Naukowcy zorganizowali koncerty, by zbadać, jak rozprzestrzenia się koronawirus

24.08.2020 14:58
Koncerty w czasach pandemii koronawirusa|south Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Jak rozprzestrzenia się koronawirus na koncertach? Niemieccy naukowcy postanowili to zbadać.

Jak podaje BBC.com, niemieccy naukowcy postanowili zorganizować 3 koncerty jednego dnia, by zbadać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas masowych imprez. W eksperymencie wzięło udział 1500 zdrowych osób w przedziale wiekowym 18-50. Była to tylko 1/3 liczby uczestników, którzy mieli wziąć udział w badaniu. Mimo to, naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze są zadowoleni z przebiegu eksperymentu.

Koronawirus: Naukowcy badają, jak rozprzestrzenia się COVID-19 na koncertach

Na koncertach wystąpił Tim Bendzko, zaś samo badanie nazwano Restart-19. Pierwszy występ miał być symulacją koncertów przed pandemią - na evencie nie wprowadzono żadnych obostrzeń. Podczas drugiego koncertu wprowadzono dystans społeczny oraz nakaz mycia rąk, natomiast w czasie trzeciego show ograniczono liczbę uczestników o połowę i każda osoba stała od siebie w odległości 1,5 metrów.

Przeczytaj także

Wszyscy uczestnicy badań przeszli testy na koronawirusa, otrzymali również maski. Naukowcy używali fluorescencyjnych środków dezynfekujących do sprawdzenia, które z powierzchni były najczęściej dotykane przez publiczność.

 

Wyniki badań poznamy jesienią. Projekt otrzymał 990 000 euro dofinansowania, by zbadań jak przemysł rozrywkowy wpływa na rozwój pandemii. Jak wiadomo, nadal w wielu państwach obowiązuje zakaz imprez masowych, na czym tracą organizatorzy oraz muzycy. Dlatego badanie niemieckich naukowców ma pomóc w znalezieniu sposobu na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa na koncertach i innych imprezach.

Zobacz także: Bramki dezynfekujące na koncertach? Tak mogą wyglądać wydarzenia muzyczne w przyszłości

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.