5 rad na temat tras koncertowych od Maxa Cavalery

Aleksandra Degórska
03.06.2016 16:10
5 rad na temat tras koncertowych od Maxa Cavalery Fot. kadr z wideo

Ciągłe życie w trasie nie jest wcale sielanką. Posłuchajcie, jakie podpowiedzi daje muzyk Soulfly.

Podczas trasy koncertowej Soulfly, gdy kapela akurat zatrzymała się Joliet w stanie Illinois, Max Cavalera uchylił rąbka tajemnicy i zaprosił kamery do busu koncertowego. Tak naprawdę w czasie tournée pojazd staje się domem dla muzyków, w którym przebywają 24 godziny na dobę. 

Wbrew pozorom w busie nie mają miejsca na szalone imprezy. Wręcz przeciwnie, artyści starają się wyciszyć i odpocząć, a zamiast intensywnego picia jak kiedyś wolą obejrzeć ulubiony serial.

Trasy są dosyć wyczerpujące ze względu na długość trwania i ciągłe podróżowanie. Jak zatem nie oszaleć w tournée i dobrze wykorzystać wolny czas? Z pomocą śpieszy Cavalera, który dał 5 rad dotyczących trasy koncertowej.

1. Czas przyciąć komara

Pierwsza zasada jest w zasadzie najbardziej istotna, bowiem dotyczy odpoczynku, by zawsze być w dobrej formie podczas koncertów:

Ważny jest odpoczynek. Czasem trasy są naprawdę długie, grasz prawie każdego wieczoru bez dnia wolnego, więc dobrze jest się porządnie wyspać.

Ciężko od razu po zagranym koncercie zasnąć, bo emocje nadal sięgają zenitu. Muzyk próbuje zatem zejść na ziemię odpoczywając i oglądając telewizję. Jednak po tym ważne jest, by udać się na spoczynek.

2. Przyjaciół nigdy za wiele...

... szczególnie tych z branży muzycznej:

Moją kolejną radą jest to, by spędzać czas z innymi zespołami, bo to jest super. Możesz nauczyć się wielu rzeczy od tych artystów.

Muzycy Soulfly starają się być przyjaźni dla wszystkich kapel, z którymi jeździli w trasy, jak chociażby Ministry czy Pantera. Dobre stosunki wpływają znacznie na atmosferę i współpracę formacji, co jest niezwykle istotne.

3. Czas na zwiedzanie

Ważne jest też, by nie siedzieć bezustannie w busie. Max Cavalera doradza, by obejrzeć miasto, w którym akurat zatrzymuje się kapela, bo jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć kawałek świata:

Szczególnie w Europie możesz sporo pozwiedzać - jest tam dużo wszelkich pomników, ruin, zamków. W Stanach Zjednoczonych jest nieco inaczej, ale nadal jest sporo miejsc do zobaczenia, jak chociażby Rock and Roll Of Fame, dokąd nas zaproszono teraz w czasie naszej trasy koncertowej.

Trzeba przyznać, że grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości zwiedzania, gdy muzycy objeżdżają świat wzdłuż oraz wszerz i mogą zobaczyć naprawdę sporo ciekawych miejsc.

4. Obserwuj konkurencję

W dobrym znaczeniu tego słowa oczywiście. Max Cavalera uważa, że jest to ważne, by poznawać co rusz nowe zespołu i podpatrywać ich sceniczne show:

Możesz zobaczyć sporo kapel, obserwujesz ich koncert i to cię motywuje, by grać lepiej, wpływa na to, że stajesz się lepszy jako muzyk.

5. Nie zapominaj o fanach

Jak wiadomo kontakt z wielbicielami jest niezwykle istotny, bo w końcu działalność żadnego zespołu nie miałaby sensu, gdyby nikt nie przychodził na koncerty:

Uczestniczymy w meet&greet, to jest świetne. Uwielbiam rozmawiać z fanami po koncertach. Dzięki temu dowiaduję się, co sądzą o koncercie - czy woleliby, żebyśmy zagrali inny utwór, czy powinniśmy coś zmienić. To są informacje od fanów, które pomagają nam stworzyć lepsze show.

Posłuchajcie, co jeszcze powiedział muzyk w kontekście swoich rad:

Te wskazówki Maxa mają polepszyć komfort funkcjonowania podczas trasy koncertowej, jak również sprawić, że tournée sprawi dużo frajdy muzykom.

Jak oceniacie rady Maxa Cavalery?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.