Rammstein dostanie odszkodowanie od niemieckiej instytucji rządowej?

Aleksandra Degórska
17.06.2016 11:17
|north Fot. Robb Cohen / Invision / AP / link / East News

Zespół uparcie walczy o swoje i dąży do tego, by przeproszono go za niesłuszne umieszczenie jego płyty na liście dzieł nieodpowiednich dla dzieci oraz młodzieży.

Federalny Urząd Kontroli Mediów Demoralizujących Młodzież w Bonn zajmuje się sprawdzaniem literatury, muzyki, filmów czy gier chroniąc dzieci oraz młodzież przed nieodpowiednimi dla nich treściami. Problem pojawił się w momencie, gdy album zatytułowany „Liebe Ist Für Alle Da” z 2009 roku trafił na czarną listę tejże instytucji. Rammstein zażądał zadośćuczynienia w wysokości 66 tysięcy euro.

Formacja jest o krok przed osiągnięciem swojego celu i przeforsowania sporu prawnego. Sąd krajowy w Bonn stwierdził, że pracownicy Urzędu dopuścili się przez nieuwagę naruszenia obowiązku urzędowego przez co roszczenia o odszkodowanie ze strony grupy Rammstein są uzasadnione.

Sąd zaproponował zatem ugodę, by zapłacono odszkodowanie w wysokości 15 tysięcy euro. Federalny Urząd Kontroli powinien również wydać oficjalne oświadczenie o tym, że popełnił wobec grupy błąd.

Obie strony sporu mają cztery tygodnie na to, żeby dojść do porozumienia. Jeśli tak się nie stanie sąd wyda prawomocny wyrok. Jak podkreśla adwokat grupy Rammstein muzykom bardziej zależy na przeprosinach niż na odszkodowaniu.

Przypomnijmy, że na czarnej liście Federalnego Urzędu Kontroli Mediów Demoralizujących Młodzież znajdują się pozycje, które dotyczą treści związanych z „nienawiścią na tle rasowym i gloryfikacją narodowego socjalizmu” oraz dotyczące „przemocy i pornograficznych tekstów lub są wypadkową tych dwóch czynników”.

W 2009 roku instytucja dopatrzyła się tych treści w utworze „Ich Tu Dir Weh” i okładce płyty „Liebe Ist Für Alle Da”, na której znalazło się zdjęcie przedstawiające muzyków w bieliźnie oraz dwie nagie kobiety.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Album znalazł się na liście przez pół roku i w tym okresie 55 tysięcy egzemplarzy krążka zostało zniszczonych.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.