Metallica i U2 połączone przez Chrisa Cornella

Jakub Gańko
04.02.2016 12:54
|north Fot. kadr z wideo

Co wspólnego ma największy zespół thrashmetalowy na świecie i kapela Bono? Wokalista Soundgarden udowodnił, że więcej niż myśleliśmy.

W 1992 roku U2 wypuścił trzeci singiel z wydanego rok wcześniej albumu „Achtung Baby”. „One” z miejsca stał się przebojem i doczekał się aż trzech teledysków. Dochód z jego sprzedaży został przekazany na badania nad AIDS. Utwór do dziś regularnie trafia na listy przebojów wszech czasów i jest chętnie grany przez radiostacje.

„One” nie jest jednak zbyt wymyślnym tytułem. 3 lata wcześniej utwór nazwany w ten sam sposób wypuściła na singlu Metallica. Pod wieloma względami był to przełomowy kawałek dla załogi Hetfielda. Nie tylko jako pierwszy trafił na wyższe miejsca listy Billboardu, lecz także doczekał się pierwszego w karierze zespołu teledysku i przyniósł mu nagrodę Grammy.

Co łączy te dwa pozornie zupełnie odmienne kawałki? Wydawałoby się, że tylko tytuł. Jak jednak pokazał Chris Cornell na akustycznej trasie promującej jego solowy album „Songbook” z 2011 roku, oba utwory pasują do siebie w całkiem naturalny sposób.

Czasem ogrywam różne kawałki i nie brzmią najlepiej. Musiałem zagooglować tekst, bo go nie znałem i wszedłem w pierwszy wynik „tekst utworu One”. Ale okazało się, że to nie były słowa U2, bo najwyraźniej najczęściej wyszukiwany tekst utworu „One” dotyczy zespołu Metallica.

Wokalista zwrócił też uwagę, że na trzecim miejscu wyskakuje kawałek Harry'ego Nilssona, znany też z bardziej rockowej interpretacji zespołu Filter, która trafiła na soundtrack filmu „Z archiwum X: Pokonać przyszłość”.

Jak przekonał w swoim wykonaniu wokalista Soundgarden, słowa antywojennego utworu Hetfielda i Ulricha niemal idealnie pasują do przejmującej melodii U2. Okazuje się, że nie trzeba żadnych mashupów i sztucznego dopasowywania tempa, wystarczy odrobinę zmodyfikować słowa i wszystko doskonale się zgrywa.

Posłuchajcie sami na własne uszy:

Mamy tylko nadzieję, że Lars Ulrich nie wystosował w kierunku muzyka żadnego pozwu. Posłuchajcie też, jak Cornellowi wyszły covery „Nothing Compares 2 U” czy „Redemption Song” Boba Marleya wykonane wspólnie z jego córką.

Jak Wam się podoba takie połączenie U2 z Metallicą?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.