Tobias Forge z Ghost: Fani rocka nie mają żadnych perspektyw

Aleksandra Degórska
16.05.2018 16:34
Zespół Ghost|undefined Fot. kadr z wideo

Lider grupy Ghost skomentował sytuację Kiss, w którym pozostało niewielu oryginalnych członków kapeli. Jak będzie wyglądać scena rockowa za 50 lat?

Przy okazji wypowiedzi na temat grupy Kiss, frontman Ghost, Tobias Forge, stwierdził, że fani rocka nie mają za bardzo już na co liczyć - przyszłość wcale nie wygląda kolorowo. Gene Simmons zapytany o to, czy widzi możliwość, by Kiss grał bez oryginalnych muzyków w składzie odpowiedział, że jak najbardziej tak. W jego oczach Kiss jest niczym drużyna sportowa.

Tobias Forge twardo stąpa po ziemi i zdaje sobie sprawę, że coraz trudniej będzie zobaczyć oryginalne składy na żywo, bo po prostu czas robi swoje:

Myślę, że jako społeczność fanów muzyki mamy brak perspektyw. Nigdy nie słyszałem muzyki Beethovena w jego wykonaniu i to jest zrozumiałe. To samo się tyczy Bacha czy Vivaldiego. Myślę, że z tego powodu, że żyjemy w końcowej fazie ery klasycznego rocka, w której połowa mistrzów nadal żyje, nie mamy jak sobie wyobrazić, jak będą żyć w idei rock'n'rolla za 50 lat, gdy wszyscy mogą już nie żyć.

Czy istnieje przyszłość dla muzyki rockowej?

Forge postarał się pokierować swoją karierę najlepiej jak mógł i chciał, żeby osoby, które w przyszłości zajmą się jego spuścizną miały ułatwioną sytuację. Muzyk nie uważa, żeby miał za zadanie myśleć o tym, jak będzie wyglądała konkretnie przyszłość:

Nie jest to moim zadaniem i nie chciałbym w ten sposób mówić o Kiss. Lubię ten zespół od 3 roku życia. Widziałem Kiss w oryginalnym składzie, gdy powrócił w 1996 roku i to jest ok. Jak to się dalej potoczy, gdy w przyszłości nie będą już w stanie koncertować z powodu kondycji... to się okaże w przyszłości, czy będą dalej bawić nas na scenie.

Śmierć rocka wieścili już tacy muzycy, jak Steven Wilson, Flea i Gene Simmons. Czy rock umarł? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. 

Ghost - nowa płyta

Tymczasem Ghost na razie nie ma co się martwić emeryturą. Czwarty album studyjny zatytułowany „Prequelle” ukaże się 1 czerwca 2018. Na pierwszy singiel wybrano kawałek „Rats”, natomiast podczas pierwszego oficjalnego koncertu trasy koncertowej „Rats! On The Road” 5 maja 2018 w Riverside w Kalifornii Ghost zaprezentował 4 premierowe piosenki.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.