Prokuratura podjęła decyzję w sprawie śledztwa dotyczącego Przystanków Woodstock w latach 2010-2017

Aleksandra Degórska
11.09.2018 10:54
Przystanek Woodstock|undefined Fot. SZYMON AKSIENIONEK/Reporter/East News

Sprawa rozpoczęła się w 2015 roku. Jaka jest decyzja prokuratury w sprawie Przystanków Woodstock?

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie umorzyła śledztwo, które miało wyjaśnić, czy przy organizacji festiwali Przystanek Woodstock w latach 2010–2017 doszło do złamania prawa. Zastępca prokuratora okręgowego Zuzanna Ostrowska wyznała dla PAP, że nie dopatrzono się znamion przestępstwa.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w 2015 roku bloger Piotr Wielgucki i dotyczyło organizacji festiwali Przystanek Woodstock w latach 2011-2015. Bloger składał potem kolejne doniesienia, dotyczące festiwali z lat 2010, 2016 oraz 2017, zatem postępowanie prokuratorskie było o nie rozszerzane.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Przystanków Woodstock w latach 2010-2017

Jak poinformowała PAP zastępca prokuratora okręgowego w Koszalinie Zuzanna Ostrowska, to wielowątkowe postępowanie prowadzone było w kierunku niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy wydawaniu pozwoleń przez uprawnione służby – sanepid, straż pożarną, policję czy miejskie władze, a także złamania przez organizatora ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

W poniedziałek podpisane zostało postanowienie o umorzeniu postępowania. W śledztwie analizie poddano dokumentację administracyjną powstałą w związku z wydawaniem pozwoleń na organizację tego typu imprez w kontekście szczegółowych aktów wykonawczych obowiązującej ustawy, w tym warunków, jakie musi spełniać organizator, począwszy od sanitarnych wymagań, a skończywszy na bezpieczeństwie. Nie dopatrzono się znamion czynu zabronionego.

Odnoście czynów z 2010 roku doszło już do przedawnienia, przy czym prokurator uznał, że do przestępstw nie doszło. Zastępca prokuratora okręgowego poinformowała również, że umorzenie kończy postępowanie na tym etapie:

Osoba, która złożyła doniesienie nie jest pokrzywdzoną, więc nie będzie jej służyło zażalenie.

Śledztwo w sprawie Przystanków Woodstock

Jak podaje PAP Bloger o pseudonimie Matka Kurka złożył pierwsze zawiadomienie w lipcu 2015 roku. Wówczas postępowanie sprawdzające prowadziła policja w Kostrzynie nad Odrą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach. W listopadzie 2015 zakończyło się odmową wszczęcia dochodzenia. Prokuratury nadrzędne, PO w Gorzowie Wielkopolskim i Prokuratura Regionalna w Szczecinie uznały, że sprawa wymaga kontynuowania. Przejęła je gorzowska jednostka, która w sierpniu 2016 roku wszczęła śledztwo.

Ostatecznie jednak jego prowadzenie kilka miesięcy później przekazano Prokuraturze Okręgowej w Koszalinie. Stało się tak, bo jednym z podmiotów, które opiniowały stan organizacji festiwalu Przystanek Woodstock była jednostka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Ta z prowadzenia śledztwa się wyłączyła. Jednocześnie zrobiła to i gorzowska prokuratura.

Pol'and'Rock Festival 2018 - dawny Przystanek Woodstock

Podczas festiwalu na 4 scenach zaprezentowali się wykonawcy z Polski i ze świata m.in. Judas Priest, Gojira czy Goo Goo Dolls. Antyradio objęło patronat nad Pol'and'Rock Festival 2018 i na terenie imprezy pojawił się specjalny namiot Antyradia. Zobaczcie również, jak fani bawili się w strefie Antyradia 1. dnia festiwalu, 2. dnia festiwalu oraz 3. dnia.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.