Dimmu Borgir wraca ze starym koncertem

Magda Słomka
07.10.2014 11:46
Dimmu Borgir wraca ze starym koncertem Fot. commons.wikimedia.org

Zespół po trzech latach od występu wydaje długo wyczekiwany album DVD. Gitarzysta, Silenoz, zdradził szczegóły nowej płyty. Na co tak warto czekać?

Gitarzysta Dimmu Borgir zapowiedział, że najnowsze wydawnictwo grupy, krążek koncertowy nagrany w 2011 roku w Oslo, ukaże się już w 2015 roku. Płyta ma nosić nazwę „Forces of The Northern Light”. Co wyjątkowe, udział w godzinnym show wzięło 53 członków Norwegian Radio Orchestra, a także 30-osobowa grupa z chóru Schola Cantorum.

Silenoz tłumaczy fanom:

Płyta powinna wyjść w tym samym roku, w którym została nagrana, jednak wydawnictwo zostało wstrzymane. Ale brzmi to naprawdę dobrze. Zmiksowaliśmy i zremasterowaliśmy nagranie. Pozostaje nam tylko siedzieć i czekać. Mam nadzieję, że płyta ukaże się na początku przyszłego roku. Wiele elementów musiało ułożyć się w całość i to naprawdę nie zależało od nas. Kiedy w końcu wydamy ten krążek, będziemy mogli zająć się nowym materiałem i zacząć promować go na koncertach, więc mam nadzieję, że uda nam się rozwiązać ten problem jak najszybciej.

Jak było na scenie?

Dla Silenoza nagrywanie koncertu z udziałem orkiestry było wyjątkowym przeżyciem.

Kiedy na scenie znajdują się setki ludzi, procent prawdopodobieństwa, że coś pójdzie nie tak, jest naprawdę duży. Ale to było bardzo, bardzo dobre. Myślisz, że twój zespół jest profesjonalny, ale nagle zaczynasz grać z orkiestrą i myślisz sobie: „Och, wcale nie jesteśmy tacy doskonali."

Koncert w 2011 roku był emitowany w Norwegian TV. Wersję sprzed trzech lat, jeszcze bez obróbki dźwiękowej, możecie obejrzeć poniżej:

Dimmu Borgir nie jest pierwszym metalowym zespołem, który zdecydował się na nagranie specjalnego występu z orkiestrą. W 1999 roku Metallica osiągnęła wielki sukces, ale została także mocno skrytykowana przez najbardziej ortodoksyjnych fanów metalu. Stało się tak przez wydanie albumu z największymi hitami grupy, „S&M”, nagranego z San Francisco Symphony Orchestra. Jeszcze bardziej kontrowersyjnym przykładem jest płyta „Damnation And A Day” nagrana przez Cradle of Filth w 2003 roku z udziałem Budapest Film Orchestra i Budapest Film Choir. Serj Tankjan także zdecydował się na wydanie albumu z udziałem orkiestry symfonicznej. "Elect the Dead Symphony" był jego pierwszym koncertowym wydawnictwem. Płyta ukazała się w 2010 roku i zawierała piosenki pochodzące z albumu "Elect the Dead".

Ostatni studyjny album zespołu Dimmu Borgir to „Abrahadabra” wydany we wrześniu 2010 roku.

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.