Jak Marilyn Manson zainspirował słynny teledysk Radiohead?

Jakub Gańko
22.03.2017 11:16
Jak Marilyn Manson zainspirował słynny teledysk Radiohead? Fot. kadr z wideo + Bóg Pejnta

Reżyser Jonathan Glazer wyjawił, że jego pomysł na klip do „Karma Police” miał pierwotnie posłużyć Marilynowi Mansonowi.

Tak to już czasem bywa w muzycznym biznesie, że coś, co powstawało z myślą o jednym artyście, przyczyni się ostatecznie do sukcesu kogoś zupełnie innego. Często obserwujemy takie przypadki w zakresie coverów, które nieraz przerastają popularnością oryginały, tym razem jednak sprawa dotyczy teledysku.

W 1997 roku Marilyn Manson stanął przed zadaniem zrealizowania nowego klipu do kawałka „Long Hard Road Out of Hell”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „Spawn”. Pragnął, aby wideo nawiązywało w jakiś sposób do filmu Davida Lyncha, przy którym właśnie pracował i podzielił się tym życzeniem z reżyserem.

Dziś Jonathan Glazer wspomina szczegóły tamtego okresu:

Zostałem z tego powodu wysłany do Nowego Jorku, gdzie pokazywane było najnowsze dzieło Lyncha, „Zagubiona autostrada”. Pamiętałem z niego tylko czołówkę z trasą przewijającą się przed kamerą i końcówkę. Miałem ciężką noc, nie spałem i po prostu się zdrzemnąłem. Ta scena musiała się przedostać do mojej podświadomości i tak zrodził się pomysł na „Karma Police” Radiohead. To był jedyny taki przypadek, kiedy napisałem coś dla jednego artysty, a skończyło to u kogoś zupełnie innego.

Utwór „Karma Police” doskonale radził sobie na listach przebojów, a klip do niego był stałym punktem programu na MTV i do dziś stanowi jeden z najsłynniejszych singli Radiohead. Stacja doceniła również samego Glazera, nagradzając go tytułem Najlepszego Reżysera 1997 roku, mimo że on sam nie był zadowolony z ostatecznego efektu.

Sprawę wspomina też Randy Sosin z wytwórni Interscope, który zajmował się wówczas zlecaniem teledysków, a w 1997 roku jadł obiad z menedżerem Mansona...

To było zaraz po premierze „Karma Police”. Powiedział mi, że Jonathan Glazer miał podobny pomysł na „Long Hard Road Out of Hell”, co miałoby sens, bo na końcu mamy tę scenę z podpalonym samochodem i w ogóle. Miałem wcześniej podobną sytuację, kiedy Michel Gondry miał pomysł na „Burden in My Hand” Soundgarden, który w końcu skończyło jako „Sugar Water” Cibo Matto.

Cóż, klip do „Long Hard Road Out of Hell” wyreżyserował ostatecznie Matthew Rolston. Jeśli zaś nie pamiętacie teledysku do „Karma Police”, przypominamy go poniżej:

 

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.