Holger Czukay z Can nie żyje

Maciej Koprowicz
06.09.2017 10:17
Holger Czukay z Can nie żyje Fot. kadr z wideo

Urodzony w Gdańsku basista i producent, założyciel najważniejszego zespołu z nurtu krautrocka, zmarł 5 września 2017 w wieku 79 lat.

Holger Schüring, bo tak naprawdę nazywał się Czukay, urodził się 24 marca 1938 roku w Wolnym Mieście Gdańsk, skąd po II wojnie światowej jego rodzina została przesiedlona do Republiki Federalnej Niemiec. Klasycznie kształcony muzyk, pod koniec lat 60. XX wieku pod wpływem The Beatles zafascynował się rockiem. Wraz z Irminem Schmidtem, Jakim Liebezeitem i Michaelem Karoli założył w Kolonii grupę Can.

Zespół z Czukayem w składzie w latach 1969-1977 nagrał dziewięć albumów. Uznawany jest za najważniejszą grupę z nurtu krautrocka, charakteryzującego się psychodelicznym klimatem, motorycznym rytmem i przestrzennym brzmieniem. Eksperymentalna muzyka Can, szczególnie z albumów nagranych z wokalistą Damo Suzuki, „Tago Mago” (1971), „Ege Bamyasi” (1972) i „Future Days” (1973) wywarła ogromny wpływ na wykonawców z takich gatunków muzycznych, jak postpunk, new wave, shoegaze czy indie. Do inspiracji Can przyznawali się między innymi John Lydon z Sex Pistols i Public Image Ltd. oraz muzycy Radiohead, The Flaming Lips i The Jesus And Mary Chain.

Po odejściu z Can w 1977 roku Czukay zajął się karierą solową i współpracą z innymi muzykami, m.in. The Edge z U2 i Davidem Sylvianem. Jego ostatni album studyjny, „11 Years Of Innerspace” ukazał się w 2015 roku. Artysta został znaleziony martwy w dawnym studiu Can w Weilerswist niedaleko Kolonii, gdzie od kilku lat mieszkał. W tym roku zmarło dwóch muzyków zespołu – 22 stycznia 2017 odszedł perkusista Jaki Liebezeit.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.