Twoje dziecko słucha rocka? Może należeć do neonazistowskiej organizacji

Aleksandra Degórska
06.09.2017 11:03
Twoje dziecko słucha rocka? Może należeć do neonazistowskiej organizacji Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Policja w Calgary udostępniła ulotki, w których podano oznaki tego, że dziecko może być częścią grup propagujących nienawiść.

Czy słuchanie ciężkiej muzyki jest groźne? Badania wykazały, że metal uspokaja, ale mundurowi w Calgary w Kanadzie sądzą inaczej. Policja wydała bowiem ulotki, które mają pomóc rodzicom w rozszyfrowaniu problemów pociechy. Oznaki, że dziecko jest częścią grupy promującej nienawiści - taki tytuł nosi ulotka, która wywołała wrzawę. Dlaczego?

Otóż w jednym z podpunktów jest wzmianka dotycząca gustu muzycznego: słuchanie głośnej, ciężkiej muzyki z agresywnymi tekstami. Oprócz tego podano takie zagadnienia, jak nagły brak zainteresowania szkołą, nowi przyjaciele, z którymi dziecko spędza czas do późnej nocy, czy rasistowskie graffiti.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Toronto Metro postanowiło sprawdzić, co dokładnie miała policja na myśli wspominając o głośnej muzyce i Corwin Odland tak wypowiedział się na ten temat:

Nie mówimy, że wszyscy ludzie, którzy słuchają rocka należą do grup propagujących nienawiść, ale istnieje pewne powiązanie - ludzie, którzy udzielają się w takich grupach sięgają po tego typu muzykę.

W dzisiejszych czasach raczej nikt nie posiłkuje się ulotkami i jeśli ktoś widzi, że dziecko rysuje rasistowskie grafiki to nie potrzeba ulotek, by wiedzieć, że coś dzieje się niepokojącego. Tak naprawdę temat rasizmu w muzyce powrócił na nowo, gdy Phil Anselmo po wykonaniu utworu „Walk” wraz z innymi artystami wyciągnął rękę w nazistowskim pozdrowieniu i wykrzyknął „White power”. Narodowosocjalistyczny black metal (NSBM) czy Rock Against Communism – RAC, który obejmuje zespoły skrajnie prawicowe - te ruchy pokazują, że zagadnienie rasizmu w środowisku muzycznym istniało zawsze, choć nie mówi się o tym głośno. 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.