Jeden tweet, którym Kirk Hammett rozwścieczył branżę muzyczną

Jakub Gańko
16.02.2016 14:55
Jeden tweet, którym Kirk Hammett rozwścieczył branżę muzyczną Fot. Nehrams2020, CC BY-SA 2.0 + Kreepin Deth, CC BY 3.0 I, Flowkey, CC BY-SA 2.5 + materiały prasowe

Gitarzysta Metalliki chyba nie przemyślał do końca tego, co chciał przekazać... Co takiego zatweetował?

W przerwie między nagraniami kolejnych płyt Metalliki (które trochę trwają...) Kirk Hammett zajął się własną działalnością na polu efektów gitarowych. Od 2012 roku wraz z Davidem Karonem prowadzi KHDK Electronics. Celem marki jest wypuszczanie na rynek ekskluzywnych brzmień najwyższej jakości. Firma współpracuje z największymi nazwiskami świata rocka i metalu.

Na rynku są już dostępne Ghoul Screamer i No. 1 Overdrive, który gitarzysta określił prawdziwie rewolucyjnym. Efekty faktycznie mają niezłe opinie i zbierają przychylne recenzje. Jednak w jednym z wywiadów gitarzysta ewidentnie strzelił sobie w kolano... Chodzi o jego tweeta z 12 lutego 2016.

Myślę, że to pierwszy raz, kiedy producentem efektów gitarowych jest prawdziwy gitarzysta.

No dobra, spróbujmy oddać Hammettowi sprawiedliwość. Myśl przytoczona w niefortunnym tweecie jest wszakże fragmentem dłuższej wypowiedzi. Muzyk w wywiadzie nieco rozwijał swoje słowa.

Zdaję sobie sprawę, że wielu gitarzystów bierze się za własne wzmacniacze, wielu z nich robi swoje modele gitar, a niektórzy lansują różne produkty. Ja robię efekty i próbujemy to wszystko wymieszać. To dla mnie świetna zabawa i sprawia mi mnóstwo przyjemności.

Pewnie ciężko by było znaleźć efekt gitarowy, którego nie stworzył pasjonat tego instrumentu. Kirkowi Hammettowi zapewne chodziło o sławnych gitarzystów, których kojarzy się na skalę masową. Grając w takim zespole jak Metallica, pewnie można się czasem zapomnieć. Niestety, takim skrótem myślowym uraził całą rzeszę muzyków i specjalistów od sprzętu. Na reakcje cenionych marek gitarowych nie trzeba było długo czekać...

Cześć, Kirk, razem z rodziną prowadzę firmę z efektami, gram na gitarze i basie, grałem trasy koncertowe. Nie jesteś pierwszy ani ostatni, ale spoko.

SERIO? Prawie każdy, kto robi dziś nowe i interesujące efekty gitarowe, jest muzykiem. Większości z nas po prostu nie stać na całostronicowe reklamy.

To dziwne... Mam gitary... Gram na nich. Robię w tym biznesie od 17 lat... Szaleństwo, nie? #zejdźztegowysokiegokonia

Tom Scholz z Bostonu zaczął tworzyć efekty jakieś 40 lat temu... I poprzez „tworzenie” mam na myśli coś więcej niż tylko użyczanie swojego nazwiska.

Oprócz obrażonych muzyków głos zabrali od razu internauci, chwytając w dłoń niezawodny oręż cyberprzestrzeni: memy. Oto niektóre z nich:

Archiwiści wpadek muzyków Metalliki mają dziś swoje święto. Czy oburzeni twórcy efektów gitarowych doczekają się przeprosin? A może to był przemyślany trolling marketingowy? Czas pokaże. Tak czy inaczej o sprzęcie KHDK Electronics zrobiło się nagle dużo głośniej.

Mimo wszystko Kirk Hammett powinien poważnie pomyśleć o zainwestowaniu w specjalistę od social mediów. Nawet tak pozornie drobna sprawa jak cytat z wywiadu do zalinkowania w tweecie może wywołać prawdziwą burzę. No chyba, że naprawdę przewróciło mu się w głowie pod wpływem sławy i myśli już tylko o sobie...

A co Wy sądzicie o tej sytuacji?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.