Wykonawcy rockowi, którzy zostali nagrodzeni Oscarem

Maciej Koprowicz
24.01.2018 16:56
|north Fot. CHRIS DELMAS/EAST NEWS, Matt Sayles/AP/FOTOLINK/EAST NEWS

Oscary to największe wyróżnienie w świecie filmu, ale szansę na zdobycie tej statuetki mają także twórcy muzyki. Ten zaszczyt spotkał również niektóre wielkie gwiazdy rocka.

Nagrody Akademii Filmowej, popularnie zwane Oscarami przyznawane są od 1929 roku. Uroczysta gala ich rozdania, która odbywa się corocznie na przełomie zimy i wiosny, to najważniejszy moment w kalendarzu miłośników X Muzy. Akademia honoruje wówczas najlepszych aktorów i twórców filmowych ostatnich dwunastu miesięcy.

Przyznawane są nagrody między innymi dla najlepszych aktorów pierwszo-i drugoplanowych, za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oraz w szeregu kategorii technicznych, takich jak najlepszy montaż, dźwięk, efekty specjalne czy scenariusz. Ale kapituła Akademii pamięta również o tym, jak ważną częścią filmu jest muzyka.

Oscary są przyznawane także w dwóch kategoriach muzycznych. Od 1934 roku, kiedy kino dźwiękowe wreszcie pokonało nieme, nagradzane są najlepsza piosenka oryginalna pochodząca z filmu oraz najlepsza muzyka filmowa.

W 2018 roku szansę zdobycia Oscara w tej drugiej kategorii otrzymał gitarzysta Radiohead. Johnny Greenwood nominowany jest za ścieżkę dźwiękową do filmu „Nić widmo”. Rywalami Greenwooda są takie tuzy, jak Hans Zimmer, Alexandre Desplat, John Williams i Carter Burwell. O tym, kto otrzyma statuetkę dowiemy się 4 marca 2018.

Gitarzysta Radiohead nie jest pierwszym rockmanem, którego uhonorowano nominacją do Oscara – wcześniej taki zaszczyt spotkał między innymi Stinga, U2, Paula McCartneya i Jona Bon Jovi. Kilku muzykom z kręgu rocka udało się nawet otrzymać tę najbardziej prestiżową nagrodę w świecie filmu. Poznajcie rockowych zdobywców Oscara.

The Beatles

Czwórka z Liverpoolu osiągnęła tak wiele sukcesów, że często zapomina się, że wśród jej trofeów jest także nagroda Akademii Filmowej. Beatlesi dostali w 1971 roku Oscara za najlepszą muzykę filmową do swojego filmu „Let It Be”. To pierwszy rockowy Oscar w historii.

Prince

W latach 70. i 80. kategorię dla najlepszej muzyki filmowej dzielono dwie – dla „tradycyjnych” ścieżek dźwiękowych i „najlepszej muzyki z piosenkami”. W tej drugiej podkategorii w 1985 nagrodę otrzymał Prince, za muzykę do filmu „Purpurowy deszcz”, która wypełniła zresztą jego najsłynniejszy album – „Purple Rain” z 1984.

David Byrne

Także David Byrne może poszczycić się Oscarem za najlepszą ścieżkę dźwiękową. Ówczesny lider Talking Heads skomponował muzykę do filmu Bernardo Bertolucciego „Ostatni cesarz” razem ze słynnym japońskim twórcą muzyki elektronicznej Ryuichi Sakamoto i chińskim kompozytorem Cong Su. Nagrodę za nią zdobył w 1988 roku.

Bruce Springsteen

Film „Filadelfia” Jonathana Demme’a był jednym z kinowych wydarzeń 1993 roku. Zachwycił widzów nie tylko ważną problematyką i wspaniałą rolą Toma Hanksa, ale też rewelacyjną ścieżką dźwiękową. W 1994 roku do Oscara w kategorii dla najlepszej piosenki filmowej nominowano aż dwa utwory ze soundtracku „Filadelfii”. W bratobójczym pojedynku rockmanów Bruce Springsteen ze swoimi „Streets Of Philadelphia” okazał się lepszy od Neila Younga z utworem „Philadelphia”.

Elton John

Rok później znów Oscara za najlepszą piosenkę zgarnął muzyk z kręgu rocka. W 1994 cały świat nucił piosenki z „Króla Lwa” autorstwa Eltona Johna, na czele z „Can You Feel The Love Tonight”, co zaowocowało Oscarem dla tej piosenki rok później.

Phil Collins

Sukces animowanego „Króla Lwa” powtórzyć miał o 5 lat późniejszy „Tarzan”. Może ten film Disneya nie zapisał się w pamięci tak mocno, jak przygody Simby, Timona i Pumby, ale miał równie udaną ścieżkę dźwiękową, za którą odpowiadał Phil Collins. Były lider Genesis w 2000 otrzymał Oscara za piosenkę „You’ll Be In My Heart”.

Bob Dylan

Ten facet zgarnął w swojej karierze chyba wszystkie nagrody, jakie tylko mogą przypaść artyście. Na jego półce stoją nagrody Grammy, ma medal literackiego noblisty, a jakby tego było mało, w 2001 roku dostał Oscara za najlepszą piosenkę dla utworu „Things Have Changed” z filmu „Cudowni chłopcy”.

Annie Lennox

Wokalistka znana z Eurythmics zaśpiewała niezapomnianą piosenkę „Into The West”, którą słychać w napisach końcowych „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. W 2004 roku „zarobiła” ona jeden z 11 Oscarów dla tego filmu. 

Glen Hansard

Irlandzki muzyk indiefolkowy i folkrockowy, znany z zespołu The Swell Season wykonał wraz z Marketą Irglovą piosenkę „Falling Slowly” do irlandzkiego filmu „Once”. Oscara zdobyła w 2008 roku.

Trent Reznor

Lider Nine Inch Nails wraz z Atticusem Rossem stworzył bardzo udany soundtrack do filmu o powstaniu Facebooka, „The Social Network”. W 2011 roku ścieżkę dźwiękową nagrodziła Akademia.

Jared Leto

Nie wypada nie wspomnieć też o Jaredzie Leto, liderze 30 Seconds To Mars, który także jest w gronie laureatów Oscara, choć zdobył go za kreację aktorską. W 2014 uhonorowano go nagrodą Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego za występ w filmie „Witaj w klubie”.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.