Muzyk Sex Pistols zagrał koncert w strefie zdemilitaryzowanej na granicy Korei Północnej i Południowej

Maciej Koprowicz
06.07.2018 12:11
Muzyk Sex Pistols zagrał koncert w strefie zdemilitaryzowanej na granicy Korei Północnej i Południowej Fot. kadr z wideo

Peace Train Music Festival to jeden z najbardziej niezwykłych festiwali muzycznych na świecie. Odbywa się na granicy między Koreą Północną i Południową, a artyści docierają na niego specjalnym pociągiem.

DMZ Peace Train Music Festival jest jeszcze jedną inicjatywą na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów na Półwyspie Koreańskim. Jej organizatorzy słusznie uważają, że ludzi najlepiej łączy muzyka.

Zgodnie z ideą festiwalu, specjalne pociągi i autobusy zabierają wykonawców i widzów ze stacji w Seulu do strefy zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei, gdzie następnie odbywają się koncerty. W tym roku Peace Train Music Festival odbywał się 23 i 24 czerwca 2018. Wystąpili na nim południowokoreańscy wykonawcy Say Sue Me, Se Seunghwan Lee i Sanae Kang, Colonel Mustard & the Dijon 5 ze Szkocji, Joyce Jonathan z Francji i Mitsume z Japonii. Gwiazdą imprezy był Glen Matlock, basista znany z Sex Pistols.

Eks-Pistols wykonał swoje solowe utwory obok klasycznych piosenek swojej grupy, takich jak „Anarchy In The U.K.” i „Pretty Vacant”. Magazynowi „Rolling Stone” relacjonował:

Nie sądzę, że zagranie „Anarchy In The U.K.” na pokojowym festiwalu było najlepszym pomysłem, ale nikomu to specjalnie nie przeszkadzało. Tak naprawdę wszyscy się świetnie bawili.

Matlock dołączył także na scenie do słynnego południowokoreańskiego zespołu rockowego Crying Nut, z którym wykonał pistolsowski „God Save The Queen” i autorskie piosenki Koreańczyków.

Nikt nie zwracał specjalnie uwagi na fakt, że koleś z Sex Pistols zaśpiewał piosenkę po koreańsku. Nie wiem, jak dobrze mi poszło.

Basista pozytywnie wspomina swój udział w festiwalu.

Chciałem pomóc im zbudować most i spotkać się z fajnymi ludźmi z Korei. Chciałem pokazać moją solidarność z nimi i zobaczyć, jak żyje ta druga połowa.

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana to pas ziemi o szerokości 4 kilometrów i długości 238 kilometrów, która stanowi linię demarkacyjną między Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną a Republiką Korei, wytyczoną po wojnie koreańskiej w 1953. Oficjalnie nie należy do żadnego z koreańskich państw i służyć ma uniknięciu prowokacji granicznych – na zewnątrz KSZ stale stacjonują wojska Korei Północnej i Południowej.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.