowe Fot. Sansa Stark i Ramsay Bolton, foto: materiały prasowe

"Gra o tron": Dlaczego Cersei i Bronn nigdy nie mieli wspólnej sceny?

Najbardziej uważni z fanów z całą pewnością wyłapali, że choć wątki Cersei Lannister i ser Bronna znad Czarnego Nurtu są bardzo do siebie zbliżone, oboje mieszkają w tym samym mieście i wciąż mają styczność z tymi samymi osobami, ich postacie nigdy nie wystąpiły na ekranie jednocześnie. Dlaczego? Okazuje się, że aktorów wcielających się w ich postacie łączyła niegdyś silna zażyłość, która skończyła się, mówiąc delikatnie, niezbyt dobrze. Doszło wręcz do tego, że oboje mają w swoich kontraktach zawartą klauzulę, zgodnie z którą nie mogą dzielić ze sobą żadnych scen, ani wręcz pojawiać się na planie zdjęciowym w tym samym czasie.

Cersei i Bronn, foto: kadry z serialu Fot. Cersei i Bronn, foto: kadry z serialu "Gra o tron"

"Gra o tron": Języki Dothracki i Staro Valyriański zostały stworzone przez specjalnego językoznawcę

Językoznawca David Petersen na potrzeby serialu stworzył języki Dothracki i Staro Valyriański. Nie były to jednak tylko suche zwroty wypowiadane w danym momencie przez bohaterów. Petersen opracował zasady gramatyki, akcentowanie i składnię, tworząc ponad 300 stronicowy podręcznik. Lingwista wymyślił dotychczas już 13 języków, w tym Trigedasleng – język Ziemian do serialu "The 100", język obcych do serialu "Defiance" oraz język aniołów do serialu "Dominion".

"Gra o tron": W serialu pojawiło się nawiązanie do filmu "Monty Python i św. Graal"

Gdy Daenerys Targaryen przybywa wraz ze swoją armią pod mury Meereen, a z miasta przybywa jego reprezentant, najpierw oddaje on mocz w stronę Matki Smoków, a następnie rzuca w jej stronę szereg obelg. Okazuje się, że Missandei źle przetłumaczyła szyderstwa wypływające z ust mężczyzny, gdyż powiedział on wówczas: "Twoja matka była chomikiem, a twój ojciec śmierdział skisłymi jagodami" co jest bezpośrednim nawiązaniem do popularnej komedii "Monty Python i św. Graal".

Zobacz też: >> "Gra o tron" 8: Gdzie, kiedy, o której godzinie oglądać? <<

"Gra o tron": W serialu pojawiło się również nawiązanie do innej serii fantasy

Nawiązania do "Monty Pythona" to jednak nie wszystko. Twórcy "Gry o tron" pokusili się również o przemycenie do serialu szczegółu związanego z inną, niezwykle popularną serią fantasy, a mianowicie samego "Władcy Pierścieni". Tak się bowiem składa, że jednym z mieczy, z których zbudowany jest Żelazny Tron jest Glamdring - miecz Gandalfa.

Foto: Kadr z filmu Fot. Foto: Kadr z filmu "Władca Pierścieni", materiały promocyjne

"Gra o tron": Aktor wcielający się w Hodora musiał nauczyć się wymawiać jego "imię" na różne sposoby

Kristian Nairn, wcielający się w "Grze o tron" w postać poczciwego wielkoluda Hodora miał z pozoru łatwe zadanie, przynajmniej w kwestii dialogów. Okazuje się jednak, że musiał on nauczyć się wymawiać słowo "Hodor" na 70 różnych sposobów. Wszystko po to, by jak najlepiej oddać nastrój swojego bohatera oraz dopasować intonację do aktualnej sytuacji.

Zobacz też: >> Każde "Hodor", które powiedział Hodor w jednym wideo <<

"Gra o tron": Mieliśmy zobaczyć odcięte genitalia Theona Greyjoya

Theon Greyjoy, a do niedawna Fetor, słynie głównie z dwóch rzeczy – z tego, że zdradził ród Starków oraz, że stracił genitalia w wyniku spotkania z psychopatycznym Ramsayem Boltonem. Okazuje się, że odcięte genitalia Theona mieliśmy zobaczyć na ekranie w 4. sezonie serii, w scenie, w której Ramsay kąpie Fetora. Twórcy uznali jednak scenę za zupełnie niepotrzebną i podjęli decyzję o usunięciu jej z odcinka.

Ramsay Bolton i Theon Greyjoy, Foto: Kadr z serialu Fot. Ramsay Bolton i Theon Greyjoy, Foto: Kadr z serialu "Gra o tron"

Zobacz też: >> Psycholog zdiagnozował bohaterów "Gry o tron" <<

"Gra o tron": Madonna przebrała się pewnego razu za Khaleesi

Z okazji żydowskiego święta Purim, popularna piosenkarka Madonna przebrała się za Khaleesi, czyli wcielenie Daenerys Targaryen z początkowych sezonów serii. Jak się okazuje, przebrania nie nabyła w byle jakim sklepie, a wypożyczyła je prosto z planu serialu.

To już koniec ciekawostek związanych z "Grą o tron". Znaliście je wszystkie, czy któreś was szczególnie zaskoczyły? Dajcie znać w komentarzach.

   

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.