Bojkot Neila Younga wywołał kryzys w Spotify. Użytkownicy rezygnują z serwisu streamingowego

31.01.2022 17:53
Neil Young Fot. Retna/Photoshot/REPORTER/East News

Spotify zaliczyło spadek akcji po tym, jak Neil Young kazał usunąć swoją twórczość z platformy. Wszystko po to, by walczyć z dezinformacją dotyczącą szczepionek.

Zacznijmy od początku - Neil Young postawił ultimatum dla Spotify, bowiem nie chciał, by jego twórczość była dostępna na platformie, na której znajdowały się podcasty Joe Rogana. Według Younga podcasty siały dezinformację na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi. Spotify musiało wybrać - albo Young albo Rogan i ostatecznie zdecydowało się usunąć piosenka Younga. Postawę muzyka poparli użytkownicy Spotify, który rozpoczęli bojkot. To wszystko poskutkowało ogromnym spadkiem cen akcji Spotify.

Polecamy

Bojkot Neila Younga wywołał kryzys w Spotify. Użytkownicy rezygnują z serwisu streamingowego

Neil Young napisał list otwarty do Spotify, w którym skrytykował podcast Joe Rogana twierdząc, że rozprzestrzenia on szkodliwe informacje dotyczące szczepionek. Portal radiozet.pl zacytował fragment listu:

Robię to, ponieważ na Spotify pojawiają się fałszywe informacje o szczepionkach, które potencjalnie mogą spowodować śmierć tych, którzy uwierzą temu przekazowi.

Neil Young zagroził, że Spotify będzie musiało wybierać między nim, a Roganem. Platforma zdecydowała się zatem usunąć twórczość muzyka z serwisu streamingowego. Spotify w 2020 nabyło wyłączne prawa do transmisji strumieniowego podcastu Rogana i umowa ponoć wynosiła 100 milionów dolarów. Natomiast Neila Younga miesięcznie słuchało 6 mln użytkowników.

Polecamy

Neila Younga poparli inni artyści, chociaż nie zdecydowali się na tak radykalny ruch, jak usunięcie swojej muzyki ze Spotify. Sprawa zrobiła się jednak na tyle głośna, że wielu użytkowników postanowiło usunąć swoje konta na platformie. Pojawił się nawet specjalny hashtag #deletespotify i cała sytuacja odbiła się na akcjach Spotify, które są rekordowo niskie. Przez ostatnie 30 dni ich akcje spadły o 27% i jest to najniższy od 2 lat wynik.

Spotify postanowiło zareagować i dyrektor generalny Daniel Ek wydał specjalne oświadczenie wyjaśniając, że Spotify będzie walczyć z dezinformacją związaną z COVID-19. W tym celu przy podcastach dotyczących pandemii będzie dołączony specjalny poradnik z informacjami z zaufanych źródeł i badań naukowych.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.