Mayhem zagrał w Katowicach [GALERIA]

Maciej Koprowicz
21.10.2017 16:42
Mayhem zagrał w Katowicach [GALERIA] Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

20 października2017w katowickim Mega Clubie wystąpiła legendarna grupa Mayhem. Norwegowie zaprezentowali polskiej publiczności utwory ze swojego debiutu „De Mysteriis Dom Sathanas”.

Blackmetalowa grupa Mayhem zaliczana jest do prekursorów gatunku. Powstała w Oslo ma początku lat 80. z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej.

Od samego początku swojej działalności muzycy utożsamiali się z nurtem satanizmu teistycznego. Powszechnie znane były również ich związki z organizacjami okultystycznymi Inner Circle oraz Outer Circle, odpowiedzialnymi w dużym stopniu za falę przemocy oraz przestępstw na tle antyreligijnym (w tym podpalenia kościołów luterańskich), jaka miała miejsce na początku lat 90. w Norwegii.

8 kwietnia 1991 roku wokalista grupy, Pere Yngve Ohlin popełnił samobójstwo. Zastąpił go wówczas węgierski wokalista Attila Csihar, nagrywając wszystkie partie wokalne na płycie „De Mysteriis Dom Sathanas” z 1994. Jednak podczas nagrań doszło do konfliktu między basistą Vargiem Vikernesem a gitarzystą i głównym kompozytorem, Øysteinem Aarsethem. 10 sierpnia 1993 roku Vikernes zamordował 25-letniego Euronymousa, a za swój czyn został skazany na 21 lat pozbawienia wolności.

Tragedia nie oznaczała jednak końca działalności Mayhem. W 1995 roku zespół reaktywował się i działa z wielkim powodzeniem do dziś. Emocje i kontrowersje wokół byłych i obecnych członków zespołu nie cichną do tej pory, a na żywo muzycy tworzą niezapomniane satanistyczne misterium, z kostiumami, charakteryzacją i rekwizytami, żywcem wyjętymi z filmów grozy.

Zobaczcie galerię zdjęć z niesamowitego koncertu 20 października 2017 w Mega Clubie w Katowicach autorstwa Romany Makówki:

Miłośnicy ciężkich brzmień mogą zobaczyć zespół 21 października 2017 w warszawskiej Progresji.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.