Chcą zastąpić pomnik Krzysztofa Kolumba podobizną Prince'a

24.06.2020 12:50
Chcą zastąpić pomnik Krzysztofa Kolumba podobizną Prince'a Fot. COLLECTION CHRISTOPHEL/EAST NEWS

W USA od kilku tygodni trwają protesty i wzmożenie działalności ruchu Black Lives Matter. Niektóre z pokojowych demonstracji przemieniły się w zamieszki, w wyniku których zniszczono m.in. pomniki postaci historycznych kojarzonych z niewolnictwem.

Mieszkańcy Minnesoty są wyjątkowo zdenerwowani obecną sytuacją, a to dlatego, że to własnie w ich mieście życie stracił George Floyd, którego śmierć w trakcie incydentu z policją spowodowała nową falę protestów oraz demonstracji przeciwko brutalności policji i rasizmowi. W wyniku niedawnych wydarzeń, urzędnicy na niektórych terenach USA postanowili wykazać inicjatywę, zlecając usunięcie pomników z podobiznami osób kojarzonych z niewolnictwem. 

Zamiast pomnika Kolumba ma się pojawić podobizna Prince'a

Niektórzy mieszkańcy wzięli też sprawy w swoje ręce. Kilka lat temu powstała bowiem petycja, która apelowała o usunięcie pomnika Krzysztofa Kolumba. W jego miejscu miałaby pojawić się podobizna osoby wybranej przez lokalną społeczność, a obok niej miałby stanąć pomnik ku pamięci Prince'a.

Przeczytaj także

Ostatnie wydarzenia spowodowały, że internetowy apel mieszkańców ponownie wyszedł na powierzchnię i został podpisany przez tysiące osób. 

Jak czytamy w oświadczeniu pod petycją:

Na terenie całego kraju urzędnicy starają się usuwać pomniki białych rasistów, właścicieli niewolników i tych, którzy zagrażali życiu osób czarnoskórych. Mieszkańcy Minnesoty również życzą sobie, by usunięto pomnik Krzysztofa Kolumba, który mordował, gwałcił i zniewalał osoby czarnoskóre oraz rdzennych Amerykanów. Nie sądzimy, by Kolumb reprezentował wartości, które są bliskie sercu mieszkańców Minnesoty.  

Zamiast gloryfikować człowieka, który chciał wymazać osoby o innym kolorze skóry, powinniśmy oddawać hołd członkom naszej społeczności, którzy są inspirujący. Prince jest osobą, która prezentowała wartości Minnesoty. Kolumb nią nie był. 

Podobną sytuację niedawno odnotowano również w Tennessee, gdzie zażądano usunięcia pomnika byłego lidera Ku-Klux Klanu. W jego miejsce miałaby stanąć podobizna Dolly Parton. Petycję o pomnik Prince'a w Minnesocie możecie podpisać tutaj: https://campaigns.organizefor.org/petitions/replace-columbus-statue-at-state-capitol-with-prince-statue.

Przeczytaj także

 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.