Posłuchaj mashupu „Ritual” Ghosta i „(Don’t Fear) The Reaper” Blue Öyster Cult

Maciej Koprowicz
16.04.2018 16:14
Posłuchaj mashupu „Ritual” Ghosta i „(Don’t Fear) The Reaper” Blue Öyster Cult Fot. kadr z wideo

Youtuber YepImTheToaster połączył utwór z debiutanckiej płyty Ghosta z jednym z największych rockowych przebojów lat 70. 

„Ritual”, pochodzący z debiutanckiego albumu zespołu Ghost „Opus Eponymous” z 2010 roku to jeden z najbardziej znanych kawałków zamaskowanej grupy Tobiasa Forgego. Cóż, ortodoksyjni metalowcy pewnie kręcą nosem na tego typu brzmienie w wykonaniu zespołu teoretycznie zaliczanego do metalu. Ale całej reszcie to nie przeszkadza – „Ritual” to po prostu kawał fajnego hard rocka w stylu lat 70.

Youtuberowi o nicku YepImTheToaster brzmienie utworu Ghosta skojarzyło się z piosenkami ogromnie popularnego w tamtej dekadzie hardrockowo-psychodelicznego zespołu Blue Öyster Cult, a szczególnie jej sztandarowym przebojem z 1976 roku. Nawet jego tematyka pasowałaby do „mrocznego” wizerunku Szwedów - „(Don’t Fear) The Reaper” z albumu „Agents Of Fortune” z 1976 to przecież jeden z najsłynniejszych utworów w historii rocka na temat śmierci.

Pewne podobieństwa pomiędzy „Ritual” i „(Don’t Fear) The Reaper” zaowocowały mashupem, czyli połączeniem elementów tych dwóch utworów w zupełnie nową piosenkę - „(Don't Fear The) Ritual”. Posłuchajcie, co wynikło z zestawienia Ghosta i Blue Öyster Cult:

Ghost „Prequelle”- nowy album

1 czerwca 2018 ukaże się czwarty album Ghosta, zatytułowany „Prequelle”. Płytę promuje utwór „Rats”. W teledysku do tej piosenki możemy zobaczyć nową postać, w którą wciela się Tobias Forge – na czele Kościoła Ghosta stoi teraz niejaki Cardinal Copia.

Najlepsze mashupy muzyczne

W sieci można znaleźć wiele innych zaskakująco udanych muzycznych fuzji, na przykład „Look What You Made Me Do” Taylor Swift i „Schism” Toola,  „Fascination Street” The Cure i „It’s No Good” Depeche Mode, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, „Still Breathing” Green Day i „Let It Be” The Beatles oraz „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M.  Powstają nawet całe mashupowe albumy – niedawno francuski twórca połączył ze sobą różne utwory Josha Homme’a z Queens Of The Stone Age i El-P z Run The Jewels. Niektórzy znani wykonawcy także lubią bawić się konwencją mashupu i wykonują je na żywo - Wolf Alice zagrał miks „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure, a Foo Fighters ożenili „Jump” Van Halen z „Imagine” Johna Lennona. Interesujące mashupy powstają również w Polsce – wrocławski zespół Unfortunate Sons nagrał mashup „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „All Along The Watchtower” Boba Dylana.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.