Teledysk słynnego muzyka nie został dopuszczony do emisji w telewizji. Nie przeszedł „testu na epilepsję”

Maciej Koprowicz
10.08.2018 16:34
Teledysk słynnego muzyka nie został dopuszczony do emisji w telewizji. Nie przeszedł „testu na epilepsję” Fot. kadr z wideo

Nowy wideoklip artysty miał być premierowo wyemitowany na kanale Cartoon Network, ale został uznany za niebezpieczny dla osób chorujących na padaczkę.

Problematyczny film to teledysk do nowego utworu Aphex Twina. Obrazek do „T69 Collapse”, zapowiadającego mającą ukazać się we wrześniu 2018 EP „Collapse”, jest kolażem szybko zmieniających się, wielokolorowych obrazów, często w jaskrawych kolorach. Oglądanie feerii barw i mnogości kształtów, następujących po sobie z zawrotną prędkością jest niemałym wyzwaniem dla oczu. Może być ono jednak także niebezpieczne.

Teledysku nie powinny oglądać osoby cierpiące na epilepsję, szczególnie na jej odmianę zwaną padaczką fotogenną, u których migoczące światła i kolory mogą wywołać napad padaczkowy.

Klip nie został dopuszczony do emisji w telewizji, ponieważ nie przeszedł tak zwanego testu Hardinga. Jest to komputerowy algorytm, który sprawdza wideo pod kątem możliwości spowodowania ataku epileptycznego.

Teledysk Aphex Twina miał zostać premierowo wyemitowany w wieczornym paśmie amerykańskiego kanału Cartoon Network, czyli Adult Swim, ale po negatywnym wyniku testu emisję zawieszono. Obejrzeć go można za to na YouTube. Pamiętajcie, że oglądacie na własne ryzyko!

Aphex Twin

Richard David James, znany pod pseudonimem Aphex Twin, to brytyjski kompozytor i producent muzyki elektronicznej, czołowy twórca gatunków IDM, ambient i techno. Jako Aphex Twin wydał 6 albumów studyjnych, z których najsłynniejszym jest debiutancki „Selected Ambient Works 85–92” z 1992. Ostatnim jak na razie jego dokonaniem jest EP „Houston, TX 12.17.16” z 2016. Jego najnowsza EP, „Collapse” ukaże się 14 września 2018.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.