Głusi artyści chcą reprezentować Polskę na Eurowizji 2022. Czy to zgodne z regulaminem?

04.02.2022 14:30
Głusi artyści chcą reprezentować Polskę na Eurowizji 2022. Czy to zgodne z regulaminem? Fot. MATEUSZ GROCHOCKI/Dzien Dobry TVN/East News

Głusi artyści z zespołu UnMute chcą pojechać na Eurowizję w 2022 roku. Może uda im się przełamać złą passę Polski w tym konkursie?

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz włoski nadawca publiczny Radiotelevisione italiana (Rai). Jest to trzeci konkurs, który odbędzie się we Włoszech.

Głusi artyści chcą reprezentować Polskę na Eurowizji 2022

Wiele kontrowersji wzbudziło zakwalifikowanie się do preselekcji do Eurowizji zespołu Unmute. Jak się okazuje, w ponad 60-letniej historii międzynarodowego konkursu nigdy nie brały w nim udziału osoby głuche. W skład grupy Unmute wchodzi pięcioro artystów: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Grupa chce zaprezentować utwór "Głośniej niż decybele", który jest częścią kampanii pokazującej, że osoby głuche również mogą tworzyć muzykę.

Polecamy

Oprócz tworzenia muzyki Unmute przekazuje odbiorcom treść za pomocą Polskiego Języka Migowego, więc piosenka "Głośniej Niż Decybele" nie zawiera wyśpiewywanych słów i nie ma w niej partii wokalnych. Nie wiadomo więc do końca, czy taki utwór jest zgodny z regulaminem Eurowizji. Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone.

O tym, kto będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji Telewizja Polska, zadecydują widzowie. Spośród 150 zgłoszeń nadesłanych do TVP jury wyłoniło dziesiątkę kandydatów.

Na liście znaleźli się:

  1. Anna Gąsienica-Byrcyn - "Dokąd";
  2. Daria Marcinkowska (Diana Marx) - "Paranoia";
  3. Emilia Dębska (Mila) - "All I Need";
  4. Karolina Lizer - "Czysta woda";
  5. Karolina Stanisławczyk & Toro Chica - "Move";
  6. Krystian Ochman - "River";
  7. Kuba Szmajkowski - "Lovesick";
  8. Lidia Kopania - "Why Does It Hurt?";
  9. Siostry Szlachta - "Drogowskazy";
  10. Zespół Unmute - "Głośniej niż decybele.
Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.