Pewna firma tworzy atomowy bunkier... dla muzyki z całego świata

07.07.2021 12:26
Pewna firma tworzy atomowy bunkier... dla muzyki z całego świata Fot. zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Już nadchodzącą wiosną to atomowy bunkier w Norwegii zacznie być domem dla jednych z najważniejszych muzycznych nagrań w historii ludzkości.

Norweska firma stworzy atomowy bunkier dla najważniejszych nagrań muzycznych w historii

Ten bunkier zostanie zlokalizowany między Norwegią a Biegunem Północnym. Na temat sprawy wypowiedziała się sama firma Elire Management Group w rozmowie z magazynem Billboard, któremu zdradziła swoje ambitne plany na zapewnienie przetrwania nagraniom legendarnych muzyków - od Beatlesów do australijskich plemiennych rytmów.

Polecamy

Projekt nosi nazwę Global Music Vault i będzie korzystał z tych samych zabezpieczeń, co Arctic World Archive i Global Seed Vault, dwa inne bunkry zlokalizowane w archipelagu Svalbard. Firma Elire poinformowała, że negocjuje z norweskim Pigl, który ma przygotować specjalne płyty i nośniki danych. Te mają być tak wytrzymałe, że przetrwają nawet elektromagnetyczne pulsy wysyłane przez nuklearną eksplozję. W zapewnieniu przetrwania cyfrowych nagrań mają przy okazji pomóc naturalne warunki pogodowe w archipelagu.

A co powinno przetrwać? Elire nawiązało współpracę z paryskim International Music Council. Razem z różnymi międzynarodowymi grupami będą wybierali "najbardziej wartościowe i uwielbiane" krążki muzyczne z całego świata. Pomóc mają również publiczne ankiety przeprowadzane w każdym kraju - tu spodziewamy się kilku "memicznych" wyborów.

Polecamy

Jak stwierdził szef projektu Global Music Vault, Luke Jenkinson:

Nie chcemy chronić konkretnego gatunku i konkretnej ery. Chcemy, żeby narody i regiony świata naprawdę przyłożyły się do tego, by uznać, która muzyka jest warta przetrwania.

Warto zaznaczyć, że giganci pokroju Universal Music Group, Sony Music UK, czy Warner Music Group już gromadzą swoje nagarnia w wersjach cyfrowych i materiałach CD w lokalizacjach na całym świecie. Elire zapewnia jednak, że zamierza zaoferować dużo lepszą ochronę produktu.

Firma stwierdziła, że zamierza pobierać opłaty od twórców i wytwórni za przechowywanie ich muzyki. Planuje również podzielić się muzyką z bunkrów z ludźmi z całego świata, a pieniędzmi zarobionymi z tego procederu podzieli się z twórcami. Otwarcie Global Music Vault ma się odbyć już wiosną 2022 roku. Na początku twórcy mają się zająć muzyką ludową/tradycyjną, dopiero potem popową. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.